İç Anadolu Biletiİç Anadolu'nun Yöresel YemekleriSeyahatYöresel Yemekler

Eskişehir’de Ne Yenir? Eskişehir’in Meşhur Yemekleri!


ESKİŞEHİR’İN MEŞHUR YEMEKLERİ


Konaklama işlemini hallettiğimize göre şimdi geldik karınlarımızı doyurmaya. Bakalım Eskişehir’de ne yenir, ne yenmeli, meşhur yemekleri nelerdir. Birlikte inceleyelim. 


Çİ BÖREK / ÇİĞ BÖREK


 

Eskişehir-Meşhur-Yemekler-Papağan-Çiğbörek

Tabi ki Eskişehir’e gidipte çibörek yememek olmaz. Belki başka bir yerde yemiş olabilirsiniz ama birde yerinde yemek var. Kimisine çibörek yağlı geliyor size nasıl gelir bilemem fakat ben yinede tavsiye ederim. Bir porsiyonda 5 tane oluyor. Doyar mıyım? Doymaz mıyım? diye düşünmeyin eminim ki doyarsınız. Oldukça doyurucudur dostlar kesinlikle tavsiye ederim. Nerede yiyebilirim? derseniz eğer. “PAPAĞAN” adında bir restaurant var. Burada yemenizi tavsiye ederim.


BALABAN KEBAP


 

Eskişehir-Meşhur-Yemekler-Fahrettin-Usta-Balaban-Kebap

Balaban kebap çok kabaca pide, köfte, tereyağı, sos, yoğurt, ızgara biber-domatesten oluşan Eskişehir’in imza yemeği. Kulağa biraz karman çorman bir şey gibi gelse de aslında tam bir lezzet harikası. Eski tip ütüler vardı bir zamanlar bilmem bilir misiniz? Bu ütüler ile eti presleyerek pişiriyorlar. Tavsiye ederim dostlar. Balaban kebabı da “FAHRETTİN USTA KEBEP SALONU”nda yiyebilirsiniz.


MET HELVASI 


 

Eskişehir-Meşhur-Yemekler-Met-Helvası

Eskişehir’e özgü met helvasını bulabileceğiniz en iyi adreslerden biri “TANINMIŞ HELVACI”dır. Taze ve günlük üretim yapıyorlar bu nedenle akşama tüm helvalar akşama kadar bitiyor.  

Eskişehir’de nam salmış yiyecekler bunlar. Belki az fakat gayet lezzetli doyurucu yiyeceklerdir. Bunlar dışında birçok yerde yemek yiyebilirsiniz. Diğer yiyecekler her yerde bulunduğu için onları yemek yerine Eskişehir’in kendi lezzetlerini tercih etmek daha doğru olur diye düşünüyorum dostlar. 


Konu İçerisinde yazmayı unuttuğumu veya yazılması gereken diğer şeyleri, görüşlerinizi, düşüncelerinizi, yorum yaparak belirtirseniz çok sevinirim dostlar..

Eğer Sizinde Yolunuz Bir Gün Eskişehir’e Düşerse, Gezi Biletim’in Size Rehber Olmasını Dilerim..


 

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: