Tarih, doğa ve manzara bir arada: Kurşunlu Koyu


Haber7/ Menekşe Gümüş Yılmaz

Kurşunlu Koyu muhteşem bir gezi adresi. Dalaman’daki koylardan biri olan koyda tarih, doğa ve deniz manzarası aynı anda bulunuyor. Buraya gelen herkes mutlaka doğayı keşfederken deniz manzarasının da tadını çıkartıyor. Aynı zamanda doğa içerisinde gizli kalmış tarihi güzellikleri de görebiliyor. Antik Yunan, Bizans, Roma ve Osmanlı Devleti izleri taşıyan kadim topraklar buralar. Eski lahitler, mezarlar, evler, sütunlar her yere yayılmış durumda. El değmemiş bir doğa içerisinde bir bilgi hazinesi saklı.  

Kurşunlu Koyu’na karadan ulaşım söz konusu değil. Bu sebeple çok bakir kalmış. Sadece denizden ulaşım sağlanabiliyor. Yaz boyu tekneler buraya demir atarak ziyaretçilerin hem doğayı keşfetmesini hem de denizin tadını çıkartmasını sağlıyor. 

Kurşunlu Koyu’nun minik bir de plajı var.  Taşlık olan plaj minik olmasının yanı sıra parıl parıl parlıyor. Plajdan dağların güzelliğini ve doğanın en güzel halini görebilirsiniz. Turkuazın en güzel tonları Kurşunlu Koyu’nda bulunuyor.  

Ziyaretçiler doğanın içerisinde Antik Yunan, Roma ve Bizans tarihini görebiliyor. Binlerce yıllık tarih gizli burada. Balıkçılık ve ticaret ile geçimini sağlayan eski halk zengin bir yaşam sürmüş. Tarihi kalıntılardan da bunu görmek mümkün. Koyun iç hatlarına girip yukarı çıktıkça zeytin ağaçları sizi karşılarken aynı zamanda da denizin masmavi görüntüsü de size göz kırpıyor.  

Yemyeşil doğa içerisinde masmavi uzayıp giden denizi izlemek büyük keyif veriyor. Kurşunlu Koyun içlerine girdikçe yukarı çıkıyorsunuz. Burada Mustafa amca bir ev yapmış kendine. Tek başına yaşantısını burada devam ettiriyor. Manzarası harika ve ‘Bir yanım Göcek bir yanım Fethiye karşımda karlı dağlar, önümde deniz…’ diyor. Bütün ihtiyaçlarını kendisi karşılıyor ve doğal yaşamını sürüyor.  

Mustafa amca ziyaretçilerin mutlaka uğradığı duraklardan biri. Buradan doğal yol olan patikayı takip ederek daha içlere ve tarihi kalıntılara ulaşabilirsiniz. Mustafa Amcanın evinin biraz yukarısında binlerce yıllık kuyu bulunuyor. Su kuyusundan içme suyunu temin ediyor Mustafa amca.  

 

Daha yukarılara çıktığınızda ise binlerce yıllık lahit sizi karşılıyor. Antik Yunan eseri olan lahit mükemmel bir manzaraya karşı konulmuş. Antik Çağlarda krallar yüksek noktalara ve manzaralara karşı defnedilirmiş. Bu sebeple buranın da lahit olduğu düşünülüyor. Burada her bir adımda tarihi bilgi hazinesi size göz kırpıyor. Daha içlere ve ormana girince hava biraz daha serinliyor.  

Kapı içi Ovası da ileriki adımlarda karşınıza çıkan bir diğer güzellik. Burada da eski tarihe ait kalıntılar ve yapılar görülüyor. Sadece doğal güzellikler değil tarihi yerler de burada yıllardır el değmeden kalmış. Büyük depremlerde yıkımlar yaşanmış ancak birçok yapının temeli hala sağlam ve ayakta.  

 

Yörüklerin de yaşam alanları olan bu yerler görmeye, keşfetmeye değer bilgi hazineleriyle dolu. Mutlaka Kurşunlu Koyu gezilip görülmesi gereken muhteşem bir gezi adresimiz. 

 

 

 

 

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: