Sular çekildi, binlerce yıllık mikrobiyalitler ortaya çıktı

Sular çekildi, binlerce yıllık mikrobiyalitler ortaya çıktı

sular_cekildi_binlerce_yillik_mikrobiyalitler_ortaya_cikti_1623420528_2575 Sular çekildi, binlerce yıllık mikrobiyalitler ortaya çıktı
Su seviyesinin azaldığı Van Gölü’nde binlerce yıllık mikrobiyalitler kıyıya yakın bölgede gün yüzüne çıktı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, AA muhabirine, dünyanın en ilginç ekosistemine sahip Van Gölü’nde sodalı göllerde görülen mikrobiyalitlerin olduğunu söyledi.

U82UX_1623420539_287 Sular çekildi, binlerce yıllık mikrobiyalitler ortaya çıktı

Gölün derinliklerindeki tatlı su çıkışlarında oluşumu binlerce yılı bulan mikrobiyalitlerin büyük yapılar oluşturduğunu belirten Akkuş, şöyle dedi “Dünyanın farklı yerlerindeki mercanların boyu 5-10 metreyken Van Gölü’ndekilerin boyları 30-40 metreyi bulabiliyor. Yani gölün dibine indiğinizde adeta çiçek açmış ağaçlar gibi devasa mercanları görebilirsiniz. Bugünlerde Van Gölü sularının çekilmesiyle dünyanın en gizemli bu yapıları gün yüzüne çıktı. Görmek isteyenler için adeta bir fırsat doğdu.”


spl1W_1623420562_3481 Sular çekildi, binlerce yıllık mikrobiyalitler ortaya çıktı

Akkuş, mikrobiyalitlerin binlerce yılda oluştuğuna dikkati çekerek şunları kaydetti “Bugün Van Gölü’nde ortaya çıkan mikrobiyalitler küçük boylarına rağmen binlerce yıl yaşında. Bu mercanlar özellikle bölgenin yüzlerce yıl önceki iklimine yönelik büyük gizemler, sırlar barındırıyor. Bundan yüzlerce yıl önce Erek Dağı civarında ‘hangi ağaçlar yetişiyordu’ dediğimizde, Van Gölü’ndeki mikrobiyalitlere ve gölün tabanına bakmamız gerekiyor. Bunlar adeta bu bölgenin birer şahidi, tarihi, hayatını kaydeden birer kitapları gibi ve gölün derinliklerinde meraklılarını bekliyor.”


Zb1D4_1623420579_2989 Sular çekildi, binlerce yıllık mikrobiyalitler ortaya çıktı

Bazı bölgelerde 200 metreye varan yatay çekilmenin yaşandığı Van Gölü kıyılarında ortaya çıkan mikrobiyalitleri görmek isteyenler, Gevaş ilçesinin İnköy Mahallesi kıyılarına geliyor.

ST6w5_1623420594_3017 Sular çekildi, binlerce yıllık mikrobiyalitler ortaya çıktı

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed