Şimdi yükleniyor

İdlibli mimar mağarayı sanat galerisine çevirdi

İdlibli mimar mağarayı sanat galerisine çevirdi

idlibli_mimar_magarayi_sanat_galerisine_cevirdi_1617804152_9855 İdlibli mimar mağarayı sanat galerisine çevirdi
Suriye’nin İdlib ilinde yaşayan iç mimar Abdulmuti Said, Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin saldırılarından kaçarak mağaralara sığınan sivillere dikkat çekmek için bir mağarayı sanat galerisine dönüştürdü.

54 yaşında Said, 1,5 yıl önce rejim saldırıları yüzünden Halep’in batı kırsalındaki evinden İdlib’in Akrabat köyüne göç etmek zorunda kaldı. Said, kendisi gibi göç etmek zorunda kalan sivillerin yaşadıklarını dünyaya anlatmak için mağaranın içini dekore etmeye karar verdi.

6w87R_1617804167_2892 İdlibli mimar mağarayı sanat galerisine çevirdi

Ekip arkadaşlarıyla 2,5 aylık çalışma sonrasında mağaranın içine ve dışına Roma antik tasarımlı el yapımı sütunlar döşeyen Said, mağara içinde farklı noktaları da oyup dekoratif malzemeyle sarkıtlar yerleştirerek burayı sanat galerisi olarak ziyarete açtı.

“BU ÇALIŞMA, GELECEK NESİLLERE KALACAK”

Halepli iç mimar Abdulmuti Said, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İdlib’de çok sayıda kişinin mağarada yaşadığını ve onlara dikkat çekmek için mağarayı sanat galerisine dönüştürdüğünü söyledi.

3F4qB_1617804179_4481 İdlibli mimar mağarayı sanat galerisine çevirdi

Said, “Önce arazi üzerinde çalışma yaptık. Uygulanacak tasarım belirlendi. Mağaranın geometrisinin uygun olması dolayısıyla sarkıt ve tarihi sütunlar yapılmasına karar verdik.” dedi. Herhangi bir tehlikenin önüne geçmek için mağarayı güçlendirdiklerini vurgulayan Said, “Kazı sırasında kayalara rastlıyoruz. Bu, tasarım yapmamıza yardımcı oluyor. Kayaları tasarımlarımıza eski zaman dilimi izlenimi vermek için kullanıyoruz.” ifadesini kullandı.

Said, tasarımlarında kum, çimento ve demir kullandıklarını anlatarak “Bu çalışma, Allah’ın izniyle gelecek nesillere kalacak. İnsanların nasıl yaşadığını gösterecek.” diye konuştu. İç mimar Said, mağaranın daha sonra İdlibli sivillere dekorasyon eğitimi verme amacıyla kullanılacağını kaydetti.

vkHVN_1617804229_6148 İdlibli mimar mağarayı sanat galerisine çevirdi

Suriye’de Esed rejimi ve Rusya’nın saldırılarından İdlib’e kaçmak zorunda kalan siviller başlarını sokabilmek için mağaralara sığınıyor. Tam sayıları bilinmese de yüzlerce aile, mağaralarda sağlıksız koşullarda yaşam mücadelesi veriyor.

Bir Cevap Yazın