Karadeniz BiletiKaradeniz'in Yöresel YemekleriSeyahatYöresel Yemekler

Trabzon’da Ne Yenir? Trabzon Yemekleri!

TRABZON’DA NE YENİR NE İÇİLİR? TRABZON’DA YENMESİ GEREKENLER!

HAMSİ

Trabzon-yemekleri-hamsi

Trabzon’un vazgeçilmez yemeklerinin başında Hamsi gelir ve Trabzon’a kadar gidip yememek olmaz dimi? Trabzon’da hamsi ile yapılan pek çok yemek hatta tatlı bile bulabilirsiniz.

KARALAHANA SARMASI

Trabzon-yemekleri-karalahana-sarmasi

Üzüm yaprağından yapılan sarma, Trabzon’da yerini karalahana yapraklarından hazırlanan sarmaya bırakır. Karalahananın haşlanıp içerisine pirinç ve kıyma karışımının konulmasıyla yapılır. Trabzon ve Karadeniz yöresine özgü sevilen bir yemektir.

MISIR EKMEĞİ

Trabzon-yemekleri-mısır-ekmeği

Karadenizliler buğday ekmeğini sevmez. Mısır ekmeği Trabzon sofralarının vazgeçilmezidir. Hatta süt, yoğurt karışımıyla kek gibi hazırlanan mısır ekmeği Trabzon’da baş tacıdır. Günümüzde de özellikle büyük kentlerde balık restoranlarında da servis edilir. Malzemesi bol olduğu için kek gibi kuru bile yiyebilirsiniz.

MIHLAMA

Trabzon-yemekleri-mıhlama

Mısır unu, tereyağı ve peynirin bir araya geldiğini meşhur Karadeniz yemeğidir. İşin sırrı Trabzon’a özgü tereyağı ve peynirini kullanmakta yatar. Karıştırılan bu karışım, tereyağında pişirilir. Pişirmesi marifet ister hızlı hızlı karıştırmak gerekir. Sıcak sıcak yenilmesi tavsiye edilir.

HAMSİLİ PİLAV

Trabzon-yemekleri-hamsili-pilav

Adı üstünde hamsi ve pilav karışımından elde edilir. Hamsiler ayıklanır, mısır ununa bulanır, ayrı bir tavada soğanlı baharatlı pilav hazırlanır. Ve altta hamsinin dizildiği üstünde pirinç pilavının yer aldığı bu yemek hazır hale gelir. Pişirdikten sonra ters çevrilip servis edilir. Bu da marifet isteyen bir yemektir.

TRABZON PİDESİ

Trabzon-yemekleri-Trabzon-Pidesi

Ülkemizde pek çok şehre özgü pide vardır. Ancak en meşhuru hangisi diye sorarsanız Trabzon pidesi yanıtını alırsınız. Pide için oluşturulan hamurun içerisine peynir ve kıyma ya da kavurma konulmasıyla yapılır. Trabzon pidesini farklı kılan ise yöreye özgü tereyağı ve peynir aromasında saklıdır. 

KAYGANA

Trabzon-yemekleri-Kaygana

Yumurtalı, yoğurtlu ince bir hamur hazırlanır. Bu hamur kızgın yağda pişirilir. Biraz omlete benzer bir tattır. Karadeniz yemekleri yapan yerlerde de zaman zaman yemekten önce aperatif olarak servise sunulur. Trabzon’da iyi yapan yerler bulabilirsiniz.

AKÇAABAT KÖFTESİ

Trabzon-yemekleri-Akçaabat-Köftesi

Trabzon’a özgü bir köfte türüdür. En önemli özelliği yöreye özgü dana ve öküz etinden elde edilen kıymadan yapılmasıdır. Odun ateşinde pişirilir. 1930’larda Akçaabat ilçesinde açılan lokantalarda meşhur olmuş ve ünü Türkiye’ye yayılmıştır. Siniri bulunmayan etten yapılan bu köfte, bir gün dolapta bekletilerek pişirime hazır hale getirilir.

HAMSİKÖY FIRIN SÜTLACI

Trabzon-yemekleri-Hamsiköy-Fırın-Sütlacı

Trabzon’un Maçka ilçesine özgü bu tatlı, klasik sütlaç gibi yapılsa da yöre sütünün lezzetinden olsa gerek çok meşhurdur. Taze sütün uzun süre kaynatılıp fırınlanmasıyla yapılır. Adını da Maçka’nın en yüksek rakımlı köyü olan Hamsiköy’den alır. Eğer Hamsiköy’e yolunuz düşerse yemenizi tavsiye ederim.

LAZ BÖREĞİ

Trabzon-yemekleri-Laz-Böreği

Börek deyince tuzlu bir börek yiyeceğinizi zannetmeyin. Börek ama tuzlu değil, tatlı bir börek. Evet börek yapar gibi hamur hazırlanır ancak hamur katlarının üzerine muhallebi dökülür. Bu yüzden hafif aynı zamanda lezzetli bir tatlıdır. 


Konu İçerisinde yazmayı unuttuğumu veya yazılması gereken diğer şeyleri, görüşlerinizi, düşüncelerinizi, yorum yaparak belirtirseniz çok sevinirim dostlar..

Eğer Sizinde Yolunuz Bir Gün Trabzon’a Düşerse, Gezi Biletim’in Size Rehber Olmasını Dilerim..


Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: