Mor turizm lavanta bahçelerine ziyaretçi akını

Mor turizm lavanta bahçelerine ziyaretçi akını

mor_turizm_lavanta_bahcelerine_ziyaretci_akini_1626169291_007 Mor turizm lavanta bahçelerine ziyaretçi akını
Mersin’in Gülnar ilçesinde, 2018 yılında yaklaşık 2 dönüm arazi üzerinde başlayan lavanta üretimi, yüksek getirisi ve bölgeye uyum sağlaması nedeniyle 100 kat artarak, bu yıl 150 dönüme ulaştı.

hnmyq_1626169302_1226 Mor turizm lavanta bahçelerine ziyaretçi akını

Turizmci iş insanı İlhan Ulu’nun önderliğinde 3 yıl önce ekilen lavantalar bölgenin umudu oldu. Gülnar’ın 1350 rakımlı Bardat yaylasında başlatılan bu proje, dalga dalga yöre halkına yayıldı ve şu anda yaklaşık 150 dönümlük bir alanda lavanta ekimi yapılıyor. Gülnar için önemli bir gelir kaynağı haline de gelen lavantalar şu sıralar yoğun ziyaretçi akınına uğruyor.

OR1rL_1626169313_6337 Mor turizm lavanta bahçelerine ziyaretçi akını

Projeyi geliştiren Gülnarlı turizmci ve iş insanı İlhan Ulu, “2018 yılında başlattığımız bu proje hem görsel hem de ekonomik açıdan memleketimize önemli bir katkı sağlıyor. Şu ana kadar çevre il ve ilçelerden yoğun bir ilgi var. Bu nedenle lavanta bahçemizin çevresinde sayvant adını verdiğimiz bir evi restore ederek hizmete açtık. Burada ürünlerimizi sergiliyoruz. Ayrıca 3 bin yıl önce pekmez üretimi gerçekleştirilen kaya evlerin peyzajını ve restorasyonunu yaparak turizme kazandırdık. Çevre il ve ilçelerden gelen ziyaretçilerimizin vakit geçirebileceği ve ihtiyaçlarını karşılayacağı sosyal alanlar oluşturduk” dedi.

İlk hasatlarının ekonomiye dönüştüğünü, lavantadan yağ, kolonya, krem ve sabun gibi ürünler elde ettiklerini söyleyen yatırımcı İlhan Ulu, “Ziyaretçilerimiz bu ürünleri restorasyonunu gerçekleştirdiğimiz lavanta evinden temin edebilir. Ayrıca yaptığımız araştırmalar sonucunda lavantanın üretildiği bölgede corona virüs vakasına rastlanılmaması da ürünümüzü dönemsel sağlık şartları açısından ön planda tutuyor“ şeklinde konuştu.

wKn0G_1626169323_8686 Mor turizm lavanta bahçelerine ziyaretçi akını

Öte yandan İş insanı İlhan Ulu Gülnar Kaymakamlığı ve Belediyesinin bu süreçte kendilerine uzman kadrolarıyla destek verdiğini ve projenin Gülnar genelinde yayılmasında önemli bir rol üstlendiğini söyledi. Lavanta’nın yaklaşık 45 gün görselliğini koruduğunu söyleyen Ulu, Mersinlileri Temmuz ve Ağustos aylarıyla sınırlı kalacak olan bu görsel güzelliği izlemeye ve gezmeye davet etti.

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed