Dünyanın en görkemli havalimanları


Kimileri için ayrılıkların kimileri için ise yeni başlangıçların adresi olan havalimanları, yalnızca yolcu ağırlamanın yanı sıra gün geçtikçe birbirleriyle yarışan mimari harikası mekanlara dönüşüyor. Özellikle sık seyahat edenlerin en çok vakit geçirdiği mekanların başında gelen havalimanları, aktivite çeşitliliği arttıkça daha da cazip ortamlar haline geliyor.

Uçağınız rötar yaptığında ya da uzun süre bekleyeceğiniz aktarmalı uçuşlarınızda havalimanı ne kadar büyük ve gelişmiş ise geçireceğiniz vakitlerden keyif alma oranınız da o kadar yükseliyor. Kafelerden oyun alanlarına, alışveriş merkezlerinden, minik yağmur ormanlarına kadar çeşitli imkanlara sahip dünyanın en görkemli havalimanlarını sizler için derledik.

CHANGI ULUSLARARASI HAVALİMANI- SİNGAPUR

2020 yılında dünyanın en iyi havalimanları listesinde ilk sırada yer alan Changi Uluslararası Havalimanı, bu yıl üçüncü sıraya düşse de hala ihtişamından hiçbir şey kaybetmiş değil.

Havalimanı, sunduğu imkanlarla Güney Asya’nın en büyük havalimanlarından biri olma özelliğini taşırken bünyesinde bulunan alışveriş merkezleri, sinema salonları, bambu bahçesi, orkide bahçesi, kelebek bahçesi, yüzme havuzu gibi alanlarıyla ayrıcalıklı bir bekleme süresi sağlıyor. Aynı zamanda ücretsiz Wi-Fi yanı sıra 600’den fazla bilgisayarını da kullanımınıza sunuyor. Changi Uluslararası Havalimanı, 300 metreyi aşan yeşil duvarları ve şelaleleriyle adeta yağmur ormanları hissi yaşatıyor.

INCHEON HAVALİMANI- GÜNEY KORE

Kore’nin geleneksel kültürüyle modernliği harmanlayan Incheon Havalimanı, dünyanın en iyi havalimanı güvenliğine sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Geleneksel Kore evi Hanok tasarımından etkilenilerek yapılan havalimanı, Kore’nin doğasını ve kültürel mirasını yolculara sunuyor. Eko bahçeleri, golf sahası, spa, buz pateni Incheon’un sunduğu imkanlardan sadece birkaçı.

Havalimanında bulunan Kore Kültür Caddesi’ndeki kültürel performanslar ve Kore atıştırmalıkları sayesinde yalnızca aktarma yapmak için Kore’de bulunduğunuzda bile ülkeyi ziyaret etmiş kadar olacaksınız.

BEIJING (PEKİN) DAXING ULUSLARARASI HAVALİMANI- ÇİN

Dünyanın en büyük tek yapılı havaalanı terminali unvanına sahip Beijing Daxing Uluslararası Havalimanı’nın şık mimarisi mimar Zaha Hadid tarafından tasarlandı. Çevre dostu olarak inşa edilen havalimanı, tepeden bakıldığında deniz yıldızı olarak görünmesi sebebiyle “deniz yıldızı” olarak da anılıyor.

Terminalde iç hat ve dış hatlar arasında ulaşımı sağlayan tren, binanın her iki yanında yer alan şehrin simgesi ejderhalar, uyuma odaları ve suşi restoranları Uzak Doğu’yu tam anlamıyla hissetmenizi sağlıyor. Havalimanın dikkat çeken bir diğer özelliği de; yolcular güvenlikten geçtikten sonra kapılarına yalnızca 8 dakika içerisinde ulaşabiliyor.

KUALA LUMPUR ULUSLARARASI HAVALİMANI- MALEZYA

Güney Asya’nın en çok turist ağırlayan ülkelerinden Malezya, bu işlek hava trafiğini modern mimarisiyle dikkat çeken Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanından yürütüyor.

İki bölümden oluşan havalimanı, Asya’da bulunan havalimanlarının çoğunda olduğu gibi içerisindeki minik ormanları ve şelaleleriyle göz dolduruyor.

VANCOUVER ULUSLARARASI HAVALİMANI- KANADA

Rotamızı Asya ülkelerinden batıya çevirdiğimizde dünyanın en görkemli havalimanları listesinde Kanada Vancouver Uluslararası Havalimanı çıkıyor karşımıza. Dünyanın en ünlü havalimanlarından biri olan Vancouver, kendine özgü dekoru, heykelleri, muhteşem deniz manzarasıyla daha ilk andan Kanada’nın güzellikleriyle yolcularına şov yapıyor.

Belirli aralıklarla düzenlenen sanat galerileri de terminale farklı bir hava katıyor. Havalimanında ücretsiz Wi-fi ve ücretli bagaj saklama alanları da hizmete sunulmuş durumda.

MENARA ULUSLARARASI HAVALİMANI- FAS

Mistik kültürü, rengarenk sokaklarıyla dünyanın dört bir yanından herkesin mutlaka görmek istediği ülkelerden biri olan Fas, havalimanıyla da görülmesi gereken yerler listesinde yer alıyor. İslami motiflerle süslenmiş Menara Uluslararası Havalimanı, güneş ışınlarıyla aydınlanan berrak bir iç dizayna sahip.

Işıkların terminal içinde dans gösterisi sunduğu Menara, 2. Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri Ordusu tarafından kargo transit uçak merkezi olarak kullanıldı. 

HAYDAR ALİYEV ULUSLARARASI HAVALİMANI- AZERBAYCANAzerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan ve bütün Kafkasya’nın en büyük ve en işlek terminali olan Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı, yıllık 3 milyon yolcu ağırlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Mutlaka görmeniz gereken bu havalimanı, eğriler, üçgenler düzensiz şekillerden oluşan bir mimariye sahip. Öyle ki kendinizi modern sanat galerisinde düşünebilirsiniz. Çağdaş mimarisiyle şaşırtan havalimanının en özgün parçaları olan devasa ahşap kozalarla sıcak bir atmosfer oluşturulmuş. 

İSTANBUL HAVALİMANI- İSTANBUL

Henüz 2008 yılında açılmasına rağmen dünyanın en iyi havalimanları listesine giren İstanbul Havalimanı, dünyanın en önemli aktarma merkezlerinden İstanbul’un modern yönünü herkese gösteriyor. Ana terminal binasının büyüklüğü 1,3 milyon metrekare olan havalimanı, bu büyüklüğüne rağmen LEED ( Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) sertifikası almıştır.

Terminalin en dikkat çekici yapısı Ferrari’nin tasarımcısı Pininfarina ve AECOM tarafından yapılan hava trafik kontrol kulesi, 90 metre yükseklikte 17 katlı mimarisiyle dikkat çekmektedir. Havalimanında 40 bin araça kapasiteli otopark, 451 kabinli Yotel isimli bir otel ve adliye de bulunmaktadır.

 

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: