1 euroya İtalya’da ev almak mümkün mü?

1 euroya İtalya’da ev almak mümkün mü?

1_euroya_italyada_ev_almak_mumkun_mu_1628587784_7191 1 euroya İtalya'da ev almak mümkün mü?
Haber7 / Mustafa Civan

İtalya’nın masalsı kasabalarında birbirinden güzel tarihi evler satılıyor. Rönesans izleri taşıyan, doğayla iç içe, önünde şirin bahçesi olan bu evler hemen hemen herkesin oldukça ilgisini çekiyor. “Nasıl olsa evler 1 euro, alırım bir tane” diye İtalya’da yaşam hayalleri kuruluyor. Schengen vizesi almak bile bir hayli zorken, İtalya’da ev almak, oturma izni almak ve orada yaşamak gerçekten haberlerde gördüğümüz kadar kolay olabilir mi sizce?

İtalya, vize verirken bile bir ton evrak istiyor, birçok şart sunuyor, hesabınızda belli bir para olmasını istiyor. Peki sizce İtalya’da ev almak, oturma izni almak ve orada yaşamak gerçekten haberlerde gördüğümüz kadar kolay olabilir mi?

Son zamanlarda sık sık karşımıza çıkan “İtalya’da 1 euroya satılık ev” haberlerinin perde arkasında hangi oyunlar oynanıyor gelin beraber inceleyelim.

qNhEn_1628587505_5615 1 euroya İtalya'da ev almak mümkün mü?

SİCİLYA DEPREMİNİN ETKİSİ

Sicilya’da 1968’de büyük deprem oldu ve bölgedeki birçok bina büyük zarar gördü. Hasar o kadar fazlaydı ki vatandaşlar sigortadan para alıp, evlerini yenilemeyi bile düşünmediler. Çünkü başka bir şehre yerleşmek, oralardan ev almak çok daha avantajlıydı. Ve deprem sebebiyle bu kasabalarda büyük bir göç başladı. Özellikle de gençler, kırsal kesimdeki yoksulluktan kurtulmak için büyük şehirlere akın etmeye başladı. Böylece Sicilya bölgesinde nüfus günden güne azalmaya başladı.

Geride terk edilmiş evler, yaşlanan nüfus ve ekonomisi tamamen çökmüş bu kasabalar kaldı. Bu durum bölge halkını da endişelendirmeye başladı. Çünkü artık kasabalar yaşanmaz bir hal almaya başladı. Tam bu noktada belediye yetkilileri devreye girerek duruma el koydu ve kasabaları yeniden canlandırmak için kampanyalar başlattılar.

pmcHC_1628587376_0283 1 euroya İtalya'da ev almak mümkün mü?

MANŞETLER PEŞ PEŞE GELDİ: 1 EUROYA SATILIK EV

Belediye ve kasaba yetkilileri, alıcıların bu tatlı evleri gezebilmeleri için bir web sitesi hayata geçirdi. Sitenin büyük ilgi topladığını gören yetkililer, kampanyayı biraz daha genişletmeye karar verdiler. Kasabalara gelenlere buraya taşınmaları ve bir işletme kurmaları için 800 euro para vermeyi teklif ettiler. Daha sonra da evleri 1 eurodan satışa sunmaya başladılar. Ve bu haberler çok kısa bir süre içinde dünya medyasında büyük yer buldu. Aslında olayın kendisi manşeti atıyordu: İtalya’da 1 euroya satılık ev.

kaE7J_1628587392_7687 1 euroya İtalya'da ev almak mümkün mü?

BÖLGEYE AKIN AKIN TURİST GELMEYE BAŞLADI

Bu kampanya, medyanın da etkisiyle böyle bir tuttu ki dünyanın dört bir yanından artık bölgeye akın akın turistler gelmeye başladı. Büyük umutlarla tarihi evleri görmeye gelen turistler, bulundukları kasabada alışveriş yapma ve konaklama ihtiyaçları duydukları için aynı zamanda bölge ekonomisini de kalkındırdı.

dOfc0_1628587407_8807 1 euroya İtalya'da ev almak mümkün mü?

1 EUROYA EV TAMAMEN HAYAL ÜRÜNÜ

Pastoral kasabalarda yaşam hayali kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? Her köşesinde fotoğraf çekebileceğiniz, doğayla ve tarihle iç içe hayatınızı sürdüreceğiniz harika bir hayat… Hem de 1 euroya…

Tabii ki işin aslı kesinlikle böyle değil. Zaten kasabaları terk eden halk, vergileri, evin bakım masraflarını vs ödeyemediği için evleri sembolik rakamlara satışa sunuyor. Bu satışlar belediyede gerçekleşiyor. Yapılan müzayedelerde genelde bakımsız, yıkılmaya yüz tutmuş evler 1000 euroya satılıyor. Evin içi diğerlerine göre daha bakımlıysa fiyat 28.000 dolara kadar çıkabiliyor. Ödemeniz gereken 400 euro civarında bir de emlak vergisi var.

8bs1a_1628587424_1074 1 euroya İtalya'da ev almak mümkün mü?

Daha sonra depozito ödemeniz gerekecek. Tabii öyle küçük rakamlar değil, bulduğunuz şehre bağlı olarak 2300 ila 5600 euro arasında değişkenlik gösterebiliyor. Depozitoyu geri alma şansınız var, tabii belli şartlara bağlı olarak. Eğer bir yıl içinde tadilata başlarsanız ve proje onaylandıktan sonra üç yıl içinde bitirme sözü verirseniz ücretinizi geriye alabiliyorsunuz.

Depozitoyu ödedikten sonra sizi uzun bir süreç bekliyor. Bu yıkılmaya yüz tutmuş evleri tadilata başlayacaksınız ve en az 17.000 euro harcamak zorundasınız. Tabii bu düşük rakam, evin durumuna göre fiyat değişebiliyor. Eğer bu tadilat sırasında ülkenize geri dönecekseniz ya da tadilatla bizzat siz ilgilenmeyeceksiniz bir usta da tutmanız gerekecek. Burada vereceğiniz ücrette anlaştığınız ustaya göre değişecektir. Bu kasabaların birçoğu şehir merkezine uzak olduğundan dolayı tadilat için alacağınız malzemelere ulaşmanız da zor olacaktır.

Böylece Sicilya bölgesi hem ekonomik olarak kalındı, hem de ücreti ödemeyi göze alanlara harabe evleri sattılar.

Konuyu biraz toparlayacak olursak İtalyan yetkililerin başlattığı projeler, hem Sicilya bölgesini gelen turistlerle birlikte ekonomik olarak ayağa kaldırdı, hem de ücreti ödemeyi göze alanlara kullanılmayan harabe evleri sattılar.

Kısacası ‘1 euro evleri’ projesi, sadece İtalya’nın yüzünü güldürdü.

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed