Kemaliye’de gezilecek yerler | En güzel 7 nokta


Kemaliye, Erzincan’ın en çok turist çeken ilçelerinin başında yer alıyor. Fırat Nehri kıyısında bulunan vadide kurulu olan Kemaliye, hem tarihi hem de turistik açıdan oldukça zengin. Kemaliye ulusal ve uluslararası çapta kendinden bahsettirebilmiş nadir ilçelerdendir. Özellikle son dönemlerde yapılan uluslararası spor faaliyetleri ilçenin popülaritesini oldukça arttırmış durumda. Ve son olarak da UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren Kemaliye, bölgenin en popüler turistik merkezine haline geldi.

ULUSLARARASI SPOR ETKİNLİKLERİNİN MERKEZİ

Kemaliye, ülkemizde kıymeti bilinmeyen fakat uluslararası arenada adından sıkça söz ettiren bir ilçe. Öyle ki son zamanlarda bir çok uluslararası spor etkinliği bu ilçede düzenleniyor. Bunun başlıca sebepleri de Kemaliye’deki o müthiş kanyon. Hem wingsuit atlayışlarına, hem base jumping yapmaya hem de rafting gibi su sporları yapmaya oldukça müsait.

KEMALİYE’DE GEZİLECEK YERLER

Fırat Nehri kenarına konumlanmış bu şirin ilçede gezilecek pek çok yer bulunuyor. Hem doğal güzelliklerini görebileceğiniz hem de tarihi yapılarını ziyaret edebileceğiniz keyifli bir Kemaliye gezisi sizi bekliyor.

1- Karanlık Kanyon

Kemaliye denilince akla ilk şüphesiz Karanlık Kanyon gelir. Bu kanyonun sadece ülkemizde değil, dünya çapında da bir popülaritesi var. ABD’deki Grand Canyon’dan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu olma özelliği Karanlık Kanyon’u farklı bir noktaya taşıyor. Her iki tarafı yer yer 400-500 metrelik sarp kayalık yamaçlardan oluşan kanyonda tekne turu yaparak eşsiz manzaranın tadını çıkabilirsiniz.

2- Kemaliye Evleri

Kendine özgün mimarî özellikleriyle dikkat çeken Kemaliye evleri, her sene yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. Bu evlerin en güzel örneklerini ilçe merkezi ile Apçağa, Başpınar, Ergü, Ocak, Salihli, Sırakonak, Yeşilyamaç, Yeşilyurt ve Yuva köylerinde görmek mümkündür. 

3- Lökhane

Kemaliye’ye gitmişken Lökhane’ye uğramamak olmaz. Burada kuru dut ve cevizle yapılan, eski dönemlerde saraylarda padişahlara ikram edilmesi nedeniyle “padişah tatlısı” olarak da adlandırılan lök, ziyaretçilerin vazgeçilmez lezzeti oldu. Lökhane’nin içi oldukça otantik, şansınız varsa belki lök yapımını da görebilirsiniz.

4- Şahin Tepesi

Kemaliye’nin eşsiz manzarasını izleyebileğiniz en güzel nokta. Şahin Tepesi’nde yer alan tesiste kendinize bir kahve söyleyip muhteşem manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca tepeye giderken geçeceğiniz Mani Yolu’nda yöreye ait manileri göreceksiniz.

5- Kadıgölü

İlçe merkezinde bulunan Taşdibi ve Orta cami arasında yüzeye çıkan bir kaynak suyudur. İlçenin yaşam kaynağı olan Kadıgölü gözesi, ilçenin tüm içme suyunu karşıladığı gibi, bağ ve bahçelerin de kanallar ve arklar aracılığıyla sulanması sağlanıyor.

6- Prof. Dr. Ali Demirsoy Doğa Tarihi Müzesi

TUBİTAK tarafından desteklenen “Doğa Müzesinde Bilimsel Bir Gezinti” projesi kapsamında Kemaliye ilçesinde hizmet vermektedir. Prof. Dr. Ali Demirsoy Doğa Tarihi Müzesi, biyolojik ve jeolojik örnekleri bünyesinde barındırmaktadır. Prof. Dr. Ali Demirsoy Doğa Tarihi Müzesi, ülkemizde doğa bilincini ortaya çıkarak insanları bilgilendirmeyi amaç edinmiştir. Ve bu müzeye ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz.

7- Ala Mağarası

İlçenin kuzeydoğusunda bulunan ala mağarasının, içinde dehliz ve kanallar bulunmaktadır. Girişinde sızıntı olarak akan suyun, ala ve sedef hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir,

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: