Dünyada okyanusa dökülen tek şelale Lobe

Dünyada okyanusa dökülen tek şelale Lobe

dunyada_okyanusa_dokulen_tek_selale_lobe_1629363754_7987 Dünyada okyanusa dökülen tek şelale Lobe
Kamerun’un batısında sahil ve liman kenti Kribi’de bulunan Lobe Şelalesi, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini ağırlıyor.

Kamerun’un doğal güzellikleri bakımından en önemli alanlarından biri olan Lobe Şelalesi, en yükseği 15 metre olan onlarca şelalenin birleşmesiyle oluşuyor.

TIGBD_1629363875_0966 Dünyada okyanusa dökülen tek şelale Lobe

“Dünyada okyanusa dökülen tek şelale” olma unvanını taşıyan doğa harikası şelale, Kamerun’un Güney bölgesinde yer alan Campo-Ma’an Ulusal Parkı’ndan doğarak Atlas Okyanusu’na dökülüyor.

Doğa tutkunlarının yanı sıra fotoğraf meraklılarını da cezbeden şelale ve çevresi, doğanın bütün renklerini barındıran manzarasıyla “doğal stüdyo” imkanı sağlıyor.

Her mevsim ayrı güzellik sunan nehir, kaynaklardan çıkan suyun aşağı süzülmesiyle çıkan sesi ve manzarasıyla ziyaretçilerini stresten uzaklaştırıyor.

Lobe Şelalesi, zengin tabiatının yanında hemen yanı başında bulunan Kribi sahilindeki restoranlar, oteller ve plajıyla ziyaretçilerine Afrika’nın eşsiz güzelliklerini dört mevsim sunuyor.

Ayrıca Kribi sahilinde bulunan yöresel kanolar, Lobe Şelalesi’ni yakından görme imkanı veriyor.

a5ofy_1629363891_3856 Dünyada okyanusa dökülen tek şelale Lobe

“PİGMELER, ARINMA AYİNLERİNİ ŞELALE SUYUNDA YAPAR”

Turizm rehberi İsmail Tongo, “Lobe Şelalesi, çevrede yaşayan yerel halklar için güçlü bir inanç sembolüdür.” dedi.

Şelalenin yerel halkların çeşitli doğal ve kültürel ayinlerine ev sahipliği yaptığını anlatan Tongo, “Afrika’nın en eski yerlilerinden olan Pigmeler, arınma ayinlerini şelale suyunda yapar.” ifadesini kullandı.

yjZru_1629363909_6837 Dünyada okyanusa dökülen tek şelale Lobe

Bölgede balıkçılık yapan Batango topluluğunun şefinin tahta çıkmadan önce Lobe Şelalesi’nin suyuyla yıkandığını belirten Tongo, şelalenin yüzyıllardır bölgede yaşayan yerlilerin hayatının ayrılmaz bir parçası olduğunu kaydetti.

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed