Ruslar, Türkiye’ye tatile gelebilmek için kredi çekiyorlar


Rusya’da temmuz ayında konut ve nakit ihtiyaç kredileri genel olarak gerilerken, POS tabir edilen satış noktası kredilerinin sayısı arttı. Konuyu haberleştiren Kommersant gazetesi, Türkiye’de tatil yapmak isteyen Rus turistlerin tur almak için özellikle bu kredileri tercih ettiğini yazdı.
 
Frank RG verilerine göre, temmuz ayında dağıtılan POS kredilerinin toplamı 28 milyar ruble civarında (380 milyon dolar). Segmentte geçtiğimiz yıla kıyasla toparlanma gözlendiğini belirten analistler, yine de tutarların 2018-2019 yıllarının gerisinde olduğuna dikkat çekiyor.
 
Gazete ayrıca temmuzda dağıtılan ipotek kredilerinin yüzde 21, nakit kredilerin de yüzde 2,1 oranında gerilediğini aktarıyor.
 
POS kredilerindeki artış konusunda uzmanlar hane halkı gelirlerinin artmadığını, ancak insanların tatil gibi ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetlere erişebilmek için borçlanma yoluna gittiği görüşünde. Banka yetkilileri ise kredilerdeki artışı ertelenen ihtiyaçlara bağlıyor. Buna göre, ekonomideki toparlanma sürdükçe POS kredilerdeki artış eğilimi de devam edecek.

Kaynak: turkrus

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: