6 ay güneşi batmayan Lapland Kotisaari Adası


Lapland Kotisaari Adası, gidenlerin hiç terk etmek istemediği ve uzun güneşli günlerde huzura erdiren bir yer. Finlandiya’da 6 ay gündüz yaşandığında herkesin en çok ziyaret ettiği ada burası. Buzullardan gelen sular sayesinde oluşan göller ve göletler burada binlerce adanın oluşmasında rol almış. Finlandiya’da yaklaşık olarak 50 bin göl bulunuyor. Hiç batmayan güneş burada türlü bitkilerin ve çiçeklerin de yetişmesine olanak sağlamış. Aynı zamanda ülkenin sembolü ada. Burası için söylenen en güzel benzetme ise ‘ yeşil ve çiçek denizi’ oluyor. Siz de buraya giderek dünyanın en ilginç deneyimini yaşayabilirsiniz. Batmayan güneş eşliğinde muhteşem Kotisaari Adası’nı keşfedebilirsiniz.  

 

KOTİSAARİ ADASI NEREDE?

Finlandiya’nın Laponya Bölgesi’nde bulunan Rovaniemi şehrinde her mevsim güzel olan bir ada burası. Bu adada önceden oduncuların yaşadığı söyleniyor. Şimdi ise bu adada sadece 9 kişi yaşıyor. Bu adanın bulunduğu nehrin ismi ise Kemijoki’dir.

 

Bu göldeki yansıma da en iyi şekilde size kendini gösteriyor. Göl suyu ise çarşaf gibi hareketsiz ve dümdüz. 300 metre genişliğe sahip bir ada. İçerisinde de iki adet göleti bulunuyor. Adaya geldiğinizde mükemmel manzarası, bütün güzel havası ile sizi karşılıyor. Dışarıdan bataklık gibi görünen bu ada üzerinde gezmek her köşesini de keşfetmek mümkün. Botanik bahçesi gibi kır çiçekleri ile gözü doyuruyor. Buraya ziyarete giden herkes batmayan güneşi izleyerek kamp ateşi yakıyor ve yemeklerini yiyebiliyorlar. Kotisaari Adası Yemekleri 

Adaya gelen turistlere rehberler yemeklerini de taze sebzelerden ve buranın meşhur somon balığından yapıyor. 6 ay boyunca 24 saat güneş gören sebzeler her yerde olduğundan daha lezzetli ve taze bulunuyor. Sular soğuk olduğu için somon balığı da yağlı ve daha lezzetli oluyor. Yumuşak ve ağızda dağılan yapısı ile herkes buranın somonlarını seviyor.  

1800’lü yıllarda ormancılar bu adada yaşamışlar ve kale haline getirmişler. Şimdilerde ise turizmin kalbi denilebilir. Ada üzerinde bulunan yapılar üç tane. Bu yapılar resim sergisi, sauna ve restoran olarak kullanılıyor.  

KOTİSAARİ ADASI’NA NE ZAMAN GİDİLİR?


Kotisaari Adası’na burada hizmet veren tur şirketleri ile gitmek mümkün. Ancak Mayıs ve Ekim ayları arasında bu adaya gidebilirsiniz. Bunun sebebi de 6 ay gündüz yaşanan zamanın bu aylara denk gelmesidir. Bundan sonra altı aylık kış dönemi geldiğinde hem ülke ve ada karlar altında kalacak hem de bütün doğal güzellikle karanlığa gömülecektir. 6 ay hiç güneş batmadığı gibi Kasım’dan sonra da güneş yüzünü hiç göstermeyecektir. 

KOTİSAARİ ADASI’NA NASIL GİDİLİR?


Finlandiya’da bulunan Kotisaari Adası”na nasıl gelinir sorusunun birçok cevabı bulunuyor. Hava yolu, deniz yolu, demir yolu ve kara yolu ile buraya ulaşmak mümkün. İstanbul’dan başkent Helsinki’ye üç saat süren uçuşlar bulunuyor. Bu uçuşlar aktarmasız. Almanya ve Fransa’dan da aktarma yaparak ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Finlandiya’ya giriş yapabilmek için schengen vizesi sahibi olmanız gerekmektedir. Gerekli şartları sağladığınız taktirde ülkeye giriş yapabilirsiniz. Schengen vizesi nasıl alınıradlı haberimizi okuyarak bu konuda daha fazla bilgi alabilirsiniz. 

Dünyayı Geziyorum resmi sosyal medya hesapları  

Youtube: esirgenc 

Twitter ve İnstagram: @dunyayigeziyor 

Facebook: dunyayigeziyorum

 

 

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: