İdlibli mimar mağarayı sanat galerisine çevirdi


Suriye’nin İdlib ilinde yaşayan iç mimar Abdulmuti Said, Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin saldırılarından kaçarak mağaralara sığınan sivillere dikkat çekmek için bir mağarayı sanat galerisine dönüştürdü.

54 yaşında Said, 1,5 yıl önce rejim saldırıları yüzünden Halep’in batı kırsalındaki evinden İdlib’in Akrabat köyüne göç etmek zorunda kaldı. Said, kendisi gibi göç etmek zorunda kalan sivillerin yaşadıklarını dünyaya anlatmak için mağaranın içini dekore etmeye karar verdi.

Ekip arkadaşlarıyla 2,5 aylık çalışma sonrasında mağaranın içine ve dışına Roma antik tasarımlı el yapımı sütunlar döşeyen Said, mağara içinde farklı noktaları da oyup dekoratif malzemeyle sarkıtlar yerleştirerek burayı sanat galerisi olarak ziyarete açtı.

“BU ÇALIŞMA, GELECEK NESİLLERE KALACAK”

Halepli iç mimar Abdulmuti Said, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İdlib’de çok sayıda kişinin mağarada yaşadığını ve onlara dikkat çekmek için mağarayı sanat galerisine dönüştürdüğünü söyledi.

Said, “Önce arazi üzerinde çalışma yaptık. Uygulanacak tasarım belirlendi. Mağaranın geometrisinin uygun olması dolayısıyla sarkıt ve tarihi sütunlar yapılmasına karar verdik.” dedi. Herhangi bir tehlikenin önüne geçmek için mağarayı güçlendirdiklerini vurgulayan Said, “Kazı sırasında kayalara rastlıyoruz. Bu, tasarım yapmamıza yardımcı oluyor. Kayaları tasarımlarımıza eski zaman dilimi izlenimi vermek için kullanıyoruz.” ifadesini kullandı.

Said, tasarımlarında kum, çimento ve demir kullandıklarını anlatarak “Bu çalışma, Allah’ın izniyle gelecek nesillere kalacak. İnsanların nasıl yaşadığını gösterecek.” diye konuştu. İç mimar Said, mağaranın daha sonra İdlibli sivillere dekorasyon eğitimi verme amacıyla kullanılacağını kaydetti.

Suriye’de Esed rejimi ve Rusya’nın saldırılarından İdlib’e kaçmak zorunda kalan siviller başlarını sokabilmek için mağaralara sığınıyor. Tam sayıları bilinmese de yüzlerce aile, mağaralarda sağlıksız koşullarda yaşam mücadelesi veriyor.

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: