Mineral bakımından zengin olan şifalı Kapukargın Gölü


Haber7/ Menekşe Gümüş Yılmaz

Kapukargın Gölü Dalaman’da yer alan doğal göllerden biri. Harika bir gezi adresi olan yerde şifalı sular bulunduğu gibi doğal oluşumlu mağaralar da dikkat çekiyor. Cilt rahatsızlıklarına iyi gelen sular aynı zamanda eklem ağrıları için de tercih ediliyor. Kapukargın Gölü çevresinde rehabilitasyon merkezleri yer alıyor. Doktor kontrolünde bu şifalı sulara giriliyor. Tüm güzelliği ile doğasına can suyu olan göl içerisinde canlı yaşamı bulunmuyor. Sadece ‘ Nil Kaplumbağaları’ bulunuyor. Nil Kaplumbağalarının buraya geliş hikayesi ise oldukça ilginç. Bundan da bahsedeceğiz ancak göl ve çevresindeki doğal oluşumlu tedavi merkezi niteliğindeki mağaralara bir göz atalım. 

KAPUKARGIN GÖLÜ 

Kapukargın Gölü Dalaman’da gezilecek yerler içerisinde yer alan güzide bir mekan. Burada bulunan şifalı sular sebebiyle göl çevresinde kaplıca ve ılıca otelleri bulunuyor. Aynı zamanda doktorların bulunduğu bir rehabilitasyon merkezleri buralar. 

Çok güzel bir çamur banyosu da bulunuyor burada. Güzellik iksiri olarak isimlendiriliyor. Dünya üzerinde burada yer alan çamur içerisindeki mineraller az miktarda bulunuyor. Üzerindeki köpükler ise minerallerin özü. Bedene çok iyi gelen şifalı çamur havuzu burası. Çevrede yer alan rehabilitasyon merkezinin doktorlarının gözetiminde bu çamur banyosunu yapabiliyorsunuz. 

Çamurlu suların yanında bir de turkuaz renkli sular yer alıyor. Otelin önünde Kapukargın Gölü muhteşem bir görünüme sahip. İçerisinde ise hiç canlı yaşamı yok. Sadece Nil Kaplumbağaları yaşıyor. Diğer su kaplumbağalarından farklı olarak su yüzüne çıkmadan hortum gibi burunları ile nefes alarak su altında yaşan sürebiliyorlar. 

Nil kaplumbağalarının bölgeye geliş hikayesi ise çok ilginç. Vakti zamanında Mısır tarafından gelen tüccarlar bu kaplumbağalardan gemiye yüklemişler. Yolda denizin ortasında aç kaldıklarında yemek için kaplumbağaları saklamışlar. Ancak bölgeye geldiklerinde o kadar çok bolluk bereket ile karşılaşmışlar ki kaplumbağaları da çevreye bırakmışlar. O gün bu gündür Nil kaplumbağaları burada yaşam sürüyor. Dünya üzerinde sadece Nil Nehri’nde bulunuyor bu kaplumbağalar. ülkemizde de Dalaman’da üremeye, çoğalmaya başlamışlar. Bir seferde 30 yumurta bırakıyorlar. Boyları 1 metreyi aşanlar da var. Plajlara ve kumlara bırakıyorlar yumurtalarını. 

Mineral bakımından zengin olan Kapukargın Gölü de onlara  yaşam alanı olmuş. Derinliklerinde daha büyükleri yaşam sürüyor. Su üzerinde ise birkaç minik kaplumbağa görme mümkün. Burunları ise çok değişik hortum gibi görünüyor. Bu özellik de diğer kaplumbağalardan ayırıyor. 

KAPUKARGIN GÖLÜ ÇEVRESİNDEKİ MAĞARALAR

Göl çevresinde astım mağarası bulunuyor. Astım hastaları bu mağarada seanslara katılıyor ve biraz olsun rahatlıyorlar. Suyun dibinden gelen mineraller ve kükürt astım hastaları için şifa oluyor. Her mevsim misafirler buraya gelebilir. Dinlenerek astım hastalığı için tedavi uygulaması yapmak mümkün. Mağara doğal oluşumlu ve içerisindeki su da yerin derinliklerinden geliyor. 

Bir başka mağara ise termal suların olduğu ve sindirim sistemine iyi geldiği söyleniyor. İnsanlar buraya gelerek bu sudan içerek sindirim problemlerinden kurtuluyor. Seyahatin ve sağlığın bir arada olduğu bu yerde güzel bir tatil yapmak mümkün. Türkiye’deki şifalı sular içerisinde çok iyi bir yere sahip Kapukargın Gölü. 

 

 

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: