Ilgaz Dağı kayak severleri ağırlamaya devam edecek

Ilgaz Dağı kayak severleri ağırlamaya devam edecek

ilgaz_dagi_kayak_severleri_agirlamaya_devam_edecek_1614946462_9727 Ilgaz Dağı kayak severleri ağırlamaya devam edecek
Kastamonu’da 14-16 Şubat tarihlerindeki yağışlardan önce kar kalınlığının 15 santimetreye kadar düştüğü Ilgaz Dağı’ndaki kayak merkezlerinde, yağışın ardından kar kalınlığı 60 santimetreye kadar yükseldi. Ocak ayının son haftasında sezonu açan Ilgaz Dağı ve Ilgaz-2 Yurduntepe Kayak Merkezlerindeki tesis işletmecileri, geç başlayan sezonun hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde gitmesi nedeniyle erken bitmesinden kaygı duyuyordu. Son dönemde bölgeye yağan kar, sezonun uzamasını sağlayacak.

SuXeh_1614946476_1548 Ilgaz Dağı kayak severleri ağırlamaya devam edecek

Dağda bulunan 2 kayak merkezi farklı uzunluktaki pistleriyle İstanbul, Ankara, Kastamonu, Karabük, Çankırı, Samsun, Sinop, Zonguldak, Bartın, Çorum, Amasya olmak üzere birçok kentten kayakseveri ağırlıyor.

“GEÇEN HAFTALARDA KAR SEVİYEMİZ 10-15 SANTİMETREYE KADAR DÜŞMÜŞTÜ”

Yurduntepe Kayak Merkezi Tesisler Sorumlu Müdürü Tuncay Sönmezışık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yurduntepe’nin doğal güzellikleri ile ön plana çıktığını söyledi.

beEAB_1614946495_6679 Ilgaz Dağı kayak severleri ağırlamaya devam edecek

Sezonun ortasında kar kalınlığının düştüğünü ifade eden Sönmezışık, “Geçen haftalarda kar seviyemiz 10-15 santimetreye kadar düşmüştü. Ardından yaklaşık 50-60 santimetre kadar kar yağışı oldu. Bu bize can suyu gibi oldu.” dedi.

İlgiden çok memnun olduklarını dile getiren Sönmezışık şöyle devam etti “Gerek Ilgaz olsun gerekse de Yurduntepe olsun bu sene bölgeye çok yoğun bir ilgi var. Kar seviyesinin düşmesinin ardından gelen kar yağışı bölgeye önemli katkı sağladı. Karı hemen ezerek kayılabilecek seviyeye getirdik. Onun yoğunluğunu yaşıyoruz. İnsanlar burada ister kızakla kayıyor isterse de doğa yürüyüşü yapabiliyor. Çam ağaçları arasında bol oksijenli bu doğa harikası yeri görmeye herkesi bekliyoruz.”


LPG1D_1614946510_1542 Ilgaz Dağı kayak severleri ağırlamaya devam edecek

Sezonun uzamasını ümit ettiklerini belirten Sönmezışık, “Mart ayının ilk haftası yine yağış bekleniyor. Bu yağışlarla birlikte bizim kayak sezonumuzun nisan ayının ortasına kadar gitmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

LbTG4_1614946534_165 Ilgaz Dağı kayak severleri ağırlamaya devam edecek

KAR YAĞIŞI SPORCULARI SEVİNDİRDİ

Kayak antrenörü Muhammed Kızılarslan da bölgedeki şu an kar seviyesinin iyi olduğunu ifade ederek şunları kaydetti “Sporcularımız grup şampiyonalarına hazırlanıyordu. Ocak ayında kar geç yağdı. Yağdıktan sonra çalışmalarımızı yapmaya başladık. Sonra kar seviyesi yine düşmeye başladı. Kar seviyesi düştüğü için 1,5 hafta öncesine kadar sezon kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Son yağan karlar Ilgaz dağlarını canlandırdı. Kar durumu şu anda iyi.”

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed