Trabzon’un tarihi manastırı ziyarete açılacağı günü bekliyor

Trabzon’un tarihi manastırı ziyarete açılacağı günü bekliyor

trabzonun_tarihi_manastiri_ziyarete_acilacagi_gunu_bekliyor_1628923769_1136 Trabzon'un tarihi manastırı ziyarete açılacağı günü bekliyor
Trabzon’a hakim Boztepe sırtlarında 14. yüzyılda yapılan ve zaman içerisinde ilgisizlikten dolayı harabeye dönen Kızlar Manastırı’nda 4 yıl süren restorasyon çalışmaları yaklaşık 3 yıl önce tamamlanırken manastır, otopark sorunu yüzünden bir türlü açılışı yapılamıyor.   

bQPAr_1628923777_019 Trabzon'un tarihi manastırı ziyarete açılacağı günü bekliyor

Korona virüs salgını süreci nedeniyle açılışı zaman zaman ertelenen manastırında, restorasyon çalışmaları 2018 yılının sonlarına doğru tamamlanırken şu ana kadar açılışı yapılamadı. Manastırın ziyarete açılamamasında en önemli engel otopark sorunu olarak gösterilirken, sorunun çözümüyle ilgili çalışmaların sürdüğü öğrenildi. Kızlar Manastırında tamamlanan restorasyon çalışmaların ardından ziyarete açılamadığından manastır içerisinde yer yer otlar hakim olurken, otopark sorununun giderilmesiyle  birlikte içerisinde genel bir temizlik yapılacağı belirtildi. 

7JD4C_1628923789_4619 Trabzon'un tarihi manastırı ziyarete açılacağı günü bekliyor

Otopark sorunu nedeniyle yaklaşık 3 yıldır bir türlü açılamayan Kızlar manastırı, tamamlanan restorasyon çalışmalarıyla Trabzon’un önemli turizm merkezlerinden biri olurken ziyaretçileri ağırlayacağı günü bekliyor. 

P8u0c_1628923800_0037 Trabzon'un tarihi manastırı ziyarete açılacağı günü bekliyor

Trabzon’un Boztepe yamacında şehre hakim bir yamaçta Komnenos Kralı III. Alexios döneminde 1349-1390 yılları arasında inşa edilen Kızlar Manastırı’nda 2014 yılının Mart ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından aslına uygun olarak restore edilmesi için restorasyon çalışmaları başlatılmıştı. Manastırdaki restorasyon çalışmaları yaklaşık 2 milyon TL’ye mal olurken, tarihi Kaya Kilisesi ve örneğine nadir rastlanan fresklerin gün yüzüne çıkarıldığı manastır yüksek bir koruma duvarı ile çevrili. Manastır birkaç defa onarılsa da son şeklini 19. yüzyılda aldı. Şapel ve birkaç hücrenin bulunduğu manastırdaki kaya kilisesinin içerisinde kitabeler ve III. Alexios’un eşi Theodora ve annesi Eirene’nın portreleri yer alıyor. 

kokdV_1628923825_1022 Trabzon'un tarihi manastırı ziyarete açılacağı günü bekliyor

                                         

Bir Cevap Yazın

You May Have Missed