Dünyanın en büyük yolcu uçağı İstanbul’a geliyor

Dünyanın en büyük yolcu uçağı İstanbul’a geliyor

dunyanin_en_buyuk_yolcu_ucagi_istanbula_geliyor_1631605146_5381 Dünyanın en büyük yolcu uçağı İstanbul'a geliyor
Dubai merkezli havayolu şirketi Emirates, A380 ile sefer yaptığı şehirlere İstanbul’u da ekliyor. Dünyanın en büyük yolcu uçağı ile İstanbul’a ilk tarifeli seferini yapmaya hazırlanan havayolu şirketi, gerekli izinlerin alınması sonrası 1 Ekim’den itibaren haftanın her günü İstanbul Havalimanı’na (İHL) yaptığı seferlerden birini A380 ile yapma kararı aldı. 1 Ekim Cuma günü saat 14.30 sıralarında Dubai’den İstanbul Havalimanı’na gelmesi beklenen uçak, yolcularını aldıktan sonra 16.25’de Dubai’ye gitmek için tekrar havalanacak.

İHL’Yİ KULLANMAYA BAŞLAMIŞLARDI

İstanbul Havalimanı hizmete girmeden önce belli bir ağırlıkta boş olarak tanıtım için birkaç kez Atatürk Havalimanı’na getirilen A380 tipi uçaklar, İstanbul’daki havalimanlarının operasyon için uygun olmaması nedeniyle Türkiye’ye sefer yapamıyorlardı.Türkiye hava sahası üzerinden sıklıkla geçiş yapan bu tip uçaklar yolcu rahatsızlanması yakıt ikmali ya da teknik arıza gibi acil durumlarda ise İstanbul’daki havalimanlarının alt yapısının yetersizliği nedeniyle Atina ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki Larnaka Havalimanı’nı tercih ediyorlardı.

2Ua9N_1631605152_5674 Dünyanın en büyük yolcu uçağı İstanbul'a geliyor

İKİ KEZ İHL’YE İNDİ

Her büyüklükteki uçağa hizmet verebilecek altyapısıyla İstanbul Havalimanı’nın devreye girmesiyle birlikte ise bu tip uçaklar İstanbul’u kullanmaya başlamıştı. Portekizli Hifly Havayolları’nın Beja-Kuala Lumpur seferini yapan Airbus A380 tipi uçağı yakıt ikmali,Taylandlı şirket Thai Havayolları’nın Bangkok-Frankfurt seferini yapan A380 tipi uçağı ise yolculardan birinin rahatsızlanması üzerine geçtiğimiz yıl İstanbul Havalimanı’na iniş yapmışlardı.

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed