Karadeniz’in incisi Bartın’da gezilecek yerler


Batı Karadeniz’de tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken şirin şehir Bartın, yemyeşil doğası ve dağlarıyla Karadeniz’i yaşatırken mavi bayraklı plajlarıyla Akdeniz sahillerini aratmayan bir tatil fırsatı sunuyor. Koruma altına alınan ağaç tünelinden romantik bir yolculukla ulaşacağınız Bartın, henüz şehre ulaşmadan masalsı manzaralarıyla şov yapıyor adeta.

Karadeniz’in en büyüleyici ilçelerinden biri olan Amasra’yla her yıl binlerce turisti ağırlayan Bartın’ın diğer yerleşkeleri de Amasra kadar göz alıcı güzelliğe sahip. Şelaleleri, denizi, yemyeşil ormanları, ahşap konaklarıyla Bartın’ı gezmek istiyorsanız yazımız tam size göre.

İşte Bartın’da gezilecek yerler…

AMASRA

Amasra, gezilmesi, görülmesi gereken yerleriyle özel bir zaman ayırmanız gereken rotalarından. Bartın seyahatinizin büyük bir vaktini Amasra’da harcayabilirsiniz. Pek çok Anadolu kenti gibi Amasra’da Helenistik dönemden Osmanlı’ya kadar farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Bu kültür harmanı, elbette yemeklerine ve tarihi değerlerine yansımış.

Amasra’da görmeniz gereken ilk adres Amasra Kalesi ve Kemere Köprüsü olacaktır. Kale ve köprü, yalnızca Amasra’nın değil Türkiye’nin en çok fotoğraflanan turistik mekanlarının başında geliyor. 2013 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenen Amasra Kalesi, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde savunma amaçlı kullanılmış şimdi ise  tüm Amasra’ya panoramik bir bakış atmanızı sağlıyor.

Kemere Köprüsü, Boztepe bölgesini, anakaraya bağlama görevi üstleniyor. Kemere Köprüsü’ne uzaktan bakmak mı daha keyif verici yoksa köprü üzerinden Amasra’yı izlemek mi ziyaret ettiğinizde karar vermek zor olacaktır.

Tarihi Kemer Köprüsü üzerinden baktığınızda görebileceğiniz Tavşan Adası, Cenevizliler’den kalma Bizans Kilisesi ve Manastır gibi tarihi kalıntılar bulunduruyor. Adını ev sahipliği yaptığı tavşanlardan alan ada, bir efsaneye de sahip. Adanın ucunda bulunan bir kaya kavuğundan sandalla geçenlerin hastalıklarına şifa bulduğu rivayet ediliyor.

Yöresel ürünler, el emeği göz nuru hediyeler almak için Çekiciler Çarşısı‘na mutlaka uğrayıp kalabalığın içinde kaybolmalısınız. Çekiciler Çarşısı’nda ıhlamur, şimşir ve ceviz ağaçlarından yapılmış kaşıktan, tabağa, taraktan oyuncağa kadar binbir çeşit ahşap eşyalar bulabilirsiniz.

1982 yılından beri hizmet veren Amasra Müzesi, 4 adet sergi salonunda Helenistik, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerine ait arkeolojik ve etnoğrafik eserleri barındırıyor.  

Amasra’da görmeniz gereken yerlerden bir diğeri ise Ağlayan Ağaç. Boztepe Adası’ndaki ağaç, havadan ve denizden topladığı nemleri yılın belli zamanlarında yaprakların yağmur damlası gibi geri veriyor. Bu nedenle yaklaşık 350 yaşındaki ağaç, Ağlayan Ağaç olarak adlandırılmış.

İNKUMUBartın’ın mavi bayrakla tescillenmiş plajına sahip ilçesi İnkumu, doğa ve denizi kavuşturan naif bir yerleşim yeri. Yalnızca denize girmek için değil gün doğumu ve gün batımında oluşan muhteşem manzaralara şahit olmak için de İnkumu’nu ziyaret edebilirsiniz.

GÜZELCEHİSAR LAV SÜTUNLARI

Dünyada Kuzey İrlanda, İskoçya ve Amerika Kaliforniya’da, Türkiye’de ise Bartın’da bulunan 80 milyon yıllık Güzelcehisar Lav Sütunları, manzarasıyla hayranlık uyandırıyor.

80 milyon yıl önce volkanlardan akan lavların soğuması sonucu oluşan bazalt lav sütunları, 2011 yılında tabiat anıtı olarak ilan edildi. Beşgen ve altıgen şeklinde oluşumlar gösteren lav sütunların genişliği 50 ile 100 santimetreye, uzunluğu ise 100 metreye kadar ulaşıyor. 

GÜRCÜOLUK MAĞARASIBartın merkeze 25 km uzaklıkta bulunan Gürcüoluk Mağarası, 169 metre alanda sarkıt ve dikitleriyle büyüleyici bir atmosfere sahip. İçerisinde damlataş sütunlar, odalar olan mağara, 15 odadan oluşmakta ve üçgen şeklini andırmaktadır. Mağarada sıcaklık seviyesi düşüktür.

GÖLDERE ŞELALESİTaşların arasından coşkuyla gürül gürül akan Göldere Şelalesi, buz gibi suyuyla sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyenler için biçilmiş kaftan. Kamp severler için de oldukça iyi bir alternatif kamp alanı olan Göldere Şelalesi çevresinde doğayla iç içe doyumsuz vakit geçirebilirsiniz. Şelalede yüzmek isterseniz de buz gibi suyu hakkında sizi uyaralım. Bu suda yüzmek cesaret ister.

BARTIN’DA NE YENİR?

Elbette bu şirin Karadeniz şehrinde deniz mahsüllerinin en tazesinden bol bol tüketmelisiniz. Klasik Karadeniz yemeklerini bir kenara bırakacak olursak Bartın’ın kendine has pek çok yemeği de deneyimleyebilirsiniz. Bunlardan; et ve meyveyi buluşturan yemekler incir dolması, etli ayva ve etli erik tadına mutlaka bakmanız gereken yemekler.

Yöresel lezzetlerden ise pum pum çorbası, şap şap köfte, yumurtalı isput ve Amasra salatası keşfetmenizi bekliyor.

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: