Şimdi yükleniyor

Türklerin Anadolu’daki ilk camisi Ebu’l Manuçehr

Türklerin Anadolu’daki ilk camisi Ebu’l Manuçehr

turklerin_anadoludaki_ilk_camisi_ebul_manucehr_1616655600_0381 Türklerin Anadolu'daki ilk camisi Ebu'l Manuçehr
Kars’taki Ani Ören Yeri’nde bulunan, Türklerin Anadolu’da yaptığı ilk cami Ebu’l Manuçehr’in bu yıl yeniden ibadete açılması planlanıyor. Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Genel Sekreteri İbrahim Taşdemir, bir kafede buluştuğu gazetecilere, bölgede yapılması planlanan projeleri tanıttı.

6NLvm_1616655612_4011 Türklerin Anadolu'daki ilk camisi Ebu'l Manuçehr

Birçok tarihi yapının bulunduğu Haydar Aliyev Caddesi’ni iyileştirme yaparak turizme kazandıracaklarını belirten Taşdemir, “Caddenin kaldırımından ışıklandırılmasına, yolundan bina cephesine kadar tamamını yeniliyoruz. Turistik bir cadde olacak. Yaklaşık 60 milyonluk bir proje.” ifadelerini kullandı. Taşdemir, büyük kısmı restore edilen Ebu’l Manuçehr Camisi’nde yapılacak düzenlemelerle ilgili ihaleye çıktıklarını belirterek, “UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Ani Ören Yeri’nde, Türklerin Anadolu’da yaptığı ilk cami Ebu’l Manuçehr Camisi’ni inşallah ibadete açacağız. 5 vakit ezanımız orada okunacak, orada namaz kılınabilecek.” diye konuştu.

Rs5Gt_1616655638_2148 Türklerin Anadolu'daki ilk camisi Ebu'l Manuçehr

MELİKŞAH’IN EMANETİ, ÜZERİNDEKİ “BİSMİLLAH” YAZISIYLA DİKKATİ ÇEKİYOR

Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah’ın emriyle Ebu’l Manuçehr tarafından 1072-1092’de yapılan cami, derinlemesine 3 sahanlı plana sahip. Sahanların üzerini örten ve her biri farklı taş işçiliğiyle süslenen tonozlarıyla dikkati çeken yapı, kuzeybatı köşesinde yükselen minaresiyle kare kaideli, sekizgen gövdeli ve tek şerefeli camiler arasında yer alıyor.Gövdesinde kufi hatlı “bismillah” yazısı yer alan caminin büyük bölümü bir süre önce restore edilmişti. Diğer bölümlerinde çeşitli düzenlemeler yapılması planlanan caminin bu yıl ibadete açılması hedefleniyor.

o2KPP_1616655648_2559 Türklerin Anadolu'daki ilk camisi Ebu'l Manuçehr

 

Bir Cevap Yazın