Üzerine iş hanı yapılan Roma kalıntıları kurtarılmayı bekliyor


Kalıntıların Forum Tauri’nin (pazar yeri) alt yapıları olduğunu söyleyen Doç. Dr. Hasan Ferudun Özgümüş, iş hanının altında kalan kısmının çöplük içinde olduğunu, ama otelin altında kalan bölümünün ise korunduğunu söyledi.

İmparatorluklara asırlarca başkentlik yapmış olan İstanbul’un hala keşfedilmemiş pek çok mekanı bulunuyor. Fatih’te ise geç Roma döneminden günümüze ulaşan ve Forum Tauri’nin (pazar yeri) alt yapıları olan cryptoporticusün (depo) üzerine demir iskelelerle iş hanı ve otel yapıldığı ortaya çıktı. Bu kalıntıların İstanbul arkeolojisi için çok önemli olduğunu söyleyen Doç. Dr. Hasan Ferudun Özgümüş, iş hanının altında kalan kısmının perişan vaziyette olduğunu ve korunmazsa çöplerin içinde yok olup gideceğini kaydetti. Öte yandan yapının bir otelin altına kadar devam ettiğini belirten Özgümüş, oranın ise gayet güzel korunduğunu ifade etti.

“ÇÖPLÜĞE DÖNMÜŞ”

Tarihi kalıntı hakkında bilgi veren İstanbul Üniversitesi, Güzel Sanatlar Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Ferudun Özgümüş, “Bu gördüğünüz kalıntılar Forum Tauri’nin alt yapıları, bu alt yapıların iki fonksiyonu var. Bunlardan birincisi antrepo yani depo olarak kullanılmış. Çünkü yukarısı pazar yeri ve pazar yerinde satılan malların depolandığı yer, biz buna sanat tarihinde cryptoporticus diyoruz. Cryptoporticus olarak kullanılmış ve bu kötü bir örneği maalesef çöplüğe dönmüş. İkinci fonksiyonu ise Forum Tauri’nin yapıldığı yer düz bir alan değil. Maramara Denizi’ne doğru eğimli bir arazi ve o araziye bir platforum teşkil etsin diye bu cryptoporticusü yapmışlar” diye konuştu.

“PARASI OLANLAR BURAYI KURTARSINLAR YOKSA YOK OLUP GİDECEK”

Tarihi yapının öneminden bahseden Özgümüş, “Her halde 6’nıcı yüzyılda burada bir takım inşaat faaliyetleri de olmuş. Çünkü burada bir ikamet yeri var. Tam karşıda bir hipokaust yani ısıtma sistemi olduğunu görüyorsunuz. Bu sistem sadece hamamlarda kullanılan bir ısıtma sistemi değildir. İkametlerinde ısıtılmasında kullanılmıştır. Bazı kısımları bu cryptoporticus sarnıca çevrilmiş ama ben içine su koyulduğundan şüpheliyim, çünkü burası su tutmaz. Böyle bir fonksiyonu var. Bu sistem modern bir binanın altına kadar devam ediyor. Orası çok güzel korunmuş. Burası temizlense çok iyi olacak. İstanbul arkeolojisi için önemli bir buluntu burası. Böyle perişan bir vaziyette duruyor. İnşallah ileride, yetkililerimiz, parası olanlar bir tasarrufta bulunur ve burayı kurtarırlar. Yoksa burası yok olup gidecek” dedi.

Mehmetcan Sarıkaya

Ben Mehmetcan Sarıkaya, 24 yaşındayım. Edirne doğumluyum. Düzce Üniversitesi'nde Turizm öğrencisiyim. Yeni yerler gezip görmeyi, keşifler yapmayı seviyorum. Sizlere birbirinden güzel destinasyonları anlatacağım. Böylelikle Gezi Biletim sizler için online rehber görevi görecek. Gezi Biletim ile "En Kaliteli Tatiller Sizin Olsun!"

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: