Kemaliye’nin asırlık saray tatlısı: Lök


Geçmişi 300 yıl öncesine dayanan, kuru dut ve cevizle yapılan, geçmişte saraylarda özel olarak ikram edildiği belirtilen lök tatlısı, damaklarda eşsiz bir tat bırakıyor.

Halk arasında “padişah tatlısı” olarak da bilinen lök, turizmde önemli bir potansiyeli bulunan Kemaliye’ye tatil için gelen yerli ve yabancı turistlerin de adeta vazgeçilmezi.

Bir zamanlar “lökhane” adı verilen ve dibek taşında tokmakla dövülerek yapılan lök tatlısı, ülke genelinde yaygın olarak tüketimini sağlamak için ilçede teknolojik imkanlardan yararlanılarak bolca üretiliyor.

“DUTLA CEVİZİN GİZEMLİ AŞKI”

İlçede “lökhane” işletmesi bulunan ve burada yıllardır tatlı üreten 52 yaşındaki Faruk Sağçolak, AA muhabirine, asırlık tatlının tadındaki güzelliğin organik ürünlerden geldiğini söyledi.

“Dutla cevizin gizemli aşkı” olarak tanımlanan lökün tadına bakmak için ilçeye gelenlerin sayısının da fazla olduğunu ifade eden Sağçolak, “Dutu kurutup, öğüttükten sonra cevizini ilave ediyoruz. Yaklaşık 12-13 kilogramlık tokmağımızla 2 bin ila 2 bin 500 vuruş yaparak lökü yapıyoruz. Bu sofralarımızı süsleyen gelen misafirlerimizin gönlünü ve gözünü doyuran bir tatlı çeşidimiz.” diye konuştu.

Sağçolak, ilaçlanmış dut veya cevizden lök tatlısının yapılmadığını belirterek, tatlının püf noktasının doğallığından geldiğini dile getirdi.

Tatlının enerji kaynağı olduğunu aktaran Sağçolak, şunları kaydetti:

“Bağırsakların çalışmasını sağlayan dut ile beynin çalışmasını sağlayan cevizin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan tatlımız, hem beynimizi hem bağırsaklarımızı çalıştıran tam bir enerji kaynağıdır. Lök, gençlerin vücutlarını geliştirebilmesi, yaşı ilerlemiş insanların ise performans kazanabilmeleri için olmazsa olmazdır. Lök dövmek oldukça zordur. Eskiden damatların performansını ölçmek için ya da yüzük oyunlarında kaybeden taraflara lök dövdürürlermiş. Bu o zaman hem muhabbet, hem de insanlar arasındaki birlikteliği beraberliği kaynaştırmak için yapılmış.”

TÜRKİYE’NİN HER YERİNE GÖNDERİLİYOR

Lök tatlısının tanıtımı ve Türkiye’nin dört bir yana yayılmasını sağlamak için büyük çaba harcadıklarını vurgulayan Sağçolak, bunun için yatırım yaptığını anlattı.

Tatlının paketlenmesi için makine aldığını söyleyen Sağçolak, “Kemaliye’den Türkiye’nin her yerine hatta yurt dışında da birçok yere gönderdik.” ifadesini kullandı.

Bölgeyi ziyaret eden misafirlerden Mehmet İlhan Şahin de ilçenin doğal güzellikleriyle öne çıktığına işaret etti.

İlçede özel lezzetlerin de bulunduğunu belirten Şahin, “Önceden de bildiğimiz bir tattı ama bugünün endüstriyel tatlılarına tam zıt olarak çok doğal. Hem sağlıklı, hem de lezzetli bir yiyecek. Buraya gelenlere tatmasını öneririm.” dedi.

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: