Oksijen deposu Kümbet Yaylası huzur vadediyor

Oksijen deposu Kümbet Yaylası huzur vadediyor

oksijen_deposu_kumbet_yaylasi_huzur_vadediyor_1623572153_0008 Oksijen deposu Kümbet Yaylası huzur vadediyor
Giresun’da geniş ladin, çam ormanları ve çayırlarla kaplı Kümbet Yaylası, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede kontrollü normalleşme döneminde doğal ortamıyla ziyaretçilerine adeta nefes oluyor.

FFiKa_1623572169_5704 Oksijen deposu Kümbet Yaylası huzur vadediyor

Dereli ilçesi sınırlarında 1650 ve 1800 rakım arasındaki Kümbet Yaylası, Giresun’un önemli turizm destinasyonlarının başında geliyor. Ormanların verdiği huzuru yaşamak isteyen doğaseverler yaz ve kış aylarında yaylayı ziyaret ediyor. Kontrollü normalleşme sürecinde ilginin daha da arttığı Kümbet Yaylası, şehirlerde bunalanların tercihleri arasında yer alıyor.

Is8w7_1623572189_6384 Oksijen deposu Kümbet Yaylası huzur vadediyor

Uçsuz bucaksız ladin ve çam ormanları ziyaretçileri kucaklıyor. Doğaseverler ayrıca 5 kilometre mesafedeki Koçkayası ve Aymaç Tabiat Parklarını da gezme imkanına sahip oluyor.

“YAZ İÇİN TÜM TEDBİRLERİMİZİ ALDIK, DAHA YOĞUN TURİST İLGİSİ BEKLİYORUZ”

Dereli Kaymakamı Murat Atıcı, AA muhabirine, oksijen deposu Kümbet Yaylası’na ilginin fazla olduğunu söyledi. Kovid-19 ile mücadele kapsamında bir süredir cumartesi günleri uygulanan kısıtlamanın kaldırılmasıyla ilginin daha da arttığını ifade eden Atıcı, ziyaretçilerin yaylaya doğayı yaşayabilmek için genellikle günübirlik geldiğini aktardı.

2JyQ3_1623572206_0288 Oksijen deposu Kümbet Yaylası huzur vadediyor

Atıcı, insanların şehir merkezlerinden ziyade yaylaya çıkmayı tercih ettiğini belirterek, “Bu da yayla turizminin artmasına neden oluyor. Özellikle pandemi koşullarında fiziki mesafe şartlarına uyacak geniş sahalar olduğu için vatandaşlar yaylaya çıkmayı tercih ediyorlar. Yaz için tüm tedbirlerimizi aldık, daha yoğun turist ilgisi bekliyoruz.” dedi.


eJlqF_1623572230_0316 Oksijen deposu Kümbet Yaylası huzur vadediyor

İlerleyen dönemlerde pazar günlerindeki kısıtlamanın da kaldırılması durumunda çok daha yoğun talep olacağını değerlendirdiklerini dile getiren Atıcı, “Kümbet Yaylası, Ordu-Giresun Havalimanı’na 1,5 saat mesafede. Tüm vatandaşlarımızı buraya davet ediyoruz.” diye konuştu.

“BUNGALOV EVLERDE YÜZDE 100 DOLULUK BEKLİYORUZ”

Kümbet Yaylası’na 5 kilometre mesafede bulunan Koçkayası Tabiat Parkı’ndaki otelin işletme müdürü Orhan Anıl Kılınç ise geçmiş yıllara göre turizm konaklama tercihlerinde değişkenlik olduğunu söyledi.

QgMhc_1623572263_32 Oksijen deposu Kümbet Yaylası huzur vadediyor

Son zamanlarda Kovid-19 salgınının etkisiyle bungalov tipi konaklamaların ön plana çıktığına dikkati çeken Kılınç şu değerlendirmede bulundu “Kış aylarında bungalov evlerimizde yüzde 80’lik bir doluluk geçirdik. Bunun sonuçlarında da yeni bungalov evler inşa ettik, temmuz ayında hizmete açmayı planlıyoruz. Hatta temmuz, ağustos ve eylül dönemlerinde bungalov evlerde yüzde 100’lük doluluk bekliyoruz.”

İnsanların bu dönemde tatil ihtiyacı olduğunu dile getiren Kılınç, temmuzdan beklentilerinin yüksek olduğunu ve hazırlıklarını da bu yönde yaptıklarını sözlerine ekledi.

1q5wA_1623572281_263 Oksijen deposu Kümbet Yaylası huzur vadediyor

Ailesi ile İstanbul’dan gelen Esma Yıldırım da Kümbet Yaylası’nı ziyaret etti.
Tatil amaçlı yaylaya geldiklerini belirten Yıldırım doğayı çok sevdiğini dile getirdi.
Yıldırım kendisinin Ispartalı, eşinin Giresunlu olduğunu ancak İstanbul’da yaşadıklarını anlattı. “Burası çok güzel, yeşilliği bol, oksijeni bol, daha ne olacak?” ifadesini kullanan Yıldırım, “Kümbet Yaylası, Alpleri aratmıyor. Şu anda karı seyrediyorum, yeşilliği seyrediyorum, çamları seyrediyorum, çiçekleri görüyorum. İstanbul’dan buraya geldik, rahatladık, ilaçları bıraktık. Buranın havası bana çok iyi geliyor.” dedi.

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed