Doğu Ekspresi yolculuğunda işinize yarayacak 5 öneri- Doğu Ekspresi bileti alma yöntemleri

Doğu Ekspresi yolculuğunda işinize yarayacak 5 öneri- Doğu Ekspresi bileti alma yöntemleri

dogu_ekspresi_yolculugunda_isinize_yarayacak_5_oneri_dogu_ekspresi_bileti_alma_yontemleri_1615038851_4822 Doğu Ekspresi yolculuğunda işinize yarayacak 5 öneri- Doğu Ekspresi bileti alma yöntemleri
Doğu ekspresi bileti almak üzere sabah akşam uğraşanlardan mısınız? Son zamanların en popüler ve en güzel yolculuğu Doğu Ekspresi. Bu güze yolculuğa çıkmak için de bilet almak isteyenlerin sayısı bir hayli fazla. Nasıl alabileceğinize dair detaylı bilgiyi haberimizde verdik. Ayrıca Turistik Doğu Ekspresi nedir hakkında da bilgileri derledik. Peki bu yolculuk en iyi nasıl geçirilir? Bunun için size önerilerimiz var.

Satışa çıktığı ilk anda tükenen biletleri ile sosyal medyanın en popüler yolculuğu olan Doğu Ekspresi herkesin yaşamak istediği bir deneyim. Gençler bu deneyimi yaşamak isterken bazen yolculuk eziyete dönüşebiliyor. Doğu Ekspresi bileti alma kısmına dikkat kesilen herkes yolculuğun iyi geçmesi için yapılması gereken bütün hazırlıkları atlıyor. Ancak Doğu Ekspresi yolculuğunda dikkat edilecek 5 madde var. Bu maddeler daha iyi bir yolculuk ve ekspres deneyimi yaşamak isteyenlerin öğrenmesi gereken hususlar. İşte yolculuğun başından sonuna o maddeler. 

B2ptL_1570353120_9741 Doğu Ekspresi yolculuğunda işinize yarayacak 5 öneri- Doğu Ekspresi bileti alma yöntemleri

 

 

DOĞU EKSPRESİ YOLCULUĞUNDA 5 MADDEYE DİKKAT

1- Doğru Bilet Seçimi Yapın

Doğu Ekspresi biletlerinin satışa çıktığı anda bittiğini belirtmiştik. Bu nedenle ”bilet olsun hangi vagondan olursa olsun”’ mantığı ile boş olan herhangi bir yerden biletinizi alırsanız hata yapmış olabilirsiniz. Doğu Ekspresi uzun süren bir yolculuktur ve bu deneyim sizi için eziyete dönüşebilir. Yataklı vagonlar ve örtülü kuşetli vagonlar daha çok tercih edilen biletler olduğundan buralarda yer bulduğunuzda sakın kaçırmayın. Pulman vagonu otobüsle yolculuk etmek gibidir. Ayaklarınız şişebilir ve uykusuz kalabilirsiniz. 

tzhlm_1570353184_8313 Doğu Ekspresi yolculuğunda işinize yarayacak 5 öneri- Doğu Ekspresi bileti alma yöntemleri

Doğu Ekspresi bileti alma işleminde yataklı vagonlarda ya da örtülü kuşetli vagonlarda yer yoksa bir sonraki ekspresi beklemenizi tavsiye ederiz. Dinlenerek güzel bir yolculuk geçirebilir ve tren yolculuğunda uyumanın keyfini yaşayabilirsiniz. Uyandığınızda ise doğanın eşsiz güzelliğinde manzaraya bakarak müziğinizi dinleyebilirsiniz. 

-Yataklı Vagon ve Örtülü Kuşetli Vagonun Farkı Nedir?

Yataklı vagon çiftler için idealdir. İki kişiliktir ve sadece iki kişi yolculuk edecekler tarafından tercih edilir. Bu vagon diğer biletlerden daha hızlı tükenir. İstediğiniz zaman uyur istediğiniz zaman kalkarsınız. Bu vagonda yanınızdaki kişi ile baş başa olursunuz ve özel alanınız olduğu için kimse size karışmaz.

hMBxW_1570353342_131 Doğu Ekspresi yolculuğunda işinize yarayacak 5 öneri- Doğu Ekspresi bileti alma yöntemleri

Örtülü kuşetli vagon ise dört kişiliktir. Dörtlü arkadaş grupları için idealdir. Burada iki kişilik bilet de alınabilir. Ancak yatma vakti geldiğinde erkekler ve kızlar farklı vagonlara geçmek zorundadır. Ranza şeklinde yataklar açılır ve görevliler yastık,örtü gibi gereçleri size verir. Siz bu gereçleri kullanmak istemezseniz kendiniz de evden getirebilirsiniz. 

Yataklı vagon ile örtülü kuşetli arasındaki fark birinin yataklı olması diğerinin sonradan yataklıya dönüşmesidir. Ayrıca yataklı vagon iki kişilik iken örtülü kuşetli dört kişiliktir. 

Bu da ilginizi çekebilir: Karadeniz Gezisinde Ne Yenir?


F2e4E_1570353499_3684 Doğu Ekspresi yolculuğunda işinize yarayacak 5 öneri- Doğu Ekspresi bileti alma yöntemleri
2- Yanınıza Bol Malzeme Alın

Doğu Ekspresi yolculuğunda 5 maddeye dikkat çektik. Bunlardan ikincisi ise yanınıza bol malzeme almanız. Ancak bu malzemeler gereksiz eşyalardan da oluşmamalı. Çünkü bu gidişin bir dönüşü olacak ve bu dönüş büyük oranda uçak ile sağlanıyor. Yolculuk eden kişiler geri dönüşleri için de treni tercih edebilirler ancak bunun için Kars’ta konaklamak gerekecektir. Ucuz uçak bileti almanın yolunu bulanlar için dönüş zor olmayacaktır.

Her iki dönüş tercihinde de yanınıza alacağınız malzemeler size ağırlık oluşturacaktır. Bu nedenle gerekli malzemelerin bulunduğu bir çanta yapmak gerekmektedir. Bu malzemeleri ise gerektiğinden az almak sizi yolculukta sıkıntıya sokabilir. 

uiU3S_1570355787_3183 Doğu Ekspresi yolculuğunda işinize yarayacak 5 öneri- Doğu Ekspresi bileti alma yöntemleri

Doğu Ekspresi seyahatinizde yanınıza almanız gerekenler listesi şöyle;

  • Eğer herkesin kullandığı yastığı kullanmak istemiyorsanız bir adet küçük yastık. Trendeki yastıkların kılıfları değişiyor ve yıkanıyor ancak yastıklar herkes tarafından kullanılan yastıklar oluyor. 

  • Bu uzun yolculukta bulunduğunuz vagon sizi eviniz olacak bu yüzden evde sık kullandığınız eşyaları alın. Bunlardan biri de kışın soğuk günlerine karşı koruyucu bir battaniye olabilir. 

  • Üçlü priz de Doğu Ekspresi seyahatinizde bulunduğunuz vagonda çok işinize yarayacak. Teknolojik aletlerinizi şarj etmek üzere prize bir hayli ihtiyacınız olacak. O yüzden bu malzemeyi kesinlikle çantanıza koyun. 

  • Mum, gece lambası, aydınlatma gibi gereçleri de almayı unutmayın. Bunlar kendiniz için oluşturacağınız atmosferin ürünleridir. Az sayıda almaya özen gösterin. 

  • En değerli ihtiyaçlarımıza geldi sıra… Yemek ve içecekler kesinlikle Doğu Ekspresi seyahatinizde çantanızda bulunması gereken malzemelerdendir. Bu konuda yeme, içme alışkanlıklarınıza göre miktar belirleyebilirsiniz. 

  • Kars’ın dondurucu soğuna karşı tedbirli olmakta fayda var. Çok sıcakta üstünüzdeki elbiseyi çıkartarak ince bir penye ile durabilecek bir kıyafet giyin. Kars’a geldiğinizde ise soğuğa karşı gardınızı alın. 

  • Bu uzun yolculukta yanınıza kesinlikle bir kitap ya da müzik çalar alın. Sizin hobileriniz farklı olabilir. Neyden hoşlanıyorsanız iyi vakit geçirmek üzere yanınıza alabilirsiniz. Yolun güzelliklerini izleyerek müzik dinlemek güzel olacaktır. 

mp7CD_1570355851_27 Doğu Ekspresi yolculuğunda işinize yarayacak 5 öneri- Doğu Ekspresi bileti alma yöntemleri

3- Doğu Ekspresi Seyahati İçin Doğru Zamanı Seçin 

Doğu Ekspresi seyahati için en doğru zaman sizin bilet bulabildiğiniz zamandır aslına bakarsanız. Ancak bilet bulabildiğiniz dönemlerde kış manzarasını yakalayamazsınız. Bu yüzden en güzel mevsimde bilet bulmak için çaba göstermeniz daha iyi olacaktır. Doğu Ekspresi seyahati için ise en doğru mevsim doğanın uyuduğu ve kara teslim olduğu kış aylarıdır. Aynı zamanda doğanın uyandığı ve güneş ile buluştuğu ilkbahar ayları da seyahat için tercih edilebilir. Bu iki mevsim ayrı güzellikler içermektedir. 

DYVas_1570355928_6163 Doğu Ekspresi yolculuğunda işinize yarayacak 5 öneri- Doğu Ekspresi bileti alma yöntemleri

DOĞU EKSPRESİNE NASIL KOLAY BİLET BULABİLİRİM?

Kolay bilet bulmanın maalesef bir yolu yok. Sabrederek bilgisayar başında biletlerin satışa çıkmasını bekleyeceksiniz. Doğu Ekspresi biletleri almak isteyenler genelde 30 gün önce biletini alabilirler. Örneğin 5 Ocak’ta seyahat edecekler 5 Aralık’ta biletini alabilirler. Ancak bazen durumlar böyle olmuyor. Biletler satışa çıkmıyor. çünkü tur şirketleri tarafından kapatılmış oluyor. Bazen ise vagon ekleniyor ve birden bilet bulmak kolaylaşıveriyor. Bu sebeple sabırla bekleyerek size uygun olan tarihe bilet bulmak değil, bilet bulduğunuz tarihe sizin uymanız gerekiyor. 

TCDD’nin sitesine girdiğinizde sizden kalkış ve varış yönünüzü, gidiş dönüş tarihinizi ve kişi sayısını girmenizi istiyor. Eğer istediğiniz tarihleri, kişi sayısını ve durakları seçip ara butonuna bastığınız halde “İsteğinize Uygun Sefer Bulunamamıştır” ibaresi ile karşılaşırsanız, biletler henüz satışa çıkmamış demek oluyor.

Önerilen İçerik: Vizesiz ve Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

hzM3u_1570355982_9017 Doğu Ekspresi yolculuğunda işinize yarayacak 5 öneri- Doğu Ekspresi bileti alma yöntemleri

4- Doğu Ekspresi Biletine Fazladan Para Vermeyin

Popüler bir seyahat olduğu için herkesin ilgisini bazı kişiler kullanıyor. Doğu Ekspresine kendine uygun tarihte bilet bulan kişiler ise fiyatına bakmadan bu fırsatı kaçırmamak adına biletlerini alıyor. Ancak bu fiyatlar normal fiyatların çok üzerinde uçuk rakamlardan oluşuyor. Doğu Ekspresi bilet fiyatları 2020 güncel ücretleri şöyle;

Pulman : Tam 58 TL – Genç 49,50 TL – 65 yaş üstü 29 TL

Örtülü Kuşetli : 78 TL – Genç ve 60 yaş üstü 69,5 – 65 yaş üstü ve çocuklar için 49 TL

Yataklı (İki kişi): 600

Yataklı (Tek kişi): 480

İndirimli bilet almak için gidiş dönüş ve genç bilet alarak yüzde 20 indirim kazanabilirsiniz. ‘Genç bilet’ indiriminden faydalanmak için yaş aralığı 13-26 arası. Öğretmenlere, askerlere, en az 12 kişilik gruplara, nasın kartı olanlara, engellilere, 12-18 yaş arası çocuklara ve TCDD çalışıp emekli olan kişilere, ailesine yüzde 20 indirim 65 yaş üstü kişilere yüzde 50 indirim ve TCDD çalışanına ise ücretsiz seyahat imkanı sunuluyor. 

f45eq_1570356034_7586 Doğu Ekspresi yolculuğunda işinize yarayacak 5 öneri- Doğu Ekspresi bileti alma yöntemleri

UCUZA DOĞU EKSPRESİ BİLETİ ALMANIN İPUÇLARI

-Gece 00.00’dan sonra 02.30’a kadar bilet satışları açılabilir. Bu saatlere dikkat etmekte fayda var. 

  • Bilet satışı başladı mı daha iyi kontrol etmek için TCDD bilet alma uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz. 

  • Biletler satışa çıktığı anda bitti gibi görünse de bir süre daha bekleyin. Vagon eklemesi olabilir. 

  • Sadece Ankara değil diğer şehirlerden de Doğu Ekspresi bileti alabilirsiniz. Bilet bulma şansınız biraz yükselecektir. 

qgJrL_1570356113_7081 Doğu Ekspresi yolculuğunda işinize yarayacak 5 öneri- Doğu Ekspresi bileti alma yöntemleri

5- Kars’ta Gezilecek Yerleri Araştırın

Doğu Ekspresi deneyimini yaşadıktan sonra Kars’ta da en az bir kaç saatiniz geçecek. Bu yüzden Kars’ta yapılacak şeyleri ve yenilecek yemekleri araştırmanızda fayda var. Kış mevsimini iliklerinize kadar yaşayacağınız Kars’ta hayatınız boyunca unutamayacağınız güzel deneyimler yaşayabilirsiniz. Bunun için minik bir araştırma yaparak ülkemizin bu ilini de görmeden dönmeyin. 

48 saate Kars gezisi haberimizden de bilgi alabilirsiniz

TURİSTİK DOĞU EKSPRESİ NEDİR?

Turistik Doğu Ekspresi’nde yolculuk 32 saat sürüyor. Turistik Doğu Ekspresi için ilk seferler 29 Mayıs 2019 yılında başladı. Genellikle kış aylarında daha çok tercih edilen Doğu Ekspresinde turistik bilet tercih edenlerin diğer seferlerden farklı alternatifleri bulunuyor. Turistik ekspreste bütün vagonlar yataklı oluyor. Bu seferde biletler 2020 ücretleri iki kişi kuşetli 600 TL olarak belirlendi. Turistik Doğu Ekspresi 2 hizmet, 1 yemekli, 6 yataklı olmak üzere toplamda 9 vagondan oluşuyor. 120 yolcuya kadar hizmet veren turistik ekspres herkesin gözdesi oluyor. 

iVt44_1578379142_7045 Doğu Ekspresi yolculuğunda işinize yarayacak 5 öneri- Doğu Ekspresi bileti alma yöntemleri
Ankara’dan Kars’a gidişlerde; Erzincan, İliç, ve Erzurum, Sivas ( Divriği), Bostankaya illerinde duracak olan ekspres, herkese güzel keşif noktaları sunuyor. Her durakta bekleme süresi ise epey uzun. En az iki saat mola veriyor ve bu sürelerde çevreyi gezme fırsatı oluyor. Ankara’dan Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri hareket eden turistik Doğu Ekspresi Kars’tan ise Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri kalkacak. Ankara’dan hareket saati 19.55, Kars’tan hareket saati 23.55 olarak belirlendi. 

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed