Kocaeli’nin arka bahçesi: Maşukiye’de görülecek yerler

Kocaeli’nin arka bahçesi: Maşukiye’de görülecek yerler

kocaelinin_arka_bahcesi_masukiyede_gorulecek_yerler_1628080218_1319 Kocaeli’nin arka bahçesi: Maşukiye'de görülecek yerler
Adını, aşık anlamına gelen Maşuk kelimesinden alan Maşukiye, her mevsimin yaşandığı şahane manzaraların sahibi, son yılların çok tercih edilen Kocaeli’nin bir köyüdür. İstanbul, Bursa ve Sakarya gibi şehirlere yakınlığı sebebiyle bu illerden hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenlerin uğrak noktası. Maşukiye’de nerede konaklanır, ne yenir, nereler gezilmeli sizler için araştırdık.

hELt4_1569837500_5841 Kocaeli’nin arka bahçesi: Maşukiye'de görülecek yerler

Maşukiye’ye hangi mevsimde gitmiş olursanız olun tertemiz havasıyla ve yemyeşil manzarasıyla sizleri karşılayacak olan Köyde doğa yürüyüşleri yapmalı ve kuş seslerine kendinizi bırakıp doğanın huzurunu hissedebilirsiniz. Maşukiye’yi gezmeye en popüler noktalarından Aygır Deresi Köyü’nden başlayabilirsiniz.  

 

 

        
i8C1z_1569837667_6957 Kocaeli’nin arka bahçesi: Maşukiye'de görülecek yerler

Aygır Deresi Köyü zirvesinden Sapanca Gölü kıyılarına doğru inerken karşınıza çıkan Kuzu Yaylası’nda göl manzarasına karşı çadırınızı kurabilir ve temiz havayı ciğerlerinize doldurabilirsiniz. Maşukiye’nin görülmesi gereken yaylalarından Kiraz Yaylası’nda ise İzmit Körfezi’ne karşı mutlaka piknik yapmalısınız. 

Hobbit evleriyle  yüzüklerin efendisi setine yolculuk 


JVacA_1569844889_6417 Kocaeli’nin arka bahçesi: Maşukiye'de görülecek yerler

Yüzüklerin efendisi filmiyle hayatlarımıza giren hobbitler ve onların minik yaşam alanları, Maşukiye’deOrmanya parkında kuruldu. Hobbitlerin tepelerin altına gömülü küçük evlerinin birebir uyarlandığı hobbit köyünde kendinizi masallar diyarında hissedeceksiniz. 


Oo6zG_1569837803_7875 Kocaeli’nin arka bahçesi: Maşukiye'de görülecek yerler

Maşukiye’nin ormanları keşfinizi doğa yürüyüşlerine katılarak yapabileceğiniz gibi Atv turuyla daha keyifli hale getirebilirsiniz. Rehber eşliğinde yapacağınız 1 saatlik atv turunda tepeye ulaştığınızda sizi karşılayan fotoğrafçıdan tur sırasında çekilmiş fotoğraflarınızı da satın alıp bu macera dolu anınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. 

Maşukiye’ye ne zaman gidilir? 

Karadeniz ve Marmara’nın birleştiği noktada bulunan Maşukiye, yazları sıcak, kışları ise soğuktur. Kayak yapmayı seven tatilciler için kışları yoğun kar yağışına maruz kalan kayak merkezi biçilmiş kaftan özelliğindedir. Ne sıcak ne çok soğuk havaları tercih etmeyen gezginler için ise bahar ayları çok uygundur.

0nx5s_1569837952_9552 Kocaeli’nin arka bahçesi: Maşukiye'de görülecek yerler

Maşukiye’yi özellikle İlkbahar sonunda ziyaret ederseniz meyve bahçelerinde yetişen enfes kirazlarından satın alabilirsiniz. Sonbaharda ise tablo görüntüsü sunan göz alıcı manzarasıyla ruhunu doyurabilirsiniz. 

Maşukiye’de nerede kalınır? 


4m1xb_1569838011_5683 Kocaeli’nin arka bahçesi: Maşukiye'de görülecek yerler

Maşukiye, konaklama konusunda misafirlerine oldukça cömert davranıyor. Doğayla iç içe, gürül gürül akan şelalelerine kulak verebileceğiniz ormanlarda çadırınızı kurup kamp yapabileceğiniz gibi daha konforlu bir konaklama için dere kenarlarına kurulan bungalov evleri, otantik konakları ve butik otelleri tercih edebilirsiniz. 

Maşukiye’de yapmadan dönme 

Maşukiye’ye eğer kışın uğradıysanız kayak yapmadan dönmeyin. Hazır kayak yapmak için Kartepe’ye çıkmışken mangalda enfes ekmek arası sucuk yemeyi de ihmal etmeyin. 

Doğa yürüyüşlerine katılın huzurlu kuş cıvıltıları eşliğinde temiz havayı ciğerlerinize depolayın.  

Sapanca Gölü çevresinde hayvancılıkla uğraşan köylülerin mahsulleri süt, tereyağı, peynir ve yoğurtlarından satın alın. 

qcdDg_1569838098_6937 Kocaeli’nin arka bahçesi: Maşukiye'de görülecek yerler

Sapanca Gölünde kano, deniz bisikleti kiralayıp gölde gezintiye çıkın. 

Kalabalık arkadaş gruplarıyla paintball oynayıp eğlenceli vakit geçirin . 

 

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed