Divriği doğal güzellikleriyle de turizmde söz sahibi olacak

Divriği doğal güzellikleriyle de turizmde söz sahibi olacak

divrigi_dogal_guzellikleriyle_de_turizmde_soz_sahibi_olacak_1616415956_1216 Divriği doğal güzellikleriyle de turizmde söz sahibi olacak
UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Ulu Cami ve Darüşşifası ile inanç turizminde önemli yere sahip Sivas’ın Divriği ilçesi, Çaltı Çayı üzerinde hayata geçirilecek projeyle doğa tutkunlarını ağırlayacak. Divriği Kaymakamlığınca hazırlanan ve bölgedeki maden firmalarının desteğiyle hayata geçirilecek kanyon projesi kapsamında, Fırat Nehri’nin bir kolu olan Çaltı Çayı üzerine yürüyüş yolları, asma köprüler ve kafeterya yapılacak.

7NJPO_1616415984_2462 Divriği doğal güzellikleriyle de turizmde söz sahibi olacak

Divriği Kaymakamı Mehmet Bek, AA muhabirine, ilçenin turizm potansiyelini artırmak için Çaltı Çayı Projesi’ni hayata geçireceklerini söyledi. Proje kapsamında 1500 metre yürüyüş yolu ve 3 asma köprü yapacaklarını, yürüyüş yolu sonunda ise 80 metrekarelik eski baraj binasını kafeteryaya çevirerek vatandaşların hizmetine sunacaklarını belirten Bek, amaçlarının ilçedeki turizmi alternatifli hale getirmek olduğunu dile getirdi.

7eDtS_1616415998_6959 Divriği doğal güzellikleriyle de turizmde söz sahibi olacak

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası’nın, Kes Doğan Kalesi’nin, Anadolu’nun ilk 10 mescidinden biri olan Kale Camisi ve Hüseyin Gazi Türbesi’nin bulunduğu Divriği’nin, inanç turizmi açısından önemli bir potansiyele sahip olduğunu aktaran Bek, “Amacımız alternatif oluşturarak vatandaşlarımızın Divriği’ye daha çok gelmesini ve ilçemizde daha çok zaman geçirmesini sağlamak.” diye konuştu.

zvYh0_1616416012_8467 Divriği doğal güzellikleriyle de turizmde söz sahibi olacak

HEDEF 200 BİN TURİST

İlçedeki projelere desteğinden dolayı Sivas Valisi Salih Ayhan’a teşekkür eden Bek, şunları kaydetti:”İnşallah bu projeler tamamlandığında Divriği’nin turizm potansiyeli artacaktır. Pandemi öncesinde Ulu Cami ve diğer tarihi alanlara gelen yerli ve yabancı turist sayımız 100-120 bin civarındaydı. Bu projelerle amacımız yıllık 200 bin civarında kişiyi Divriği’ye çekmek ve ilçemize turizm potansiyeli kazandırmaktır.”

 

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed