Engel tanımayan seyyah, tekerlekli sandalyesiyle dünyayı geziyor

Engel tanımayan seyyah, tekerlekli sandalyesiyle dünyayı geziyor

engel_tanimayan_seyyah_tekerlekli_sandalyesiyle_dunyayi_geziyor_1630831627_1898 Engel tanımayan seyyah, tekerlekli sandalyesiyle dünyayı geziyor
Hırvatistan’da yaşayan 35 yaşındaki bedensel engelli Slaven Skrobot, tekerlekli sandalyesiyle dünyanın dört bir yanını gezerek engeline meydan okuyor. Hırvatistan’ın Sibenik şehrinde düzenlenen 2020 Seyyahlar Festivali’nde “Yılın Seyyahı” ödülüne layık görülen Skrobot, AA muhabirine Avustralya’dan Tanzanya’ya, Ürdün’den Sri Lanka’ya yaptığı yolculukları anlattı.

9c09u_1630831638_6147 Engel tanımayan seyyah, tekerlekli sandalyesiyle dünyayı geziyor

Yaklaşık 12 yıl önce geçirdiği bir kaza sonucu tetrapleji teşhisiyle tekerlekli sandalyeye mahkum olan Skrobot, “Sri Lanka’daki Pidurangala tapınağına çıkan ilk engelli birey oldum. Sonra Mısır, Fas ve Rusya’yı ziyaret ettim.” dedi. Engel tanımayan seyyah, yolculuklarında kendisine genellikle eski kız arkadaşı, kız kardeşi veya bir arkadaşının eşlik ettiğini aktararak, bazı yolculuklarını ise sosyal medya üzerinden tanıştığı kişilerle yaptığını ifade etti.

xq4bd_1630831648_9077 Engel tanımayan seyyah, tekerlekli sandalyesiyle dünyayı geziyor

Gezip gördüğü yerler hakkında kitap yazmak istediğini dile getiren Skrobot, “Mısır’dayken tekerlekli sandalyemin bir parçası ayak bileğime batmıştı. Vücudumun alt kısmında his kaybı yaşadığım için yaralandığımı fark etmedim. Bana eşlik eden kız kardeşim bir süre sonra bacağımın kanadığını görünce anladık. Yolculuklarda sık sık yaralanıyorum ama bu yolculuk yapmama engel olmuyor.” diye konuştu.

JZ5j2_1630831660_9063 Engel tanımayan seyyah, tekerlekli sandalyesiyle dünyayı geziyor

Skrobot, herkesin yolculuk yapmaya vakit bulabileceğine işaret ederek, “Mesele insanın önceliğinin ne olduğudur. Para konusu ise daha ucuz yolculuk yöntemiyle üstesinden gelinebilecek bir sorun. Miha isimli bir arkadaşım 2 bin 400 avroya Hindistan’a gidip orada 6 ay geçirdi. Bu fiyata uçak bileti de dahildi.” ifadesini kullandı.

KEP22_1630831671_6905 Engel tanımayan seyyah, tekerlekli sandalyesiyle dünyayı geziyor

Kazadan sonra ilk yolculuğunu Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya yaptığını anlatan Skrobot, ardından Madrid ve Avrupa’nın farklı şehirlerini ziyaret ettiğini anlattı. Avustralya seyahatinin beklediğinin aksine epey zor geçtiğini kaydeden Skrobot, “Avustralya, engelli bireylerin yaşamını kolaylaştıran ülkelerden biri olarak tanınıyor. Hatta ‘engelli cenneti’ olarak biliniyor fakat benim için hiç de öyle olmadı. Zira çalışan bir kişinin iş yerinde 20 kilogramdan büyük ağırlık kaldırması yasak. Bu nedenle otobüse binmeye çalışırken kimse bana yardımcı olmadı, olamadı. Halbuki Afrika’da beş dolar karşılığında istediğiniz yere gidebiliyorsunuz.” şeklinde konuştu.

dXIL8_1630831685_5315 Engel tanımayan seyyah, tekerlekli sandalyesiyle dünyayı geziyor

“YOLCULUĞUN SONUNDA EN ÇOK AKILDA KALAN TANIŞTIĞINIZ İNSANLAR OLUYOR”

Gezip gördüğü yerlerden en çok Ürdün ve Mısır’ı beğendiğini söyleyen Skrobot, “Fakat çölde tekerlekli sandalyeyle ilerlemek çok zor oluyor. Tekerlekler kuma batıyor.” dedi. Farklı kültür ve topluluklarla tanışmayı sevdiğini dile getiren Skrobot, “Yeni bir ülkeye gittiğimde kendimi özgür hissediyorum. Tekerlekli sandalyede olduğumu unutuyorum. Kendimi hayal dünyasının ortasında buluyorum.” diye konuştu.

G6hLU_1630831695_8031 Engel tanımayan seyyah, tekerlekli sandalyesiyle dünyayı geziyor

Skrobot, Zagreb’deki evinde her şeyin sıkıcı bir hal aldığına dikkati çekerek, “Uzun bir yolculuğa çıkmak istiyorum. Mesela Asya’nın güneydoğusuna gitmek istiyorum. Doğayı, insanları, Doğu’daki şehirleri çok seviyorum. Yolculuğun sonunda en çok akılda kalan tanıştığınız insanlar oluyor.” ifadesini kullandı.

“1000 KİLOMETRE GEÇEREK ENGELLİ KİŞİLERE ÖZEL BİSİKLET ALACAĞIM”

Geçen sene elektrikli bir bisiklet sahibi olduğunu ancak henüz bisikletiyle yolculuk yapmadığını ifade eden Skrobot, “7 Eylül’de bisikletimle Hırvatistan’ın Savudrija beldesinden yola çıkıp Adriyatik kıyılarını takip ederek Karadağ’ın Prevlaka beldesine ulaşacağım. Bu yaklaşık 950 kilometrelik bir yolculuk. Belki Kotor şehrine kadar devam edip 1000 kilometreye ulaşırım.” şeklinde konuştu.

F27fH_1630831710_2884 Engel tanımayan seyyah, tekerlekli sandalyesiyle dünyayı geziyor

Skrobot, 35 gün sürmesi planlanan yolculuk kapsamında bir yardım kampanyası başlatarak 24 bin avro toplamayı hedeflediğini kaydederek, “1000 kilometre geçip topladığım parayla 4 engelli kişiye benimki gibi özel bisiklet alacağım. Bisikletimin fiyatı 5 bin avro civarıydı, ihtiyaçlarıma özel düzenlemeler ise 2 bin 600 avroya mal oldu.” dedi.

TjOXg_1630831732_8792 Engel tanımayan seyyah, tekerlekli sandalyesiyle dünyayı geziyor

Dileyen herkesin yolculuk yapabileceğini vurgulayan Skrobot, insanların yolculuk sayesinde gündelik yaşamın sıkıntılarından kurtularak kendi kişiliğini sorgulama fırsatı bulduğunu sözlerine ekledi.

 

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed