Seyahat Tavsiyeleri

Baharın müjdecisi kiraz çiçeklerinden kartpostallık manzaralar


Afyonkarahisar’ın Çay ve Sultandağı ilçelerinde, baharın gelişiyle çiçek açan kiraz ağaçları seyrine doyumsuz manzaralar oluşturdu. Türkiye’nin önemli kiraz üretim merkezlerinden Afyonkarahisar’da, Ziraat 0900 (Napolyon) ile Gılli çeşidi başta olmak üzere yılda yaklaşık 42 bin ton meyve üretimi yapılıyor.

Kentte yetiştirilen kirazların yüzde 70’i Avrupa ülkelerinin yanı sıra dünyanın pek çok farklı ülkesine ihraç ediliyor. Türk Patent ve Marka Kurumunca bu yıl coğrafi işaret belgesiyle tescillenen “Sultandağı Kirazı” bölge çiftçisinin en önemli gelir kaynağını oluşturuyor.

Afyonkarahisar-Konya kara yolundaki Çay ve Sultandağı ilçeleri arasındaki yaklaşık 44 bin dekarlık alanda, bahçelerde çiçek açan kiraz ağaçları, göz kamaştırıyor.
Adeta “beyaz gelinliğini” giyen kiraz ağaçlarının muhteşem görselliği, AA muhabiri tarafından havadan ve karadan görüntülendi.

Fotoğraf tutkunlarının da uğrak noktası haline gelen kiraz bahçeleri, bembeyaz manzarasıyla Afyonkarahisar-Konya arasında seyahat edenlerin dikkatini çekiyor.
Konya’ya seyahat eden Durdu Güney, fotoğraf çekmek için durduğu bir kiraz bahçesinde, AA muhabirine, “Yolda giderken bembeyaz kiraz bahçelerini gördük. Gerçekten çok güzel ve şahane manzaralar. Çok beğendim ve fotoğraf çekinmek istedik. Hatta sosyal medyalık görseller ortaya çıktı. Yol boyunca en güzellerini hesaplarımdan paylaşacağım. Bu güzergahı kullananlar olursa muhakkak kiraz bahçelerine uğrasınlar, tavsiye ediyorum.” diye konuştu.

Güney, kiraz çiçeklerinin yeşil-beyaz manzarasının yanı sıra kokusunun da etkileyici olduğunu sözlerine ekledi.

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: