Şimdi yükleniyor

Tunceli’nin bir yanı bahar bir yanı kış

Tunceli’nin bir yanı bahar bir yanı kış

tuncelinin_bir_yani_bahar_bir_yani_kis_1617001379_5416 Tunceli'nin bir yanı bahar bir yanı kış
Tunceli’de, aralarında 60 kilometre olmasına rağmen 2 ilçede 2 farklı mevsim yaşanıyor. Pertek ilçesinde badem ağaçları çiçek açarken, Ovacık ilçesinde ise kar, yarım metreyi aştı.

tocwA_1617001407_7024 Tunceli'nin bir yanı bahar bir yanı kış

Tunceli’de aralarında 60 kilometre olmasına rağmen Pertek ilçesinde bahar, Ovacık ilçesinde ise kış yaşanıyor. Keban Baraj Gölü’nün kıyısında olan Pertek ilçesinde hava sıcaklığının artmasıyla badem ağaçları çiçek açtı. Yeşile bürünen buğday tarlalarıyla badem ağaçlarının pembe rengi bütünleştiği ilçede halk güneşli havanın ve manzaranın keyfini çıkartırken, kar kalınlığının yer yer bir metreyi bulduğu Ovacık ilçesinde yaşayanlar ise kapılarının önünde biriken karları temizlemeye çalıştı.  

TYs3J_1617001419_0328 Tunceli'nin bir yanı bahar bir yanı kış

AYNI GÜN İKİ FARKLI MEVSİM

Pertek ilçesinde yaşayan Mesut Doğan, güneşli havanın keyfini çıkardıklarını belirterek, “İlçemize bahar geldi ve badem ağaçları çiçek açmaya başladı. Birkaç gündür ilçede yeşil tonları ağırlıklı. Ovacık’ta arkadaşlarımız var görüşüyoruz ve orada halan yoğun kar olduğunu ve havanın çok soğuk olduğunu söylüyorlar ama bizim burada havalar çok sıcak mont giyme ihtiyacı bile duymuyoruz. İlde iki farklı mevsim var, bir tarafta kış bir tarafta ise bahar mevsimi yaşanıyor” dedi.

a8tuP_1617001438_8518 Tunceli'nin bir yanı bahar bir yanı kış

‘NİSAN AYINA GİRECEĞİZ HALEN KAR TEMİZLİYORUZ’

Ovacık ilçesinde yaşan Murat Sağıroğlu ise köylerde yarım metre kar olduğunu ifade ederek, “Nisan ayına giriyoruz ama Ovacık’ın halini görüyorsunuz sanki ocak ayı gibi. Her tarafta bahar her tarafta çiçek biz de ise kar ve don. Köyümüzde yarım metre kar var ve ben de kapının önünde kar atıyorum. Burada 6 ay kış yaşanıyor. Pertek ve Çemişgezek ilçeleri bize bitişik aramızda sadece fazla bir kilometre yok sadece dağ var. Onlarda bahar yaşanıyor bizde ise kış” diye konuştu.

gR3ne_1617001450_8834 Tunceli'nin bir yanı bahar bir yanı kış

Bir Cevap Yazın