Şaşırtan görüntü! Bozkırın ortasında ‘vaha’

Şaşırtan görüntü! Bozkırın ortasında ‘vaha’

sasirtan_goruntu_bozkirin_ortasinda_vaha_1628237879_5523 Şaşırtan görüntü! Bozkırın ortasında ‘vaha’
Kars’ta bozkırın ortasındaki ‘vaha’ havadan görüntülendi. 4 mevsim bir başka güzelliğe bürünen tarihi istasyon, zaman zaman da fotoğraf sanatçılarını ağırlıyor.

Kars’ın Selim ilçesinde 53 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nda çalışan işçiler tarafından çam ağaçlarıyla ağaçlandırılan ve yeşil görüntüsüyle adeta göz kamaştıran, yöre halkı arasında ‘bozkırın ortasındaki vaha’ olarak bilinen tarihi ‘Benliahmet Tren İstasyonu’ görenleri etkiliyor.

TCDD tarafından 1969 yılında Doğu Anadolu’daki tren yolları ile tren istasyonları çevresine, yoğun kar yağışının rayları olumsuz etkilemesini engellemek amacıyla dikilen yaklaşık 20 bin çam hem bölgenin görünümü değiştirdi. Hem de vatandaşlara yaz aylarında mesire alanı oldu. Yaz aylarında bozkırın ortasında yeşilliğiyle göz kamaştıran tarihi istasyon adeta görsel şölen sunuyor.

9xFFS_1628237887_7921 Şaşırtan görüntü! Bozkırın ortasında ‘vaha’

BOZKIRIN ORTASINDA 20 BİN ÇAM AĞACI

20 bin çam ağacının titizlikle korunduğunu ifade eden vatandaşlar, “Burası 1969 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’nda çalışan işçilerce orman haline getirilmiş, ağaçlar dikilmiş. Muhteşem bir yer. Çam ağaçları buram buram çam kokuyor burası, bozkırın ortasında bir ‘vaha’yı andırıyor. Görsel bir güzelliğe sahip, çok güzel bir yer” dediler.

VFkcL_1628237944_6976 Şaşırtan görüntü! Bozkırın ortasında ‘vaha’

Selim’de, Bozkırın ortasındaki ‘vaha’ olarak tanımlanan istasyon ve çevresi, bölgeye giden yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor.

Çam ağaçları arasında bulunan tarihi istasyon, fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri oluyor.

KcID3_1628237956_3968 Şaşırtan görüntü! Bozkırın ortasında ‘vaha’

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed