Hakkari’de terör bitti, kayakseverlerin yeni adresi oldu

Hakkari’de terör bitti, kayakseverlerin yeni adresi oldu

hakkaride_teror_bitti_kayakseverlerin_yeni_adresi_oldu_1614676818_253 Hakkari'de terör bitti, kayakseverlerin yeni adresi oldu
Yılın büyük bölümünde dağ zirvelerinin karla kaplı olduğu Hakkari’de, 2 bin 800 rakımlı Merga Bütan Yaylası’na inşa edilen kayak merkezi, yapılan yatırımlarla bölgenin parlayan yıldızı olma yolunda ilerliyor. Yüksek rakımlı dağları, doğal parkurları ve keşfedilmemiş güzellikleriyle kış ve dağ turizminin önemli merkezlerinden Hakkari, kayak merkeziyle de yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

r2a7W_1614676854_0303 Hakkari'de terör bitti, kayakseverlerin yeni adresi oldu

Şehir merkezi ve beyaza bürünen yaylaların aynı anda izlenebildiği bölgeye 11 yıl önce inşa edilen Merga Bütan Kayak Merkezi, kente 12 kilometre mesafede bulunuyor. Kısa süreli yolculuğun ardından ulaşılan merkezde kayakseverler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri uygulanarak tesislere alınıyor.15 milyon lirayı aşkın yatırım sayesinde standartları yükseltilen merkezde, amatör ve profesyonel kayakçıların kullanabildiği farklı uzunluklardaki 4 pist, 1165 metrelik dörtlü telesiyej, 680 metrelik teleski, çocuklar ve aileler için 2 kızak alanı, dağ evi ve restoran bulunuyor.

ajdUu_1614676871_0562 Hakkari'de terör bitti, kayakseverlerin yeni adresi oldu

Yurdun dört bir yanından, İran ve Irak’tan gelen turistlerin ilgi gösterdiği merkezde, telesiyejle 3 bin rakımın üzerindeki zirve ve yamaçlardaki pistlere çıkan kayak tutkunları, kar kalınlığının yer yer 2 metreyi aştığı bölgede, nisan sonuna kadar eşsiz manzaraya karşı kayak ve snowboard yapmanın keyfini yaşıyor. Merkezde herhangi bir sebeple mahsur kalan, kaybolan veya yaralanan ziyaretçiler için bölgede Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timleri 24 saat hazır bekletiliyor.

Ziyaretçilerin konaklama ihtiyacının karşılanması için “Hakkari Kayak Turizmiyle Dünyaya Açılıyor” projesi kapsamında yapımına başlanan 120 yataklı otelin tamamlanmasıyla merkezin daha donanımlı hale getirilmesi hedefleniyor.

R6joh_1614676922_9471 Hakkari'de terör bitti, kayakseverlerin yeni adresi oldu

“KAYAK MERKEZİNE İNANILMAZ BİR TALEP”

Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin turizm potansiyeliyle ilgili yaptıkları toplantılarda özellikle kış turizminin öne çıktığını, kayak merkezinin bu anlamda önemli bir yer tuttuğunu söyledi. Kış turizminin gelişmesi için önemli yatırımlar yaptıklarını, kayak merkezindeki oteli gelecek yıl hizmete almayı planladıklarını anlatan Akbıyık, şunları kaydetti “Telesiyeji yaptık, pisti uzattık. Tesisimiz daha donanımlı hale geldi. Kayak merkezine inanılmaz bir talep var. Irak’tan, İran’dan, Van’dan, Şırnak’tan insanlar kayak yapmak için buraya geliyor. Kış ve dağ turizmi ile Hakkari bölgenin cazibe merkezi olacak. Bu da Hakkari halkının ve ülke ekonomimizin istifadesine sunulacak. En güzel dağlar, en güzel ve en uzun süreli kar Hakkari’de. Biz de yapacağımız çalışmalarla bunu insanımızın hizmetine sunacağız. Türkiye’deki normalleşme süreciyle kar festivali yapmayı hedefliyoruz.

“GÖRSEL BİR ŞÖLEN EŞLİĞİNDE KAYAK İMKANI SUNUYORUZ”

Gençlik ve Spor İl Müdürü Emin Yıldırım da kayak merkezinin her geçen gün daha çok sporcu ve kayakseveri ağırladığını belirtti. Kayak merkezindeki pistlerin uzunluğunun 4 kilometreye çıkarıldığını aktaran Yıldırım, merkezde ulusal ve uluslararası müsabakaların yapılabilmesi için güvenlik ağlarını kurduklarını ve kapasiteyi artırdıklarını ifade etti.

w6t7L_1614677010_8543 Hakkari'de terör bitti, kayakseverlerin yeni adresi oldu

Bu yıl ülkenin birçok yerinde beklenen yağışların gerçekleşmediğini, buna rağmen merkezde kar kalınlığının yer yer 2 metreyi aştığını vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti “Bu sene birçok kayak merkezinin kapalı olması, karın az yağması nedeniyle hem il dışından hem de komşu ülkelerden ciddi anlamda turist ağırladık. Kayak merkezinde 3 bin 10 rakıma kadar çıkılabiliyor. En yukarıya çıktığınızda bütün Hakkari’yi görebiliyorsunuz. Her taraf dağlık ve bembeyaz. Görsel bir şölen eşliğinde kayak yapıyorsunuz. İlimiz tur ve dağ kayağı konusunda da önemli bir potansiyele de sahip.”

“BU KADAR GÜZEL OLDUĞUNU BİLMİYORDUK”

Ankara’dan gelen Murat Türkyılmaz, kentte görülmesi gereken doğal güzelliklerin olduğunu dile getirerek, “Arkadaşlarımızı ziyaret etmek için geldim. Böyle bir tesisin olması çok önemli ve imkanlar çok iyi. Doğası harika. İnsanı rahatlatan bir manzara var.” dedi.


jz8Hi_1614677024_6845 Hakkari'de terör bitti, kayakseverlerin yeni adresi oldu

Aslı Sancak da kayak merkezini çok beğendiğini ifade ederek, şunları belirtti “Burada önemli imkanlar var. Doğasıyla, manzarasıyla, insanlarıyla çok güzel bir yer. Daha önce hiç bu kadar yüksek zirveler görmemiştim. Arkadaşlarla fotoğraf çekip anı ölümsüzleştireceğiz. Çok eğlenceli anlar yaşıyoruz. Buraları herkesin görmesi gerektiğini düşünüyorum.”

 

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed