Irak’ta Osmanlı izlerini taşıyan bir tarihi eser: Kerkük Kalesi

Irak’ta Osmanlı izlerini taşıyan bir tarihi eser: Kerkük Kalesi

irakta_osmanli_izlerini_tasiyan_bir_tarihi_eser_kerkuk_kalesi_1614925367_9982 Irak'ta Osmanlı izlerini taşıyan bir tarihi eser: Kerkük Kalesi
Irak’ın Kerkük kentinin en önemli simgelerden tarihi Kerkük Kalesi, yıllardır süren ihmal ve bakımsızlık nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Milattan önce 884’te inşa edilen, pek çok medeniyete beşiklik eden ve içinde Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait izlerin de bulunduğu Kerkük Kalesi restore edilmeyi bekliyor.

mvI0H_1614925424_3203 Irak'ta Osmanlı izlerini taşıyan bir tarihi eser: Kerkük Kalesi

Kerkük kent merkezinde yer alan tarihi kale, en çok Osmanlı döneminde yapılan eklemelerle genişletildi. Kalenin bir kısmı 1990’da Saddam rejimi tarafından yıkılırken, bölgenin ilk sakinleri olan Türkmen aileler de zorla göç ettirildi.

Doğa olayları ve bakımsızlık nedeniyle yıkılmanın eşiğine gelen tarihi kalede Danyal, Huneyin ve Üzeyir Peygambere ait olduğu söylenen kabirler de yer alıyor.

TARİHİ KALE KADERİNE TERK EDİLDİ

Araştırmacı ve yazar Aydın Kerkük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarih boyunca çeşitli medeniyetlere beşiklik eden böyle bir kalenin göz göre göre yok olmasının herkesi kahrettiğini söyledi. Irak’ta yıllardır yaşanan savaş ve çatışma ortamı, terör olayları ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle bu tür ecdat mirası tarihi yerlere önemin azaldığını belirten Kerkük, söz konusu eserlerin ne yazık ki kaderlerine terk edildiğini dile getirdi.

gOHte_1614925454_637 Irak'ta Osmanlı izlerini taşıyan bir tarihi eser: Kerkük Kalesi

Saddam dönemindeki olumsuzluklardan tarihi yerlerin de nasibini aldığını ifade eden Kerkük, rejimin 1990’da çıkardığı bir kararla kaleyi askeri alan ilan ederek yıktırdığını kaydetti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A ÇAĞRI

Kerküklü tarihçi, araştırmacı ve yazar Necat Kevseroğlu ise “En çok Osmanlı dönemine ait eserlerin yer aldığı Kerkük Kalesi’ni yıkılmaktan kurtarmak için Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’a çağrıda bulunuyoruz.” dedi.

yeqev_1614925476_1475 Irak'ta Osmanlı izlerini taşıyan bir tarihi eser: Kerkük Kalesi

Yaklaşık 2 yıl önce çıkan bir yangınla tahrip olan Kerkük’teki Kayseri Çarşısı’nın da yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla onarıldığını hatırlatan Kevseroğlu, “Bu ata yadigarının yok almasına izin verilmeyeceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

RESTORE EDİLEREK TURİZME KAZANDIRILSIN

Kerkük’te bir turizm şirketi sahibi Abdulkadir Şahin, kalenin restore edilerek turizme kazandırılmasını istediklerini söyledi. Şahin, tarihi yerlerin yenilenmesi ve turizme kazandırılması yönündeki taleplerini hükümete ilettiklerini ancak bu hususta hala net bir yanıt alamadıklarını aktardı.

ePszz_1614925494_8442 Irak'ta Osmanlı izlerini taşıyan bir tarihi eser: Kerkük Kalesi

Kerküklü Celal Polat da ülkede özel sektörün teşvik edilmesi gerektiğini belirterek, bu tür tarihi yerlerde turizm amaçlı yatırımlar yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.

m1SZv_1614925539_0812 Irak'ta Osmanlı izlerini taşıyan bir tarihi eser: Kerkük Kalesi

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed