Bergama Arasta Çarşısı tarihi detaylarla dolu

Bergama Arasta Çarşısı tarihi detaylarla dolu

bergama_tarihi_tas_sokaklari_1630667942_1168 Bergama Arasta Çarşısı tarihi detaylarla dolu
Bergama gezilecek yerler içerisinde en güzel alanlara sahip bir adres. Sadece doğal güzellikler değil tarihi zenginlikler sunan yerde her sokaktan bir kültür çıkıyor kaşınıza. Geleneksel yaşam tarzını görebileceğiniz sokaklarda motorlu taşıt yok. Sadece yürüyerek gezebileceğiniz muhteşem güzellikteki yerler tarihi bilgi mücevheri sunuyor. İşte Bergama’nın tarihi sokakları. Her birinde bir güzellik göreceksiniz.  

acfGb_1630667004_2816 Bergama Arasta Çarşısı tarihi detaylarla dolu

BERGAMA’NIN TARİHİ SOKAKLARI  

Bergama’nın tarihi sokakları sadece taş döşeli. Osmanlı Devleti’nin izlerini taşıyan detaylar bulunuyor bu sokaklarda. Farklı isimlerdeki sokaklarda yok olmaya yüz tutmuş geleneksel kültürler bulunuyor. Yorgancılar, manifaturacılar ve daha nicesinin bulunduğu taş sokaklarda yürüyerek gezmek harika bir deneyim. Yerli yabancı turistlerin tercih ettiği gezi yerinde her adımda bir bilgi var. Sokaklarda gezerken karşınıza çeşmeler ve değişik görünümde tarihi yapılar çıkıyor. Bu yapıların çoğu Osmanlı kültürünü yansıtan detaylarla bezeli.  

JKyEr_1630667743_9018 Bergama Arasta Çarşısı tarihi detaylarla dolu

Tarihi mahallelerin keşfederken göreceğiniz şey farklı desenlere sahip kilimler, halılar oluyor. Mistik havaya sahip dükkanlara girerek farklı işlemeli hediyelik eşyaları görebilirsiniz. Dükkanlar tamamen Türk kültürünü yansıtan eşyalarla dolu. Buralardan hediyeler alabilir hem de keşfinizi yapabilirsiniz.  

Trafiğe kapalı olan taş sokaklara girdiğinizde çok güzel tarihi detaylar karşılıyor sizleri. Tarihin bambaşka eserleri sokaklar arasına sıkışmış. Osmanlı Dönemi’nde 1800’lü yıllardan kalan çeşmeler sizi karşılıyor. Pazar yerinde yemyeşil yapraklar altında gezebilirsiniz.  

PABUÇÇULAR ÇARŞISI 

Eski tarihlerde pabuç yapılan yermiş burası. Günümüzde ise kaybolmaya yüz tutmuş bu meslek burada hala hayatta. Çarşı içerisinde ayakkabı üretimi yapan elleriyle bu mesleği devam ettiren kişiler var. Ismarlama ayakkabı yaparak elleriyle işliyorlar. İstenilen numarada ayakkabı yaptıkları gibi hali hazırda bulunanlardan da ayakkabı satın alınıyor burada.  

Bakırcılar çarşısı da bulunan yerde rengarenk bakırlar görebilirsiniz. Burada çıkacağınız yer ise yorgancılar çarşısı. 

VJ4CK_1630667211_3598 Bergama Arasta Çarşısı tarihi detaylarla dolu

YORGANCILAR ÇARŞISI 

Bergama’nın tarihi sokaklarında yer alan diğer bir çarşı ise burası. Yine kaybolmaya yüz tutmuş bir meslek olan yorgancılık burada hala devam ediyor. Uygun fiyatlı alışveriş merkezi olan Arasta ‘da bu çarşıları bulabilirsiniz.  

Manifaturacılar sokağını da gezerek burada yer alan dükkânları gezebilirsiniz. Burada insanlar hala mesleğini devam ettirerek hayatlarını devam ettiriyorlar. Ancak eskisi kadar rağbet görmeyen bu mesleklerin kazancı da çok az. Yine de tarihi dar sokaklar arasında sanat icra edenleri görebilirsiniz.  

V5Zcv_1630667151_17 Bergama Arasta Çarşısı tarihi detaylarla dolu

KAPALI ÇARŞI  

Çarşıyı gezerken Hacı Hekim Cami’nin de restore edildiğini görebilirsiniz. Tarihi bir cami olan yapı ayağa yeniden kaldırılacak. Buradan Kapalı Çarşı’ya geçebilirsiniz. İçerisinde birçok dükkânın bulunduğu kapalı çarşı da görmeye diğer bir köşe.  

jIdpU_1630667055_2981 Bergama Arasta Çarşısı tarihi detaylarla dolu

ÇINARLI KAHVE MEYDANI 

Meydanda Efe heykeli sizi karşılıyor. Herkesin buluşma ve dinlenme noktası olan meydanda çay içmek soluklanmak mümkün. Harika tarihi sokakları gezdikten sonra burada vakit geçirerek dinlenebilirsiniz. Çınar ağacının altında serinlikte dinlenmek iyi olacaktır.  

u07Y8_1630667112_6939 Bergama Arasta Çarşısı tarihi detaylarla dolu

Çınarlı kahve meydanının karşısında bir de hamam bulunuyor. Kanuni Sultan Süleyman zamanında caminin masraflarının çıkması için hama yapılmış. Hacı Hekim Cami buradan kazanılan parayla yapılmış. Hala günümüzde kullanılan hamamda kadın erkek bölümleri mevcut. Tarihi bir hamam olması sebebiyle mutlaka görülmeye diğer bir gezi adresi.  

 
 

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed