Göcek topraklarındaki kadim tarih


Haber7/ Menekşe Gümüş Yılmaz

Ülkemizin her bir karış toprağında bir tarih bulunuyor. Nereye adım atsanız mutlaka derin tarihle karşılaşıyorsunuz. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu topraklardaki izleri keşfetmeye değer. Harika bilgi mücevheri sunan topraklarda kral mezarları, kaleler, surlar ve daha fazlası bulunuyor.  

Derin tarih izleri taşıyan yerlerden biri de Göcek oluyor. Her karış toprağından bir tarih fışkırıyor bu topraklarda. Adım attığınız yerde bir tarihi yapının parçası ayağınıza değiyor. Göcek’in bu el değmemiş, uzun yıllardır kimsenin ayak basmadığı ormanları gezerek çok farklı medeniyetlere ait izlere rastlayabilirsiniz. Kale, sur, tapınak ve daha nice tarihi yapının parçaları toprakla gizlenmiş ve keşfedilmeyi bekliyor.  

Göcek’te en fazla rastlanan tarihi yapı lahitler oluyor. Maalesef zaman içerisinde bu lahitler defineciler tarafından tahrip edilmiş. Bir lahitin alt kısmı görünmese de üzerine konulan kapağı doğa içerisinde bulunuyor. Mezarın altı nerde bilinmiyor ancak üstü hiç bozulmamış çok sağlam şekilde doğanın kalbinde öyle duruyor. Bu da zamanında kullanılan malzemelerin ve yapılan tarihi yapıların ne kadar dayanıklı olduğunu gösteriyor.  

Göcek tarihi mekanlar açısından zengin bir yer. Kral mezarları bir hayli önemli burada. Tamamen kayaların içerisinde oyularak yapılan mezarlar içerisinde çok derin bir tarih gizli. Bu tarih ise medeniyetlerin geçmişine ışık tutuyor.  

Güzel bir tarihi gezi yapmak isterseniz mutlaka Göcek’e gelmelisiniz. Antik Likya İmparatorluğu ev sahipliği yapan yer aynı zamanda Roma İmparatorluğu en önemli yerleşim yerlerinden biriydi. Adım asım gezerken kaya mezarları görebilirsiniz.  

Bölgede hem ihtişamlı kayaların üzerine yapılmış mezarlar hem de doğa içerisinde kay mezarları görebilirsiniz. Soylulara ait olan bu mezarlar içerisinde değerli madenler de bulunuyordu.  

Zeytin ağaçları içerisinde yer alan diğer detaylar ise tarihi büyük küçük taşlar oluyor. Bu taşların ne için kullanıldığı bilinmiyor ancak yaşam sürdükleri yerde kullandıkları bir alet olduğu belli oluyor. Deniz kenarında yer alan Göcek ticari merkez olduğu için hem kültür açısından farklılıklar barındırıyor hem de zengin bir tarih bulunuyor.  

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: