Trabzon’da Gezilecek Yerler! Trabzon Gezi Rehberi!

Trabzonda-Gezilecek-Yerler-Trabzon-Gezi-Rehberi

Trabzon’da Gezilecek Yerler! Trabzon Gezi Rehberi!

Gezi Biletim’den merhaba dostlar, bugün rotamızda Trabzon var. Trabzon’da neler yapılabilir, gezilecek yerler nereler, nerelerde yemek yenebilir, nerelerde uygun fiyattan konaklama yapılabilir, birlikte bunları inceleyeceğiz.


Bir gün Trabzon’a gitmek, Trabzon’u gezmek isterseniz kolaylık sağlayacak bilgileri Gezi Biletim’de bulabilirsiniz. Trabzon denince çoğu kişinin aklına yaylalar, eşi benzeri olmayan manzaralar, tertemiz oksijeni, tüm Türkiye’nin içtiği çayları ve benzeri güzellikleri gelmektedir.  Bunlar Trabzon’un genel olarak bilinen güzellikleri, peki ya bilinmeyen güzellikleri? Gelin birlikte Trabzon’da neler yapılır? Trabzon’da gezilecek yerler nereler, birlikte inceleyelim.

TRABZON’DA GEZİLECEK YERLER

SÜMELA MANASTIRI

TrabzonSC3BCmelaManastC4B1rC4B1 Trabzon'da Gezilecek Yerler! Trabzon Gezi Rehberi!

Trabzon’nun Maçka ilçesinde bulunan Sümela Manastırı turistlerin en uğrak noktalarından birisidir. Yani şöyle söyleyeyim Trabzon’a gelip de Sümele Manastırını görmeyen turist sayısı çok azdır. Sarp kayalar üzerine kurulan Sümela Manastırı halk arasında “Meryem ana” olarak da anılır. Oldukça harabe gibi görünen Sümela Manastırı hatıra fotoğrafı çektirmek için ideal bir yer.

Eğer sizde Trabzon’a gidiyorsanız, gezeceğiniz yerler listesine Sümela Manastırını eklemenizi tavsiye ederim. Sümela Manastırı karşısında kalan yemyeşil yaylaların bulunduğu manzara sizin sizden alacaktır.

TRABZON KALESİ

TrabzonKalesi Trabzon'da Gezilecek Yerler! Trabzon Gezi Rehberi!

Trabzon il merkezinde bulunan Trabzon kalesi, milattan sonra 5. yüzyılda inşa edilmiştir. Zamanında Evliya Çelebi bu kaleden şöyle söz etmiştir: “Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer bir derin hendeği vardır ki yetmiş yedi adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde camii, muhafazacı evleri, mahzenleri, cebehâneleri vardır”.

UZUNGÖL

TrabzonUzunGC3B6l Trabzon'da Gezilecek Yerler! Trabzon Gezi Rehberi!

Adını çokça duyduğumuz uzun göl tam bir tabiat harikasıdır. Hani derler ya “anlatmaya kelimeler yetmez”  işte tamda öyle bir yer Uzungöl. Turizm alanında da turlar düzenlenen Uzungöl, misafirperverliği ve yöresel yemekleri ile misafirlerine hizmette de kusur etmemektedir.

AYASOFYA MÜZESİ

AyasofyaMC3BCzesi Trabzon'da Gezilecek Yerler! Trabzon Gezi Rehberi!

Tabi ki tarih severleri de unutmadım, o yüzden Trabzon’da gezilecek yerler listemize Ayasofya Müzesini de ekliyorum. Trabzon imparatorluğunun Komnenos Ailesinden Kral I. Manuel tarafından kilise olarak yaptırılmıştır. Daha sonraki yıllarda hastane ve cami olarak kullanılan kilise, yenileme çalışmaları sonucu günümüzde müze olarak kullanılmakta ve Trabzon’un en çok ziyaret edilen noktalarından biri olarak yer almaktadır. 

BOZTEPE

Boztepe Trabzon'da Gezilecek Yerler! Trabzon Gezi Rehberi!

“Yok mu şöyle yüksek bir yer Trabzon’u bir de tepeden görelim” Elbette var olmaz olur mu hiç? Boztepeyi ziyaret etmeden dönmeyin. Deniz ve muhteşem bir gün batımına sahip olan tepeden temiz hava alabilir ve çayınızı yudumlayabilirsiniz. Böylece Trabzon’u tepeden seyretmedim de demezsiniz. Güzelliği tek tek görmek başka, bütün olarak görmek ise bambaşka. 

ÇAL MAĞARASI

C387alMaC49FarasC4B1 Trabzon'da Gezilecek Yerler! Trabzon Gezi Rehberi!

Dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak görülen Çal Mağarası, sizi tüm Dünya’dan arındıran esrarengiz bir yolculuğa çıkarabilir. 8 milyon yılda bugünkü haline geldiği düşünülen mağaranın içinde bulunan yürüyüş yolunun altında ise debisi dönem dönem artıp su yoluna ulaşan bir su yolu da var.

Ayrıca mağaranın astım ve sinüzit hastaları için de şifa kaynağı olduğu da iddaa edilmektedir. Eşsiz güzelliği bulunan Çal Mağarasını gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederim.

ALTINDERE VADİSİ

AltC4B1ndereVadisi Trabzon'da Gezilecek Yerler! Trabzon Gezi Rehberi!

Televizyonlar da gördüğümüz yerler için “Ne yerler var ya” diyoruz ya işte Altındere Vadisi de öyle bir yer dostlar. Doğu Karadeniz’in en güzel manzaralarını sunan milli park, derin bir vadiden akan Altındere ile birlikte, zengin bitki ve hayvan çeşitliliği ile ziyaretçilerini tekrar gelmeye adeta teşvik ediyor.


Konu İçerisinde yazmayı unuttuğumu veya yazılması gereken diğer şeyleri, görüşlerinizi, düşüncelerinizi, yorum yaparak belirtirseniz çok sevinirim dostlar..

Eğer Sizinde Yolunuz Bir Gün Trabzon’a Düşerse, Gezi Biletim’in Size Rehber Olmasını Dilerim..


 

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed