Seyahat Tavsiyeleri

Doğa harikası “yüzen adalar” turizme kazandırılıyor


Erzurum’un Tortum ilçesindeki Zökün Gölü’nde bulunan “yüzen adalar”ın turizme kazandırılması amacıyla hazırlanan “Tortum Yüzen Adalar Turizme Kazandırılıyor” projesinin protokolü imzalandı. Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansından (KUDAKA) yapılan yazılı açıklamada, kurumlarınca “Sektörel Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Altyapı Programı” kapsamında desteklenen projenin Tortum Belediyesince yürütüleceği aktarıldı.

İlçenin Söğütlü Mahallesi’nde yer alan göl üzerindeki 6 yüzen adayı kapsayan ve yaklaşık olarak 4,3 milyon liraya mal olacak proje bedelinin 1,5 milyon lirasının KUDAKA tarafından karşılanacağı ifade edilen açıklamada, projeye ilişkin KUDAKA Genel Sekreteri Oktay Güven ve Tortum Belediye Başkanı Muammer Yiğider arasında protokol imzalandığı bildirildi.

Açıklamada, protokol ile kent merkezine 54 kilometre uzaklıktaki yüzen adaların tanıtımına katkı verilmesi ve doğa harikası yüzen adaların turizme kazandırılmasının amaçlandığı kaydedildi. Yüzen adaların bulunduğu alanda restoran, seyir terası, çocuk oyun alanları, yürüyüş yolları ve çevre düzenlemesi çalışmalarını içeren proje ile yerli ve yabancı turistlere yüzen adaları görebilecekleri, günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ve keyifle zaman geçirebilecekleri sosyal bir alan sağlanacağı belirtildi.

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: