Dünyada ilk müzik yarışması burada düzenlendi! Turizme kazandırılacak


Tarihte ilk müzik yarışmasının düzenlediği Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde tarihi M.Ö. 8. yüzyıla kadar dayanan ve Roma döneminde Efes Antik Kenti’nden sonraki en önemli şehir olarak kabul edilen Apemeia Antik Kenti’nde kazı çalışmaları tekrar başladı.

Afyonkarahisar’ın bilinmeyen antik yerleşim alanlarından biri olan Apameia Antik Kenti’nde kazı çalışmaları devam ediyor. Tarihi İpek Yolu ile Kral Yolu’nun kesiştiği noktada yer alan Apameia Antik Kenti, Frig, Pers, Seleukos ve Roma uygarlıklarına ev sahipliği yapan bir antik kent. Apameia Antik Kenti, antik Roma döneminde Kelainai adıyla bilinirken, geçmişi ise M.Ö. 8. yüzyıla kadar dayanıyor. Helenistik dönemde Efes Antik Kenti’nden sonraki en önemli şehir olarak kabul edilen Apemeia Antik Kenti’nin en önemli mimari yapısı olan antik tiyatroda başlatılan kurtarma kazısı devam ederken, kazı kapsamında tiyatronun bir kısmı ise açığa çıkarıldı. 2017 yılından bu yana devam eden kazıda tiyatronun toprağa gömülü halde duvarlarının bir kısmı gün yüzüne çıkarıldı. Dünyanın ilk müzik yarışmasının düzenlediği Apemeia Antik Kenti’nde devam eden kazı çalışmalarıyla birlikte açık hava müzesinde ise çıkartılan eserle hem bilim heyeti tarafından incelenecek hem de birçok üniversite öğrencisi için geleceğe ışık tutacak.

“DÜNYANIN İLK MÜZİK YARIŞMASI BURADA YAPILDI”

Yapılan kazı çalışmaları hakkında bilgi veren Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya, Dinar’daki kazıların hızlı bir şekilde devam ettiğini belirterek, “Bu seneki kazılar tiyatro alanında, amfi tiyatroda Apropolis ve Metropolis’te olacak kazı süreci uzun yıllardır devam ediyor ve bu senede daha fazla işçiyle kazılar devam edecek. Diğer üniversitelerden de öğrencilerin de katılımıyla kazılara bu sene kralların kenti dediğimiz dünyanın ilk müzik yarışmasının yapıldığı ve antik tarihte Efes’ten sonra en önemli ticaret merkezi olarak görülen ve Menderes Nehri’nin başladığı, doğduğu yerde kurulu olan Apemeia Antik Kentimizdeki kazılar inşallah bu seneden sonra daha da ivme kazanarak devam edecek.” 

“TURİZME KAZANDIRILACAK”

“Bizim bilimsel heyetimiz oluştu, kazı heyetimiz oluştu. Kazı merkezimiz oluştu inşallah müstakil bir kazı binamız da yapılacak. Burası bir açıkhava müzesi şeklinde devam edecek. Bu kazı evinde hem bilimsel çalışmalar devam edecek, hem gelen öğrencilerin, bilimsel heyetin kaldığı, bilimsel çalışmaları yapması ve Apemeia ile ilgili her türlü bilgi bu kazı merkezimizde toplanacak. Yani, Apemia kazıları kurumsallaşacak ve bundan sonra her yıl aşama aşama daha da büyüyecek. Başta amfi tiyatro olmak üzere birçok eser ortaya çıkartılacak ve bölge turizme kazandırılacak.” diye konuştu.

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: