Seyahat Tavsiyeleri

Müthiş keşif: Sıra dışı bir şey bulduk


Vezüv Yanardağı’nın MS 79 yılında patlaması sonucunda lavlar altında kalan İtalya’daki Pompeii antik kentinde, yapılan kazılar sonucunda bir tören arabası gün yüzüne çıkarıldı. Arkeologlar, arabanın kutlamalarda, geçitlerde ve düğünlerde kullanılmış olabileceğini söyledi.

“Sıra dışı bir şey bulunduğunu” belirten arkeologlar, Napoli kenti yakınlarındaki Pompeii’nin kuzeyindeki Civita Giuliana’daki eski bir villanın ahırlarının yakınında bulunan arabanın ağırlıklı olarak demirden yapıldığını, bronz süslemeleri olduğunu anlattı.

İlk olarak 7 Ocak’ta fark edilen tören arabasının iki hafta içinde bulunduğu yerden çıkarıldığı belirtirken üzerindeki çiçek, insan figürlerinin tahrip olmadan günümüze ulaştığını ifade etti.

Pompeii Arkeolojik Parkı Direktörü Massimo Osanna, “Antik dünyanın daha iyi anlaşılması için çok önemli bir keşif” dedi.

İtalya Kültür Bakanı Dario Franceschini ise “Pompeii bizi şaşırtmaya, kendisine hayran bırakmaya devam ediyor. 20 hektarlık alan kazılmaya devam edildikçe bu durum da sürecek” diye konuştu.

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: