Ege’de köklü tarihin mirası zarif kapı tokmakları

Ege’de köklü tarihin mirası zarif kapı tokmakları

egede_koklu_tarihin_mirasi_zarif_kapi_tokmaklari_1619444350_8933 Ege'de köklü tarihin mirası zarif kapı tokmakları
Ege’de tarihi ve kültürel zenginliğiyle öne çıkan kentler arasında yer alan Tire’de köklü geçmişin mirası olan kapı tokmakları, sergilendikleri müzede ziyaretçilerini bekliyor. İpek Yolu üzerinde bulunan, Aydınoğulları Beyliği’ne başkentlik yapan ve Osmanlı döneminde de Aydın sancak merkezi olan Tire’de bu tarihi yansıtan çok sayıda eserin yanı sıra zamana direnemeyip yıkılan binalardan kalan bazı kapı tokmakları bugüne ulaşmayı başardı.

cCt4e_1619444359_4704 Ege'de köklü tarihin mirası zarif kapı tokmakları

Anadolu kültüründe özel bir yeri olan bu sanat eserleri, Tire Kent Müzesi’nde ayrılan özel alanda eski zaman hikayelerine meraklı ziyaretçilerini ağırlıyor.Çok kültürlü yaşama ev sahipliği yapan kentte Müslüman, Rum ve Musevi evlerinden kalan 170 kapı tokmağı müze envanterinde korunurken farklı özellikleri barındıran 30’u sergileniyor.

GO8qE_1619444372_6456 Ege'de köklü tarihin mirası zarif kapı tokmakları

Tire Kent Müzesi Müdürü Gülşen Özek Bilici, AA muhabirine, maden sanatının önemli unsurlarından tokmakların bir kültür mirası olarak korunmaya muhtaç olduğunu ifade etti. Tire evlerindeki kapıların çoğunda tokmakların yerinden söküldüğüne işaret eden Bilici, müzedeki sergilemeyle bu konudaki farkındalığı da artırmak istediklerini kaydetti.

TOKMAĞA ASILAN İPLERLE MESAJLAŞMA

Tokmakların arkasındaki konutta kimin yaşadığına ilişkin anlamlar üstlendiğini, statü göstergesi olduğunu, bir mesajlaşma işlevi de bulunduğunu aktaran Bilici şöyle konuştu “Ev sahibi bir yere giderken tokmağa ip asar ve kendisi yokken ziyarete gelenlere ‘evde yokum’ mesajı verirdi. Asılan ip kısa ise gidilen mesafe yakın anlamına gelir. Evin sahibi uzun süre dönmeyecekse ipin en ucuna düğüm atarak mesajını vermiş olurdu. Ziyarete gelenler ise eğer yakından geliyorlarsa üst kısmına, uzaktan geliyorlarsa alt kısmına düğüm atardı. Misafir şehir dışında gelmişse de halkalı düğüm atardı.”


XqO0d_1619444387_893 Ege'de köklü tarihin mirası zarif kapı tokmakları

Bilici, Tire’de kapı tokmaklarının evlerin yanı sıra camii, türbe, medrese, han, kütüphane gibi farklı yapılarda da kullanıldığını, halka biçimindekilerin evlerde, yılan şeklinde olanların kale ve hanlarda, “Ya Fettah” ya da “Ya Hafız” yazılı tokmakların ise cami ve türbelerde kullanıldığını anlattı.

I1MG5_1619444405_0273 Ege'de köklü tarihin mirası zarif kapı tokmakları

GELİNLİK KIZIN BULUNDUĞU EVLERE ÖZEL KAPI TOKMAĞI

İslamiyet öncesi ve sonrası tokmak figürlerinin farklılık gösterdiğini vurgulayan Bilici, Müslüman evlerinde gelen misafirin erkek ya da kadın olduğunu göstermek üzere iki kapı tokmağı kullanıldığına dikkati çekti.Bilici, “Kapı tokmakları Osmanlı döneminde mahremiyeti koruyan en önemli araçlardan sayılırdı. Özellikle yaygın şekilde kullanılan ‘kız eli kapı tokmağı’nın Osmanlı kültüründe çok farklı bir işlevi daha vardı. Kız eli kapı tokmağı şayet o hanede gelinlik çağına gelmiş bir kız varsa kapıya montelenir bu da ‘görücü gelebilir’ anlamına gelirdi.” dedi.

hWu78_1619444417_868 Ege'de köklü tarihin mirası zarif kapı tokmakları

 

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed