Seyahat etmenin hayatınıza katacağı 6 harika deneyim


Seyahat ettiğinizde aslında dünyanın ne kadar küçük olduğunu anlayacaksınız, kendi içinizde çok farklı dünyalara açılacaksınız. Her tanıdığınız insan, gezdiğiniz her şehir size büyük bir tecrübe olacak geri dönecektir.

1- Başka kültürleri tanıma fırsatı elde edeceksiniz

Seyahat etmenin en güzel yanlarından biri bambaşka kültürleri tanımak. Gideceğiniz farklı bir şehir, farklı bir ülke size başka kültürlerin kapısını açacaktır. Bu noktada göreceğiniz düşünce, ahlak, gelenek ve görenekler hayata bakış açınızı değiştirecektir. Bir otobüse bindiğinizde karşılaşacağınız durum, yemek yerken tadacağınız lezzetler, bir ibadethanede karşılaşacağınız manzara siz çok şey katacak.

2- Yeni insanlarla tanışma şansı yakalayacaksınız

İster tek başınıza, ister grup halinde seyahate çıkın hiç fark etmez yolda tanışacağınız her insan size bir değer kazandıracaktır. Seyahatiniz esnasında tanışacağınız kişilerle edeceğiniz muhabbet hem planlarınızı hem hayatınızı değiştirebilir. İşte bu yüzden yola çıkın…

3- Kendinizi daha yakından tanıyacaksınız

Yola çıkmak insanı terbiye eder. Karşılaşacağınız zorlulara vereceğiniz tepkilerle bunu daha iyi anlayabilirsiniz. Elinizdeki parayı ne denli idare edebiliyorsunuz bunu da yol size gösterecektir. Kısacası yolda kendinizle başbaşa kalacaksınız ve kendinizi daha yakından tanıyacaksınız.

4- Açık fikirli bir insan olursunuz

Farklı şehirlerde yaşamak, başka kültürler içinde vakit geçirmek sizi insanlara karşı daha saygılı olmayı öğretecektir. Düşünce yapınızı etkileyecek bu durum belki yıkılmaz dediğiniz tabularınızı dahi yıkabilir. İnsanları yargılamadan dinleyip, sizden farklı düşüncelere sahip diye dışlamayı da bıracaksınız. İşte bunlar sizi daha açık fikirli bir insan haline dönüştürecektir.

5- Özgüveninizi artar

Yalnız seyahat edenler kendilerine bir plan yapar, bir yol haritası çizer, yanlarına ne almaları gerektiğini belirlemesi, rötarlı yolculuklar ya da diğer beklenmedik aksilikler söz konusu olduğunda kısa sürede karar mekanizmasını devreye sokup en doğru yolu belirlemesi kişiye pek çok açıdan yarar sağlıyor. Tüm bu durumlar insan özgüvenini ciddi derece arttırır ve hayal gücünün gelişmesine de yardımcı olur.

6- Mutlu olacaksınız

Geziler sırasında yaşadığımız deneyimler bizi endorfin gibi farklı mutluluk hormonları salgılar. Tüm endişeler, yükümlülükler bir anda unutuyor ve bunlar psikolojik iyiliğimiz lehine oynuyor.

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: