Şırnak’ın 2 bin 625 rakımlı yaylasında huzur için kamp yapıyorlar

Şırnak’ın 2 bin 625 rakımlı yaylasında huzur için kamp yapıyorlar

sirnakin_2_bin_625_rakimli_yaylasinda_huzur_icin_kamp_yapiyorlar_1631620158_762 Şırnak'ın 2 bin 625 rakımlı yaylasında huzur için kamp yapıyorlar
Yıllarca terörün gölgesinde kalan, kararlılıkla yürütülen operasyonlar sayesinde huzurun tesis edildiği Faraşin Yaylası artık doğal güzellikleri ile adından söz ettiriyor.

Bölgede doğa ile iç içe vakit geçirmek için kamp kurmak isteyen doğaseverler Şırnak’ın Beytüşşebap, Van’ın Gürpınar ilçeleri ile Hakkari sınırlarında bulunan Faraşin Yaylası’nı tercih ediyor.

“Huzur Yaylası”nda çadır kurarak, piknik yapan, Yeşilöz Deresinde balık tutan doğaseverler huzurla vakit geçirmenin keyfini yaşıyor.

68FJw_1631620208_5461 Şırnak'ın 2 bin 625 rakımlı yaylasında huzur için kamp yapıyorlar

“YAYLAMIZIN DOĞAL GÜZELLİKLERİNİ ARTIK HUZUR İÇİNDE GEZİP, GÖREBİLİYORUZ”

Yaylada kamp kuran Dilgeş Aslan, AA muhabirine, geçmişte terörden dolayı vatandaşların piknik yapmak için dahi yaylaya gidemediğini söyledi.

“Bölgemizde huzur hakim oldu.” diyen Aslan, sağlanan huzur ile yaylaya besicilik yapan göçerlerin ilgisinin de arttığını belirtti.

Aslan, yayladaki huzur ile bölgede hayvancılığın da geliştiğini dile getirerek, “Yayla sahipleri buraya akın etti, herkes hayvan sahibi olup, yeni evler inşa ettiler. Çünkü artık burada huzur var.” dedi.

Bölgede son dönemde trekking ve rafting gibi doğa sporlarına ilişkin faaliyetlerin de arttığına işaret eden Aslan, bundan mutluluk duyduklarını belirtti.

IOVkT_1631620237_3422 Şırnak'ın 2 bin 625 rakımlı yaylasında huzur için kamp yapıyorlar

Aslan, “Bölgemiz yıllardır terörden dolayı fazlasıyla zarar gördü. Bölgemizin huzura kavuşmayı hak ettiğini düşünüyoruz. Umarım önümüzdeki yıllarda çok daha güzel şeyler göreceğiz. Kışın yaylamızda bir kayak merkezi olsa güzel olurdu. Bu tür faaliyetlerin ileride olacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

“Yaylamızın doğal güzelliklerini artık huzur içinde gezip, görebiliyoruz.” diyen Aslan, şunları kaydetti:

Artık istediğimiz zaman buraya gelerek, pikniğimizi yapıp, çadırlarımızı kurup, gecelerce burada gecelerce kampı sürdürebiliyoruz. Çok güzel bir şey bu. Bu tür faaliyetleri daha önce yapamıyorduk. Bugün gelip özgürce, huzur içinde yaylamızın doğasının güzelliğini yaşayabiliyoruz. Yollarımız düzeltiliyor hatta yol genişletmeler yapılıyor. Bu konuda da yetkililerimize teşekkür ediyoruz.”

1j2as_1631620221_6798 Şırnak'ın 2 bin 625 rakımlı yaylasında huzur için kamp yapıyorlar

“BU HUZURU TESİSİ EDEN YETKİLİLERİMİZE TEŞEKKÜR EDERİM”

Erkan Ertuş ise daha önce yaylaya güvenlik sıkıntısı nedeniyle kimsenin gidemediğini anlatarak, “Kendi coğrafyamızda gezemiyorduk, Üs bölgesinin kurulmasıyla coğrafyamızda huzur var artık. Doğa yürüyüşleri yapabiliyor, kamp kurabiliyoruz. Şu an 6 ay yaylada kalabiliyoruz. Kışın bile yollar açıldığında yaylamıza gelebiliyoruz.” şeklinde konuştu.

Terör nedeniyle daha önce yaylada hayvancılığın yeterli olmadığını belirten Ertuş, üs bölgenin kurulması ile herkesin köyüne döndüğünü, yaylada hayvanlarını beslediğini dile getirdi.

Ertuş, farklı illerden de insanların bölgeye ilgi gösterdiğini ifade ederek, “Bölgemizde arıcılık, büyük ve küçükbaş hayvancılık arttı. Doğamızı görmeye gelen, kamp kuranlar çoğaldı. Göçerlerin sayısı da yükseldi. Faraşin Yaylası’nda doğup büyümeme rağmen çevremdeki birçok yeri bilmiyordum ama huzurun gelmesi ile yaylada güzel yerleri keşfettik. Bu huzuru tesis eden yetkililerimize teşekkür ederim.” dedi.

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed