Seyahat Tavsiyeleri

Burada yüzmek cesaret istiyor! İşte dünyanın en tehlikeli sahilleri


Herkesin tatil rüyalarını süsleyen doğa harikası plajlar, bazen göründüğü kadar masum ve huzurlu olmayabiliyor. Kartpostal tadında karelere konu olan plajlar, uçurumları, köpekbalıkları, zehirli deniz canlıları ve piranhalarıyla, tatil hayallerini kabusa çevirebiliyor. İşte dünyanın en tehlikeli plajları…

BURTON BRADSTOCK PLAJIİngiltere’deki Burton Bradstock plajı, sahile paralel uzanan tepelerden düşen kayalarıyla ciddi risk oluşturuyor.

REUNION ADASIMauritus’un 220 km açığındaki Reunion Adası sörfçülerin uğrak noktası olsa da köpekbalığı saldırılarıyla gündeme geliyor. Adada son 5 yılda 20 saldırı kayıt altına alınmış.

FRASER ADASIQueensland’ın güneydoğusunda yer alan Fraser Adası da yüzücülere köpekbalıkları ve zehirli denizanalarıyla biliniyor.

GANSBAAI, GÜNEY AFRİKA

60 binden fazla fok balığına ev sahipliği yapan Gansbaai, bu özelliğiyle köpekbalıklarının ilgisini çekerken, yüzmek için bölgeyi tercih insanlara da tehdit oluşturuyor.

PRAIA DE BOA VIEGEM, BRAZİLYA

Brezilya’nın Recife kentindeki popüler sahili, 1992 yılından günümüze kadar 50 köpekbalığı saldırısına ev sahipliği yaptı. 

SHENZEN, ÇİN

Çinlilerin yazın serinlemek için tercih ettiği kalabalık Shenzen plajı, 1-14 yaş aralığındaki çok sayıda çocuk boğulma vakasına sahne oluyor.

KUZEY AVUSTRALYA SAHİLLERİKuzey Avustralya sahillerinde görülen çok sayıda zehirli denizanası türü, 1883 yılından günümüze en az 70 kişinin ölümüne neden oldu.

VOLUSIA, FLORİDAABD’nin Florida eyaletindeki Volusia şehri, köpekbalığı saldırılarıyla bilinen plajlara ev sahipliği yapıyor. Bölgede 1882 yılından bu yana 267 saldırı kayıt altına alınmış. Bu rakam, Volusia’nın tek başına, tüm Güney Afrika’dan fazla köpekbalığı saldırısına ev sahipliği yapması anlamına geliyor.

CHOWPATTY PLAJI, HİNDİSTANMumbai kentindeki Chowpatty Plajı, dünyanın en kirli denizlerinden birine açılıyor.

COPACABANA, BREZİLYADünyaca ünlü Copacabana, köpekbalığı saldırılarına da tanık olsa da, bölge daha çok hırsızlık ve işlenen suçlarla tehdit oluşuyor.

BİKİNİ MERCANADASIUnesco Dünya Mirası listesinde yer alan Bikini mercanadası iki sebeple tehlikeli kabul ediliyor: Nükleer radyasyon ve köpekbalıkları. ABD, 1946-1958 yılları arasında 20 nükleer silahı Bikini Mercanadası’nda denemişti.

KIRMIZI ÜÇGEN, KALİFORNİYAKırmızı üçgen olarak bilinen ve Kaliforniya’nın kuzeyinde yer alan plajlar, beyaz köpekbalıkların insanlara saldırdığı tüm vakalarında yüzde 11’ine ev sahipliği yapmış.

KILAUEA, HAWAİİHawaii’nin en büyük adası Kilauea, dünyanın en aktif volkanlarının yakınında yer alıyor. 1983 yılından beri adada püsküren lavlar, okyanusa akıyor. Yine Hawaii’de 1828’den günümüze 102 köpekbalığı saldırısı gerçekleşmiş.

PLAYA ZİPOLİTEÇok sayıda boğulma vakasının yaşandığı “Zipolite” kelimesi, yere Nahuatl dilinde “ölüm sahili” anlamına geliyor. 2007-2009 yılları arasında cankurtaranlar bölgede 180 kişiyi boğulmaktan kurtardı.

AMAZON SAHİLLERİ, BREZİLYAElektrikli yılanlar, piranhalar ve anaconda türü yılanlara ev sahipliği yapan Amazon sahilleri, dünyanın en tehlikeli plajlarını barındırıyor.

STAITHES, İNGİLTEREKirli sularıyla Avrupa standartlarını sağlamak bir yana, bu konuda en kötüsü olan Staithes suları, akut ishal, ecoli, tifo, menenjit ve Hepatit A riski taşıyor.

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: