Seyahat Tavsiyeleri

32 sanal müzeye 12 milyon ziyaretçi


Müze ve ören yerlerinin 3 boyutlu gerçek modellerinin internet üzerinden, etkileşimli gezilebilmesi, kültürel mirasın sanal ortamda da tanıtılması amacıyla 25 Mart 2020’de www.sanalmuze.gov.tr web sayfası ücretsiz olarak beğeniye sunuldu.

Bu kapsamda, 32 müze ve ören yeri ve bir geçici sergi, sanal olarak gezilebiliyor. Sanal müzeler, Nisan 2021 tarihi itibariyle 12 milyon 529 bin 246 milyon kez ziyaret edildi.

Göbeklitepe Örenyeri, Kurtuluş Savaşı Müzesi Efes Örenyeri, Troya Müzesi ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi en çok ziyaret edilen sanal müzeler arasında yer aldı.

“ESERLERİ KORUMAK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, AA muhabirine, müzelerin, toplumların bilim ve sanat ürünleri ile yer altı ve yer üstü zenginliklerinin sergilendiği, tarihin eski dönemlerinde yaşayan toplumları bilim ve sanat açısından inceleyerek, hem bugünü hem de geleceği aydınlatan, bireylerin geçmişi daha iyi tanımalarına olanak sağlayan mekanlar olduğunu kaydetti.

Bakanlık olarak müzeleri, dünya müzelerinden daha yüksek standartlara getirmek için çalıştıklarını belirten Alpaslan, “Ülkemizin müzeleri, dünyada eşi benzeri olmayan kültür varlıklarına ev sahipliği yapıyor. Bu eserleri korumak, kollamak ve en iyi şekilde tanıtmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Son yıllarda sayıları artan müzelerimizde kullandığımız teknoloji de bunun bir göstergesi.” diye konuştu.

Alpaslan, salgın dolayısıyla her müze ve ören yeri için ayrı ayrı, ziyaretçi potansiyeli, fiziki durum, sosyal mesafe, giriş-çıkış güzergahları, müze ve ören yerinde ziyaretçilerinin geçireceği ortalama süre gibi faktörleri dikkate alarak bir “ziyaretçi yönetim planı” hazırladıklarını anlattı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, şunları kaydetti:

“Müzelerimizde sosyal mesafe kuralları uygulanıyor, hijyen önlemlerimizi de çok sıkı şekilde aldık. Pek çok ziyaretçimizi salgın döneminde rahatlıkla ağırladık. Tarihe ev sahipliği yapan müzeler, yaşayan mekanlardır. Sadece bir dört duvar değildir. Bundan dolayı müzeler ziyaretçileri ile anlam kazanır. Halkımızı, tarih severleri ve her yaştan insanı, müze ve ören yerlerimize bekliyoruz.”

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: