Huzurun adresi Datça’da gezilecek yerler


Bildiğiniz tüm tatil noktalarını unutun. Sizi gürültüden uzak, sessiz, sakin bir ilçeye götüreceğiz bugün. Alışılagelmiş kalabalık, trafiğin olduğu, her taraftan müzik seslerinin geldiği tatil bölgelerinden çok farklı burası. Evet, evet Datça’dan bahsediyoruz… Burası Türkiye’de huzur içinde tatil yapabileceğiniz nadir yerlerden. Muhteşem koylarda denize girebileceğiniz, leziz yemekler yiyebileceğiniz ve sıcak kanlı halkıyla saatlerce muhabbet edebileceğiniz şirin bir ilçe. Ve burası abartılı fiyatlardan da fazlasıyla uzak. Bir yaz tatilini dolu dolu yaşamak istiyorsanız ve ucuza kapatmak istiyorsanız Datça sizin için en doğru adres olacaktır. 

Bu kadar fırsatı size sunacak başka bir tatil noktası olmadığından dolayı gözünüz kapalı Datça’yı tercih edeceğinizi düşünüyoruz ve size hemen Datça’da gezilecek yerleri anlatmaya başlıyoruz.

1- Eski Datça

Şehirleşmeden, betonlaşmadan uzak Eski Datça’nın muhteşem sokaklarında dolaşırken tarihi bir yolculuğa çıkacaksınız. Çünkü burası Datça Yarımadasında, antik çağlardan beri üzerinde yaşam süregelen tek mahalle. Taştan evlere maalesef sahip çıkılmadığından dolayı habere olmuş durumda. Fakat son yıllarda başlatılan restore çalışmalarıyla bu şirin mahalle yeniden eski ihtişamına kavuşacak.

2- Datça Merkez

Datça’da sizi teknelerin sıralandığı çok tatlı bir liman karşılayacak. Burada saatlerce oturup deniz manzarasını izlemek gibisi yok. Ya da liman çevresinde yer alan restoranlarda muhteşem manzara eşliğinde leziz yemekler yiyebilirsiniz. 

Datça merkezde cumartesi günü kurulan pazara da mutlaka gitmesiniz. Son yıllarda hasret kaldığımız organik ürünleri bu pazarda bulmanız mümkün. Özellikle bölgeye ait olan  çam balı, ak badem, çiçek balı, adaçayı ve kaya koruğunu almanızı tavsiye ederiz. Bunun dışında pazar günleri kurulan Datça Bit Pazarı’nı da ziyaret etmeden olmaz. Gaz lambaları, kömürlü ütüler, gramofonlar vb. gibi antika ürünlere ilginiz varsa bu pazardan daha iyisini bulamazsınız.

3- Kızlan Köyü

Kızlan Köyü, Datça’nın en güzel köylerinden birisi. Bölgede adını sıkça duyabileceğiniz bir köy olduğundan dolayı turistik bir merkez haline gelmiş durumda. Kızlanaltı, Gebekum, Gereme, Katıyalı plajları, tarihi yel değirmenleri, fosil kumlar ile farklı bitki ve hayvanları barındıran Gebekum Doğa Koruma Alanı, sörf yapılan turistik tesisler ve doğa yürüyüşleri için birçok yürüyüş parkurlarıyla da şahane bir yerleşim.

4- Knidos Antik Kenti

Ege ve Akdeniz’in kesiştiği Knidos, bu konumu sayesinde kısa süre içerisinde zenginleşmiş bu zenginliğini de sanat ve bilim için kullanmış. Bundan dolayı Antik dönemin sanat ve kültür merkezi olarak biliniyor. Bu antik kenti gezmek için en az 1 saatinizi ayırmanız gerekiyor. Biraz yorulacaksınız ama gün sonunda kentin tepe noktasında sizi harika bir manzara bekliyor olacak.

5- Datça Aktur

Berrak mavi bayraklı koyları ile Aktur, Datça’nın en çok bilinen yerlerinden. Çiftlik Koyu, Kovanlık Koyu ve Kurucabük Koyu yan yana. Kampçıların, karavancıların, tatilcilerin gözde mekânı. Datça’ya 30 km mesafede yer alıyor. Merkezden düzenli minibüs seferleri var.

6- Domuz Bükü

Teknolojiden uzak, el değmemiş bir bölge burası. Özellikle kampseverler sıkça bu doğa harikası yeri ziyaret edip, günler kamp yapıyorlar. Domuz Bükü’ne araçla gitme gibi bir şansınız yok, sadece yürüyüş yaparak gidebiliyorsunuz. Eğer kamp için gidecekseniz yanınıza ağır malzemeler almayın, çünkü yolunuz bir hayli yorucu.

7- Apollon Kutsal Alanı

Datça Yarımadası, Emecik Köyü yakınlarında yer alan Apollon Kutsal Alanı, 998’den bu yana kazı çalışmalarının devam ettiği kazı bölgesi. Herodotos’un eserinde Dorların toplanarak Apollon adına düzenledikleri ritüellerin yapıldığı yer olarak söz edilen Triopion için uygun konumda yer alıyor.

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: