Kaşkay Türkleri zorlu göç yolculuklarında geleneklerini yaşatıyor

Kaşkay Türkleri zorlu göç yolculuklarında geleneklerini yaşatıyor

kaskay_turkleri_zorlu_goc_yolculuklarinda_geleneklerini_yasatiyor_1619514080_8612 Kaşkay Türkleri zorlu göç yolculuklarında geleneklerini yaşatıyor
İran’daki Kaşkay Türklerinin kadınları, hayvanlarını otlattıkları yaylada bir yandan meşakkatli bir hayatı sürdürürken diğer taraftan her biri adeta sanat eseri olan el dokuması halıları üretiyor. Yaz aylarını serin yaylalarda kış mevsimini ise sıcak ovalarda geçiren göçebe Kaşkay Türklerinin kadınları, el emeği göz nuru halılar dokuyor. Kaşkay kadınları, büyüklerinden aldıkları bu zanaatı nesilden nesile aktarıyor.

M6Onw_1619514100_8426 Kaşkay Türkleri zorlu göç yolculuklarında geleneklerini yaşatıyor

AA muhabirine konuşan Geran Tahiri, küçüklüğünden itibaren el halısı dokuduğunu belirterek, “Okuma-yazma bilmediğim halde el halısının tasarımını kendim yapıyorum ve dokuyorum. İpliğini kendim hazırlıyor ve boyasını da kendim yapıyorum.” dedi.

88MSy_1619514116_3834 Kaşkay Türkleri zorlu göç yolculuklarında geleneklerini yaşatıyor

Tüm göçebe kadınların halı dokuduğunu ve Kaşkay kültürünün devam etmesi için bunu çocuklarına da öğrettiklerini dile getiren Tahiri, gelin ve kızlarının da halıları dokuduğunu belirterek, şöyle devam etti “Bir tane halı bir aydan 6 aya kadar sürüyor. Bu göçebelerin işidir. Bu halıyı dokuduğumda çocuklar küçüktü ve yaramazlık yapıyorlardı. Halıyı 6 ayda dokudum. Halının üstünde keklik, aslan, ahu ve at kafası motiflerini kendimiz tasarlayıp dokuduk. Torunlarımıza ne öğretsek iyidir.”


6aXYH_1619514151_1257 Kaşkay Türkleri zorlu göç yolculuklarında geleneklerini yaşatıyor

GELENEKLERİ KORUMAK İSTİYORLAR

Farsimedan boyu Kuranlı oymağından Fatemeh Nadiri de halı dokumayı anneleri ve büyüklerinden öğrendiklerini ifade ederek, “Boylarımızın geleneklerini korumak için dokuyoruz. Kültürümüzün kaybolmasını istemiyoruz. O yüzden bunu çocuklarımıza ve torunlarımıza da öğreteceğiz. Namazlık, kılıf ve halı dokuyoruz. Bu kadim bir gelenektir. Bize öğretiyorlar ve biz de icra ediyoruz.” diye konuştu.

 

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed