Seyahat Tavsiyeleri

Ramazan alışverişi yapabileceğiniz en iyi 4 çarşı


Ramazan ayı geldi çattı. Ramazan’ın gelmesiyle alışveriş heyecanı da başladı. Biz de sizler için ikisi Anadolu Yakası’nda ikisi Avrupa Yakası’nda olmak üzere en iyi fiyatların, en kaliteli ürünlerin alınabileceği yerleri listeledik. 

Sahurda sofranıza koyabileceğiniz en kaliteli peyniri Üsküdar Kapalı Çarşı’dan alabileceğiniz gibi iftar için de en güzel eti Kadınlar Pazarı’ndan temin edebilirsiniz. 

İşte en kapsamlı Ramazan alışverişi kapabileceğiniz dört çarşı:

MISIR ÇARŞISI

Eminönü meydanının hemen yanı başında olan Mısır Çarşısı, turistlerin uğrak mekanlarının başında yer alıyor. Turistik gezi için gelen ziyaretçiler çarşının popüler ürünleri olan baharat, kahve, lokum, şifalı bitkilerden almadan çıkmaz. Ramazan ayı gelince Mısır Çarşısı’nın ziyaretçisi de değişiyor. Yabancı turistler yerini İstanbul sakinlerine bırakıyor.

Ramazan’da mutfaktaki temel ihtiyaçlarını temin etmek isteyenlerin en çok tercih ettiği yer tabii ki Mısır Çarşısı. Halk özellikle sahur ve iftar için peynir, zeytin ve hurma almayı tercih ediyor. Ramazan alışverişi yapmak için yer arıyorsanız listenizin başına Mısır Çarşısı’nı koyabilirsiniz.

KADIKÖY ÇARŞI

Anadolu Yakası’nın en büyük çarşıları arasında yer alan Kadıköy Tarihi Çarşısı, Ramazan hazırlıklarınızı eksiksiz yapabileceğiniz yerler arasında. Kahvaltılıklardan hurmaya, et ve süt ürünlerinden tatlıya geniş çaplı bir alışveriş yapabilirsiniz. Hemen Kadıköy’ün içlerine doğru uzanan Tarihi Kadıköy Çarşısı’nda balıkçılar ve baharatçılar  demirbaşlardır.

ÜSKÜDAR KAPALI ÇARŞI

Balıkçıları, peynircileri, cafeleri, meyve ve sebzecileriyle nostaljik hava oluşturan bu çarşıda hem güzel bir gezi yapabilir hem de ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Alışveriş sonrasında çarşı çevresinde yer alan tarihi camileri ziyaret edebilir, sahilde yürüyüş yaparak eşsiz boğaz manzarasını izleyebilirsiniz.

KADINLAR PAZARI

Yöresel ürünleri seviyorsanız Fatih’te yer alan Kadınlar Pazarı’ndan daha iyi bir yer bulamazsınız. Özellikle yöresel kahvaltılık ürünler, sahur sofralarınızı zenginleştirecek. Bölge, kahvaltılık ürünlerin dışında yeme-içme konusunda da oldukça popüler. Pandemi öncesi pazarda bulunan kebapçılar da çok lezzetli iftar sofraları kuruluyordu.

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: