Seyahat Tavsiyeleri

Bodrum’da gezilecek yerler listesi


Türkiye, dünya çapında turizmin sembol ülkelerinden biri haline geldi. Pandemi sürecinden önce 51 milyon turisti ağırlayan ülkemiz turizmde büyük bir potansiyele sahip. Eşsiz doğal güzellikleri, masmavi denizi, tarihi dokusu ve leziz mutfağıyla diğer ülkeler arasından sıyrılarak kendini ön plana çıkarıyor.

Özellikle son dönemlerde Ege sahillerinin popülaritesi arttı. Ege’nin incisi Bodrum da bölgenin parlayan yıldızları arasında. Bodrum size sadece deniz-kum-güneş gibi sıradan bir tatil yapma imkanı sunmuyor, aynı zamanda köklü geçmişiyle sizi tarihi bir yolculuğa çıkartıyor. Yaz aylarında keyifli bir tatil geçirmek isteyen yerli ve yabancı turistler akın akın Bodrum’a gidiyor. Sıcakların artmasıyla birlikte eşsiz güzellikleri keşfetmeye gelen tatilciler, Bodrum’un girişinde kilometrelerce araç kuyrukları oluşuyor. Peki Bodrum neden bu kadar çok tercih ediliyor gelin beraber inceleyelim.

BODRUM’DA GEZİLECEK YERLER

1- Bodrum evleri

Geleneksel Bodrum evleri sadece Türkiye’de değil, dünya çapında da bir üne sahip. Farklı mimarisi ve tarihi dokusyla yerli ve yabancı turislerin ilgisini çekiyor. Bu evleri, Bodrum merkezde Ortakent ve Kocakaya köylerinde görmeniz mümkün.

Bodrum’un simgesi haline gelen bu evler, beyaz ve mavi tonlarıyla iç ferahlatıcı özelliğe sahip. Bodrum sokaklarında gezintiye çıkanlar, evlere farklı bir hava katan begonvillere hayran kalıyor. Hazır bu evleri bulmuşken Instagram’lık bir fotoğraf çekinmemekte olmaz 🙂

2- Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi, Orta Çağ’dan günümüze kadar uzanan bir tarihe sahip. Liman kıyısına yer alan bu kale St. John Şövalyeleri tarafından 15. yüzyılda inşaa edilmiş. Osmanlı Devleti döneminde ise hapishaneye çevrilmiş.

Bodrum Kalesi’nde farklı ülkelere ait kuleler bulunmaktadır. Bunlar başlıca Fransız, İtalyan, Alman ve İngiliz kuleleridir. Aynı zamanda Sualtı Arkeoloji Müzesi hizmeti de veren kale, Avrupa’da ‘Yılın Müzesi’ ödülüne layık görülmüştür.

Tarih seven tatilciler, denize girip keyif yaptıktan sonra Bodrum Kalesi’ne gelerek tarihi bir gezinti yapabilirler.

3- Halikarnas Mozolesi

Bodrum’a gelmişken dünyanın 7 harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi’ni ziyaret etmemek olmaz. Yunan ve Mısır mimarisiyle yapılan mozole, Kraliçe Artemisia tarafından Karya Kralı Mausolos için yaptırılmış bir anıt mezardır. Ne yazık ki meydana gelen bir depremde yıkılmıştır ve bölgeye gelen Saint Jean şövalyeleri, mozelenin taşlarını Bodrum Kalesi’nin yapımında kullanmıştır. Böylelikle Halikarnas Mozolesi’nin kalan kısımları da tahrip olmuş, günümüzde de açık hava müzesi olarak ziyaret edilmektedir.

Dünyanın 7 harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi’ni müze kart sahibi olmanız halinde ücretsiz, olmamanız halinde de 10 TL karşılığında ziyaret edebilirsiniz.

4- Yalıkavak

Bodrum’un popüler turizm merkezlerinden olan Yalıkavak tatilcilerin en çok tercih ettiği bölge. Tarihi yeldeğirmeinin de yer altığı Yalıkavak sokaklarında alışveriş yapabilir ve leziz yemekleriyle ün yapmış restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. Ve Yalıkavak hakkında bir tavsiye; harika gün batımı manzarasını muhakkak izleyin.

5- Güvercinlik

Balık severseniz ve Bodruma’a geldiyseniz ilk uğramanı gereken yer Güvercinlik. Eski bir balıkçı köyü olmanının verdiği avantaj olsa gerek bölgedeki en balık restoranları burada yer alır. Sadece balık yemek için gidilir mi diyenler olacaktır. Hayır. Aynı zamanda Bodrum’un en güzel koylarından bir tanesi de Güvercinlik’te. Masmavi denizinde yüzebilir ya da uzun sahil kıyısında yürüyüş yapabilirsiniz.

6- Pedasa Antik Kenti

Konacık Mahallesi Gökçeler Mevkii’nde yer alan Pedasa Antik Kenti, 3500 yıllık bir geçmişe sahip. Antik kent içerisinde tapınaklar, taş mezarlar, saray kalıntıları, kuleler, çiftlik binaları, nekropol, akrapol gibi onlarca tarihi yapı bulunuyor. Bunların bir kısmı günümüze kadar ulaşmış olsa da bir kısmı maalesef harap olmuştur. Antik kent Bodrum’a gelen bir çok turist tarafından ziyaret ediliyor. 

7- Akyarlar

Bodrum’da gezilecek yerler listemizin sonunda Akyarlar yer alıyor. Kos adasının karşına yer alan Akyarlar, bölgenin en güzel sörf alanlarından bir tanesi. Bodrum’un bu güzide beldesinde yüksek tepelere çıkarak Yunan adalarını ve muhteşem deniz manzarasını izleyebilirsiniz. Aynı zamanda Akyarlar’da harika bir kahvaltı yapabilirsiniz. Zengin kahvaltı çeşitleriyle çevre bölgelerde ün yapmış durumda.

BODRUM’UN EN İYİ PLAJLARI

Bodrum’da denize girilebilecek en iyi ücretli ve ücretsiz plajlar:

Ücretsiz Plajlar

Cennet Koyu Plajı
Kargıcak Koyu Plajı
Akyarlar Plajı
Gümüşlük Plajı
Yalıçiftlik Plajı
Küdür Halk Plajı
Turgutreis Gün Batımı Plajı

Ücretli Plajlar

Blue Beach
Palmiye Beach
Maça Kızı
Bük Beach
Kuum Beach
Flamm Bodrum
Alya Türkbükü Beach 

BODRUM’DA NELER YAPILIR?

Bodrum’da denize girip güneşlenmenin yanı sıra yapabileceğiniz birçok aktivite bulunuyor. Bunlar başlıca mavi yolculuk turları, günübirlik tekne turları, ATV, cip ve at safari turları ve tarihi yerlere yapılacak gezilerdir.

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: