Seyahat Tavsiyeleri

Hayatın mucizesi sakuralar açtı… Pandemiye rağmen akın ettiler


Japonya’da halk, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen ülkede her yıl mart sonunda açan “sakura” çiçeklerini görmek için parkları doldurdu. Ülkede her yıl “baharın müjdecisi” kabul edilen ve Türkiye’de kiraz çiçeği olarak bilinen sakura çiçekleri başkent Tokyo’yu beyaz örtü gibi sardı.

Başkent sakinleri, Kovid-19 salgınına rağmen “hanami” ismi verilen “geleneksel kiraz çiçeği izleme etkinliklerine” katılmak için kentteki parkların yolunu tuttu.

SAKURA NEDİR?

Japonya dışında meyve vermeyen bir tür kiraz ağacı olan sakuralar “milli sembol” olarak kabul edildikleri ülkede güzellik ve yeniden doğuşu temsil ediyor. Samuray felsefesinde sakuranın, çok kısa süreliğine açması ve solmadan yere düşmesi sebebiyle zamansız ölümü simgelediği kaydediliyor.

Tarih boyunca Japon askerlerinin, savaşa gitmeden önce her an ölümü hatırlaması için yanlarında sakura çiçeği bulundurduğu anlatılıyor. Sakuraları “genel yaşam döngüsü” olarak değerlendiren Japon toplumu, bu çiçeklerin açmasını baharın müjdecisi olarak görüyor.

SALGIN TEDBİRİ

Vaka sayılarının düşük seyrettiği Japonya’da da Kovid-19 salgını etkisini hissettiriyor. Ocak-mart döneminde ülkenin farklı bölgelerinde kademeli olarak uygulanan olağanüstü hal (OHAL) hafta başı itibarıyla tamamen sonlandırıldı.

Yerel idarelerce “hanami” etkinliklerinin düzenlenmesi yasaklanırken sakura ağaçlarının bulundukları noktaların etrafı “etkinlik yapılmaması” uyarılarıyla çevrelendi. OHAL’in sona erdiği tarihin sakuraların açış sezonuna denk gelmesini fırsat bilen Japonlar ise geleneklerinden vazgeçmeyerek bu çiçekleri görmeye gitti.

Gencinden yaşlısına Japonlar, ağaçların altında piknik yapılmasına izin verilmese de baharın gelişini görmek, fotoğraf çektirmek için yaşadıkları bölgelerdeki parklara akın etti.

Ülkenin güneybatısından kuzeydoğusuna doğru martta açmaya başlayan sakura çiçekleri, Tokyo ve çevresini nisan başına kadar “gelin” gibi süslüyor.

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: