350 yıllık Çifte Minareli Medrese kapılarını açtı

350 yıllık Çifte Minareli Medrese kapılarını açtı

350_yillik_cifte_minareli_medrese_kapilarini_acti_1626334420_3875 350 yıllık Çifte Minareli Medrese kapılarını açtı
Erzurum’da, Selçuklu döneminden kalma Çifte Minareli Medrese, Vakıf Eserleri Müzesine dönüştürülmesinin ardından kapılarını yerli ve yabancı turistlere açtı. Selçuklularca 13’üncü yüzyılın sonlarında yaptırılan medrese, yaklaşık 35×46 metre boyutlarında iki katlı, dört eyvanlı ve açık avlulu medreseler grubunun en önemli örneklerinden olarak tanımlanıyor.

fq1oI_1626334446_4808 350 yıllık Çifte Minareli Medrese kapılarını açtı

Vakıflar Genel Müdürlüğünce 2011-2016’da yapılan restorasyon sonrasında 2019’da Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunun kararı ile teşhir ve tanzimi yapılan medrese, “müze” statüsüne alındı. Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansının (KUDAKA) destekleriyle başlatılan çalışma kapsamında, bölge genelinde özellikle camilerde tespit edilen 2 binin üzerinde tarihi eserden 500’ünün gün yüzüne çıkarılması için yetkililer tarafından çalışma başlatıldı.

Gk0MU_1626334460_3478 350 yıllık Çifte Minareli Medrese kapılarını açtı

Çalışma kapsamında 4 yıllık süreç içerisinde tespit edilen taşınır teberrükat eşyaları, araziden getirilip bakteri, nem, rutubet ve güveden temizlenip arındırıldıktan sonra detay için atölyelere alındı. El yazması, hat levha, şamdan, halı, kilim, saat, cami sancağı, imaret kazanı, buhurdan, gülabdan, şamdan ve ahşap eserler gibi restorasyonu ve konservasyonu yapılarak hazır hale getirilen 90 tarihi eser, Vakıflar Genel Müdürlüğünce yürütülen çalışma ile kapılarını müze olarak açan Erzurum Çifte Minareli Vakıf Müzesinde sergilenmeye başlandı.

DWojH_1626334473_4478 350 yıllık Çifte Minareli Medrese kapılarını açtı

Kentin sembolü olan tarihi medrese, vakıf eserleri ve teberrükat eşyalarının sergilendiği vakıf müzesiyle yerli ve yabancı turistlere kapılarını açtı.

“500 ESER DE HAZIR VE SERGİYE AÇIK HALE GETİRECEĞİZ”

Vali Okay Memiş, müzeyi gezdikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Erzurum’un Anadolu’nun en önemli Selçuklu kentlerinden biri olduğunu söyledi. Kentin Türkiye’nin doğusundaki önemli Selçuklu kenti olduğunu ifade eden Memiş, “Türk-İslam medeniyetinin bin yıllık eserlerinin birisinin içerisindeyiz. Burası muhteşem bir tarihi eser. Daha önceden odalarımız boştu. Şimdi burayı yazma eserler müzesi haline getirdik. Şu anda 90 eser sergiliyoruz ama sergiye layık en az 500 eserimiz var. Onlar da hazır ve sergiye açık hale getireceğiz.” dedi.

h6LHx_1626334487_3477 350 yıllık Çifte Minareli Medrese kapılarını açtı

Memiş, çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür ederek şunları kaydetti “Burası milyonlarca insanı ağırladığımız bir merkez. Erzurum Kalesi, Çifte Minareli Medrese, Ulu Cami, Üç Kümbetler, Millet Bahçesi, Lalapaşa Camisi ve Yakutiye Medresesi adeta Sultan Ahmet Meydanı gibi. Bin yıllık tarihi eserlerin hepsinin bir arada olduğu bir alan burası. Ben bu alanda yürümeyi ve bulunmayı çok değerli buluyorum. Gerçekten çok güzel eserler. Büyükşehir Belediyemizin çalışmalarıyla Yakutiye Kent Meydanı’ndaki alana kadar olan kısımda kentsel dönüşüme başlanacak. O zaman çok daha muhteşem bir tarihi silüeti göreceğiz.”

 

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed