Kültür turizminde hedef 20 milyar dolar

Kültür turizminde hedef 20 milyar dolar

kultur_turizminde_hedef_20_milyar_dolar_1623745387_8199 Kültür turizminde hedef 20 milyar dolar
Kültür turizmini değerlendiren TUTAP Başkanı Fikret Yıldız, “Türkiye kültür turizm gelirlerinin önümüzdeki beş yılda 20 milyar dolara kadar çıkacağını öngörüyorum” dedi. Türkiye’nin dünya kültürel miras değerlerinin, UNESCO sürecindeki tanıtım çalışmalarıyla ilgili projeler yürüten Türkiye Tanıtma Platformu (TUTAP) Türkiye genelinde yapılacak bir foto safari organizasyonunu başlatıyor.

0X2Eu_1623745399_4011 Kültür turizminde hedef 20 milyar dolar

Aynı zamanda Türkiye’de bulunan dünya kültürel miraslarını uluslararası turizm fuarlarında tanıtan platform, gerek yerel yönetimlerdeki UNESCO sürecinde, gerekse de bünyesinde bulundurduğu profesyonel ve amatör gönüllü turizm elçileriyle çalışma ve misyon üstlendiği belirtiliyor. 

MYHwm_1623745419_5144 Kültür turizminde hedef 20 milyar dolar

Türkiye’nin 18 UNESCO unsurunda gerçekleşecek foto safari heyecanının sürdüğünü belirten Türkiye Tanıtma Platformu Başkanı Fikret Yıldız, “Ülkemiz kültürel miras zengini bir ülke. Son yıllarda özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığımızın öncülüğünde, Kültürel Miras Turizminin artmasına yönelik çok önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Biz de platform olarak bakanlıkla yaptığımız özel bir protokol neticesinde üzerimize düşeni yapmak için hummalı bir çalışma içerisindeyiz. Bakanlığımıza iki binin üzerinde görsel materyal teslim ettiğimiz gibi, 6 bölgeyi UNESCO aday unsuru yapmak konusunda başarılı bir süreci tamamladık” dedi. 

Kültür turizminin genel turizm gelirleri içindeki payının yüzde 25’e çıkaracaklarını söyleyen Yıldız, “Pandemi kısıtlamalarının bitip normal sürece geçilince, Türkiye Kültür Turizm gelirlerinin, önümüzdeki beş yılda 20 milyar dolara kadar çıkacağını öngörüyorum. Şu anda Türkiye Turizm gelirlerinden yüzde 10 civarında pay alan Kültür Turizmi gelirleri, yüzde 25’lere kadar tırmanır. Çünkü şu an ülkemizde 18 UNESCO asıl unsur, 85 aday unsur, 6 yenilikçi şehir unsur ve 20 adet somut olmayan UNESCO kültürel miras unsuru bulunuyor. Önümüzdeki yıllarda UNESCO’ya girecek onlarca yeni unsurumuzla beraber sayılar artacak. Bu dünya geneline bakınca inanılmaz bir zenginlik. Sahip olduğumuz kültürel değerler ve turizm kültürü olan bir ülke olarak, 20 milyar dolar gelir, Türkiye’nin her şehrinde turizm ve yılın on iki ayına yayılmış turizm sezonu kesinlikle bir hayal değil. Bana göre rasyonel bir hedeftir” şeklinde konuştu. 

oOnwe_1623745445_105 Kültür turizminde hedef 20 milyar dolar

UNESCO TURKEY PHOTO SAFARİ TOURISTICA HAZİRAN SONUNDA BERGAMA’DAN BAŞLIYOR

Türkiye Tanıtma Platformu’nun düzenlediği foto safari, Türkiye’de bulunan 18 UNESCO ana unsurunda yapılacak. Proje kapsamında fotoğraf tutkunları, amatör ve profesyonel fotoğrafçılar 18 UNESCO ana unsurunda yarışacaklar. En iyi fotoğraflar seçilerek ödüllendirilecek. Organizasyon 29 Haziran 2021’de Bergama-Efes turu ile başlayacak ve Aralık ayına kadar devam edecek. 18 Ana unsuru görmek isteyen tüm fotoğraf tutkunları safariye katılabileceği belirtildi. 

                                         

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed