Ankara’da Şehir İçi Ulaşım Nasıl?

Gezi Biletim’den merhaba dostlar, bugün sizlerle ülkemizin başkenti Ankara’da şehir içi ulaşım durumları nasıl birlikte inceleyeceğiz. Eğer rotanız Ankara ise bilmeniz gereken önemli bir konu dostlar. Ankara’ya gideceğiz, tabi ki yol iz, bilmiyoruz hangi otobüs nereye gider bilmiyoruz. Yaşamadığımız bir şehir ve sadece tatile gidiyoruz tabi ki bilmememiz çok normal dostlar. Fakat yine de küçük bir araştırma yaparak gidersek bu bizlere oldukça avantaj sağlayacaktır. Şimdi gelin birlikte “Ankara’da şehir içi ulaşım nasıl?” inceleyelim. 


ANKARA’DA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM


Bildiğiniz üzere Ankara son yıllarda hızla büyüyen şehirler arasında, durum böyle olunca bir hayli kalabalık olmaktadır. Yani diyeceğim o ki kendi aracınız ile Ankara’ya gidecekseniz trafik biraz can sıkıcı bir durum olabilir. Tabi ki büyük şehir olmasınında avantajları var dostlar. Ankara’da bulunan metro hatları şehir içi ulaşım durumunu oldukça kolaylaştırmaktadır. 

Ankara’da bilet olarak manyetik kart sistemi kullanılıyor. Bu biletleri satış noktalarından ve metro istasyonlarından almak mümkün.

  • 2 binişlik kart 3.3 TL,
  • 5 binişlik kart 8.25 TL,  1
  • 0 binişlik kart ise 16,25 TL.

Bu kartlarla 75 dakika içinde 55 kuruşa iki aktarma yapabiliyorsunuz.

Metro & Ankaray

Ankara’da bir hafif raylı sistem olan Ankaray ve metro olmak üzere, yer altından ulaşımı sağlayan iki hat bulunmaktadır. Ankaray,  AŞTİ – Dikimevi arasında ulaşımı sağlarken; metro, Kızılay-Batıkent arasındaki ulaşımı sağlıyor. Bu iki hat, Kızılay’da kesişiyor.

Otobüs

Ankara etkili bir otobüs ağına sahip. Kentin hemen hemen her noktasına otobüs seferleri düzenleniyor. Metro hattının olduğu bölgelerde, trafiğin rahatlaması için otobüs seferleri yok. Bu bölgelerde daha kısa hatlar üzerinde çalışan ve metro istasyonlarına yolcu taşıyan otobüsler de bulunmaktadır.

Ankara’da bulunan hatların listesine “BURADAN” göz atabilirsiniz dostlar. Elinizin altında bulunsun dostlar 🙂


Konu İçerisinde yazmayı unuttuğumu veya yazılması gereken diğer şeyleri, görüşlerinizi, düşüncelerinizi, yorum yaparak belirtirseniz çok sevinirim dostlar..

Eğer Sizinde Yolunuz Bir Gün Ankara’ya Düşerse, Gezi Biletim’in Size Rehber Olmasını Dilerim..


 

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: