Seyahat Tavsiyeleri

Geçmişten geleceğe fındığın serüveni bu müzede anlatılacak


Endüstriyel bir tarım ürünü olan fındığın serüveni artık müze ile anlatılacak. Ordu’da “Fındığın Öyküsü Müzesi” açıldı. Müze ile fındıkla özdeşleşen yöredeki geleneksel yaşam gelecek nesillere aktarılacak.

Ordu’nun Altınordu ilçesi Selimiye Mahallesi’ndeki üç katlı tarihi konak önce restore edildi. Ardından yöre halkının desteği ile fındık tarımında kullanılan eşyalar bir araya getirildi.

Tarihi konak, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla müzeye dönüştürüldü. Fındık ile ilgili her şeyin sergileneceği müzenin adı ise “Fındığın Öyküsü Müzesi” oldu.

MÜZE, GEÇMİŞTEN GELECEĞE FINDIĞI ANLATIYOR

Tematik müzede, fındık dikimi, üretimi, hasat süreci, işlenmesi ve nakliyesi temaları işlendi. Ordu’yu ziyaret eden yerli ve yabancı turistler müzeyi gezdiğinde fındık hakkında ayrıntılı bilgi edinebiliyor.

Müze ile endüstriyel tarım ürünü fındığın geleneksel yaşamdaki yerinin gelecek nesillere aktarılması amaçlanıyor.

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: